1. Ana Sayfa
  2. Server 2012
  3. SBS 2011 ile SBS 2003 Karşılaştırması

SBS 2011 ile SBS 2003 Karşılaştırması


Aslında karşılaştırılmasının hiçbir zaman yapılasının taraftarı bile olmadığım iki ürün SBS serisinin 2003 ve 2011 versiyonlarıdır. Çünkü tarihlerine baktığınızda bile arada 8 yıllık bir fark olduğunu görebiliyoruz. Bu zaman içerisinde halan 8 yıl öncesinin teknolojisini kullanıyor olmak üzücü bir durum olmakla beraber, yeni teknolojilerin ve yeni imkanların varlığından mahrum kaldığımızın bir göstergesidir diye düşünüyorum. SBS 2003 şuanda bütün ihtiyaçları karşılıyor olabilir ve sağlam bir şekilde ayakta duruyor olabilir, tabi ki duracak, tabi ki ihtiyaçları halan daha karşılıyor olacak çünkü SBS ürünlerinin bütün versiyonları şimdiye kadar aynı işi yaptı ve bir çok küçük işletme üzerinde iş ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşıladı.

Bir işin ilerliyor ve devamlılığının sağlanıyor olması, o işin gelişime ihtiyacı olmadığı anlamı taşımamaktadır. İşte bu işinde en iyi göstergesi aslında mevcut bir versiyonla yeni bir versiyonunun karşılaştırılarak yapılabilir. İki sürüm arasında, mail yapısı, mesaj depolama alanı, sanallaştırma, sağlık durum raporları, yeni ip v6 desteği gibi birçok alanda yenilikler var. Öncelikle platformun temeline baktığımızda dahi, platformunda Windows Server 2008 R2’yi görüyoruz. Buda bizim Server 2008 R2 işletim sisteminin enerji tasarrufuna kadar birçok özelliğinden faydalanabildiğimiz anlamına geliyor.

Öyleyse iki sürüm arasındaki farkları yayınlanmış olan bir tabloda açık bir şekilde inceleyelim.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Alper Kaynak 1982 yılında İsviçre Winterthur’da doğdu ilk öğrenimini yurt dışında, orta öğrenimini de Eskişehir’de tamamladıktan sonra İktisat ve Bilişim Teknolojileri ve Programlama bölümlerini bitirdi. Microsoft Sistem Mühendisliği, Hp ASE System Mühendisliği ve Cisco eğitimleri ile beraber sektörde kurumsal firmalarının bilgi işlem departmanlarında görev aldıktan sonra, Sentim Bilişim Teknolojileri ve ProLine Bilişim Teknolojileri gibi sektör öncüsü firmalarda destek mühendisi olarak görev yapmış olup, şuanda Bilge Adam Kurumsal, Sistem Platform Danışmanlığı yapmakta ve Microsoft Türkiyede Altyapı Ürünleri Teknoloji Danışmanı olarak çalışmalktadır.

Yorum Yap