1. Anasayfa
 2. Haberler

Kendi Oyununu Kendin Üret!


0

“Global Game Jam (Yenilikçi Oyun Üretme Dünya Maratonu)” Türkiye ayağı ODTÜ Teknokent Animasyon Teknolojileri ve Oyun Geliştirme Merkezi’nde başladı. Ana hedefi katılımcıların 48 saatlik kısa bir zaman diliminde yaratıcılıklarını ve pratik zekalarını kullanarak, en eğlenceli ve oynanabilir oyunu hiç tanımadıkları kişiler ile birlikte geliştirebilmeleri olarak tanımlanan “Yenilikçi Oyun Üretme Dünya Maratonu” 14 farklı saat dilimini kapsayan 22 ülkedeki 52 farklı merkezde 1750 geliştiricinin katılımıyla aynı anda gerçekleştiriliyor.

Dünyada ilk defa global olarak düzenlenen bu etkinlikte 48 saat sonunda ortaya çıkan oyunları değerlendirecek olan jüri, Türkiye’yi temsil edecek oyunu Pazar günü saat 17.00’de açıklayacak.

Türkiye finalisti olan oyun San Francisco’da gerçekleşecek, “Game Developers Conference 2009 (Oyun Geliştiricileri Konferansı 2009)” da sergilenecek.

20 farklı ülkeden 49 farklı merkezde ve 13 farklı zaman diliminde gerçekleştirilecek bu oyun geliştirme etkinliği, toplam 48 saat içinde oyun geliştiricilerin bitmiş bir oyun projesi sunması amacında. Katılan her merkezde yerel zaman dilimine göre 30 Ocak 2009 günü saat 17:00’de başlayacak, 1 Şubat 2009 günü saat 17:00’de sona erecek olan GGJ, oyun endüstrisinde şimdiden ses getiren bir etkiye sahip.

Temel bazı kurallar çerçevesinde düzenlenecek olan etkinliğe katılacak oyun geliştiricileri, oyun yapım tekniği, platformu ve türü gibi konularda serbest bırakılacak. Zaman dilimine göre ülkeler arasında haksızlığa yol açmamak içinse her merkeze farklı bir tema verilerek yerel denge de sağlanmış olacak. 48 saatlik süre sonunda her merkezin jürisi tarafından seçilecek yerel birinciler ise 2009 yılının en başarılı oyunları arasında yerlerini almış olacaklar.

Kaynak: www.milliyet.com.tr

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 3
  harika_
  Harika!!
 • 4
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 1
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 3
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 1
  olmad_
  Olmadı!
 • 2
  k_zd_m_
  Kızdım!

Burak Ceylan 1981 yılında Sivas'da doğdu. 1998 yılında öğrenimine başladığı İstanbul Üniversitesi Sualtı Teknolojisi Bölümü, bilgisayar ile olan tanışıklılığında bir dönüm noktası oldu. MCSE:2003 sertifikasına sahip olan Burak Ceylan şu an özel bir kuruluşta Teknoloji Uzmanı olarak çalışmaktadır.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir