1. Ana Sayfa
  2. Server 2012
  3. WS-Management (Web Services Management) – WinRM (Windows Remote Management) Standartları

WS-Management (Web Services Management) – WinRM (Windows Remote Management) Standartları

2005 yılında Microsoft 12 diğer firma ile birlikte DMTF standardı için WS-Management’ı sundu. WS-Management temelde Web Servis standartlarını kullanarak XML mesajlarının oluşturulması için bir standart sağlamaktadır. Böylece bu teknoloji bilgisayarları, aygıtları, Web hizmetlerini yönetmek için kullanılabilir. WS-Management tarafından sağlanan mesajlar ise Simple Object Access Protocol (SOAP)’in eklentileridir.


Resim-1

SOAP, mesaj formatı olarak XML’e bağımlı teknik bir protokol standardıdır. Farklı iletişim protokollerinin kullanılmasına ve bu iletişim protokollerinin de HTTP üzerinden haberleşmesine imkan tanır.

WinRM ise, WS-Management protokolünün Microsoft tarafından sunulan halidir. Güvenlik duvarı dostu, HTTP temelli bir yol ile farklı üreticilerin donanım ve işletim sistemlerinin yönetimini sağlar. Aynı zamanda neredeyse tüm güncel Microsoft ürünleri ile birlikte sunulan PowerShell, uzak sunucuları yönetebilmek için WinRM teknolojisini kullanır. Bu yöntem ile yalnızca Windows sistemleri değil aynı zamanda Windows olmayan Unix benzeri sistemler de yönetilebilir. Windows sistemler WMI üzerinden yönetilirken Windows olmayan sistemler ise DCOM üzerinden yönetilir.

WinRM tarafından alınan tüm veri aşağıdaki gibi XML biçimindedir:


Resim-2

Asıl önemli konu ise 30 Ocak 2013 itibari ile WS-Management uluslararası ISO/IEC standardı olarak kabul edilmiştir.

http://webstore.ansi.org/RecordDetail.aspx?sku=ISO%2fIEC+17963%3a2013#.UU-C1Rwqw6s

Bu oldukça önemli gelişme sayesinde WS-Management ile karmaşık ve farklı sistemler çok daha esnek, basit ve bir standartlar zinciri içerisinde yönetilebilir. Microsoft tarafında bulunan tüm System Center ürünleri ve Windows Server 2012, WS-Management ve WinRM kullanmaktadır. Bu, eğer bulut ortamınızı System Center ya da Windows Server 2012 ile yönetme kararı alırsanız uzak sunucuları yönetirken aynı zamanda ISO/IEC standardı kapsamında yer alacaksınız anlamına gelmektedir.

Bunun yanında Microsoft Open Management Infrastructure (OMI) isimli açık kaynak kodlu bir proje geliştirmiştir. Bu proje sizin WS-Management ISO/IEC standardını kullanarak cihazlar için standart temelli bir yönetim servisi konumlandırmanıza imkan vermektedir.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İstanbul doğumlu ve Marmara Üniversitesi mezunudur. Mezuniyet sonrası kariyerine Bilge Adam Bilişim Teknolojileri Akademisi'nde Microsoft Certificated Trainer, Consultant ve Senior Consultant pozisyonlarında ve Data Market bünyesinde Danışmanlık Birim Müdürü olarak görev yapmaya başlamıştır. Microsoft bünyesinde tüm MEA bölgesindeki ülkelerde System Center ve Infrastructure projelerinden sorumlu Consultant olarak görev yaptıktan sonra, Aralık 2012 itibari ile KoçSistem bünyesinde danışman olarak çalışmaya başlamıştır. System Center Configuration Manager ürünü için 2010 ve 2011 yıllarında MVP (Microsoft Most Valuable Professional) ünvanı alan Anıl Erduran, 2013 yılında System Center Cloud & Datacenter Management alanında MVP seçilmiş ve uzun yıllar bu ünvanı korumayı başarmıştır. Şu anda Londra'da yaşayan Anıl Erduran AWS üzerinde çalışan Microsoft iş yüklerinden sorumlu EMEA Senior Partner Solutions Architect olarak çalışmaktadır.

Yorum Yap