İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Mac Mini Üzerinde Windows 7

Mac Mini Üzerinde Windows 7

PC kullanıcılarını memnun etti. Peki ama yeni Windows, Mini’de çalışırsa neler olabilir?

Microsoft, merakla beklenen yeni işletim sisteminin beta sürümünün önündeki engelleri kaldırdıktan sonra pek çok kullanıcı ’yi deneme imkanına sahip oldu. Yeni işletim sisteminin beklenmedik kişilerin bile beğenisi toplaması ilgiyi daha da arttırdı. Biraz daha maceraperest kullanıcılar ise, bir adım daha ileri giderek ’yi bir Mac’te kullanmayı bile düşündüler. İşte Cnet editörlerinden Ina Fried bu maceraperestlerden biri. Üstelik ’yi en gelişmiş bir Mac’te değil, kullanmadığı eski bir Mac Mini’ye kurmayı denedi.

Mac OS’un Boot Camp özelliğinden yararlanarak Windows 7’yi hiçbir sorun ile karşılaşmadan kurulduğu söyleyen Fried’ın en büyük sorunu ses konusu oldu. Uzun uğraşlar sonucunda ses kartını da Windows 7’ye tanıtmayı başaran Fried’in kurulum ardından ilk kontrol ettiği yer tahmin edebileceğiniz gibi Windows Experince Index oldu. İşlemci ve bellek kategorilerinden 7,9 üzerinden 4 ve 4,5 puan alan Mini Mac, yavaş sabit diski yüzünden ortalama olarak 2 puanı geçemedi.

Her ne kadar Apple, Boot Camp özelliğinin sadece Windows XP ve Vista ile uyumlu olduğunu açıklasa da, Fried’in bu ilginç denemesi henüz beta aşamasında olan Windows 7’nin de bir Mac üzerinde (Mini Mac bile olsa) çok az sorunla çalışabileceğini gösteriyor.

Kaynak: www.veteknoloji.com

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Burak Ceylan 1981 yılında Sivas'da doğdu. 1998 yılında öğrenimine başladığı İstanbul Üniversitesi Sualtı Teknolojisi Bölümü, bilgisayar ile olan tanışıklılığında bir dönüm noktası oldu. MCSE:2003 sertifikasına sahip olan Burak Ceylan şu an özel bir kuruluşta Teknoloji Uzmanı olarak çalışmaktadır.

Yorum Yap