İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Haberler
 3. Twitter Kullanım Kılavuzu – Hesap Açma, Tweet Atma, Facebook Entegrasyonu

Twitter Kullanım Kılavuzu – Hesap Açma, Tweet Atma, Facebook Entegrasyonu

Bugün hep beraber yeni bir Twitter hesabı açacağız. Ardından Twitter’da neler yapabileceğimizi keşfedeceğiz.

Bölüm 1 : Hesap Açma

İlk olarak www.twitter.com adresine gidiyoruz. Ardından şu pencere ile karşılaşacağız.


Resim-1

Twitter’a kaydol dedikten sonra bizi şu sayfaya yönlendirecek


Resim-2

Kişisel bilgilerimizi girdikten sonra Hesabımı Oluştur seçeneğini tıklıyoruz.

Ben hesap ismini Ali Aksoy olarak girmeyi tercih ettim. E-mail ve şifre bilgilerinizi girdikten sonra hesabınız şu şekli alıyor.


Resim-3

Sonraki dedikten sonra Twitter bizden 5 kişiyi takip etmemizi istiyor.


Resim-4

Şu noktada Twitter bize, farklı platformlarda ki arkadaşlarımızın Twitter hesaplarını bulma olanağını sağlıyor.


Resim-5

Twitter’ın talep ettiği şekilde 5 kişiyi takip ettikten sonra profilimiz taslak olarak hazır duruma geliyor.


Resim-6

Şimdi ise kendimize bir profil resmi edinmeliyiz. Resim yükle seçeneğini tıkladıktan sonra kendi local diskinizden ya da SkyDrive (yeni ismiyle OneDrive) platformunuzdan istediğiniz resmi seçebilirsiniz.(Maximum boyut 700 kb olmalıdır).


Resim-7

Sonunda profilimiz kullanıma hazır. Bir sonraki bölümde Twit atmayı öğreneceğiz.


Resim-8

Bölüm 2 :Twit atma

Twitlerinizi Anasayfa’dan 2 şekilde atabilirsiniz. Yazmak istediğiniz fikirlerinizi size verilmiş olan 140 karaktere sığdırmak zorundasınız. Twit’iniz bittikten sonra Tweetle kısmını tıklayarak sizi takip eden insanlara fikirlerinizi ulaştırabilirsiniz. Aynı zamanda Twitter size twitlerinize fotoğraf ve de konum bilgisini de ekleme özelliğini sunmaktadır.


Resim-9

Bölüm 3 :Facebook ile entegrasyon:

Twitter’ın Facebook platformu ile eş zamanlı paylaşım yapabilme özelliği bulunmaktadır. Attığınız twitler hatta retweetleriniz eş zamanlı olarak Facebook profilinizde paylaşılabilir. Yapmanız gereken sadece Twitter’ı Facebook ile entegre etmek.

Bunun için sağ üst köşede ki Ayarlar butonuna tıklıyoruz. Sol taraftan Profil alt bağlığını seçtikten sonra en alt tarafta yer alan Facebook’a Bağlan butonunu görüyoruz.


Resim-10

Facebook’a Bağlan butonunu tıkladıktan sonra karşımıza şu pencere çıkmaktadır. Bilgilerinizi girdiğiniz takdirde entegrasyonunuz tamamlanacaktır.


Resim-11

Bölüm 4 : Profili Düzenleme

Twitter hesabınızı açtıktan sonra sadece profil resminizin değil, bireysel sayfanızın da tasarımı sizin elinizdedir. Ben menüsünü seçtikten sonra kişisel profilinizi görüntülüyorsunuz. Profili düzenle kısmından ise arka planımızı değiştireceğiz.


Resim-12

Profili Düzenle kısmına tıkladıktan sonra karşımıza aşağıdaki pencere çıkacak. Bir başlık fotoğrafı ekle kısmına tıklıyoruz.


Resim-13

Fotoğraf yükle kısmını seçtikten sonra dilediğimiz resmi, Başlık Fotoğraf’ımız olması için seçiyoruz.


Resim-14

Seçtiğimiz resmi Mouse hareketleri ile konumlandırabildiğimiz gibi, zoom yapma özelliğinden de faydalanarak arka planımızı sabitliyoruz.


Resim-15

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Genç bir bilgisayar mühendisi adayı olarak Maltepe Üniversitesinde eğitim görmekteyim. Aynı zamanda endüstri mühendisliğinden çift anadal yapmaktayım. Farklı alanlara ilgi duyduktan sonra kendimi Windows Phone ve Microsoft Teknolojilerine yatkın olarak buldum. Başkanlığını yürüttüğüm Maltepe Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Kulübü olarak sürekli seminerler, eğitimler vermekteyiz. Kulüp olarak vizyonumuz Ülkemizdeki genç yazılımcılara yardım edebilmek, eksiklerini giderebilmek. Bunların dışında tam bir kardeş aşığı ve fanatik olmayan bir Beşiktaşlı olarak profesyonel bir yüzücüyüm.

Yorum Yap

Yorumlar (4)

 1. 6 sene önce

  Şaka mı bu?xhamster’a,youjize ve mshowto’ya girebilecek kadar bilgisi olan birine bu yazıyı okutuyorsunuz.Bende yeni birsey var sanırım sonuna kadar okudum.Şaka gibisiniz…

  • Yeni başlayanlar icin gayet guzel bir yazı. Ulaştığımız büyük kitle içinde son kullanıcılarda bulunuyor. Büyük bir teknoloji siteyiz. Emre

 2. 6 sene önce

  Başlığı okumadan direk yazıyı okumak sık yapılan bir hatadır , hiç üzülmeyin.

 3. ben twııtera nasıl hesap açabilirim