İlginizi Çekebilir
Office 2007 Ertelendi
  1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. MSHOWTO Olarak Natro Datacenter’ını Gezdik

MSHOWTO Olarak Natro Datacenter’ını Gezdik


Selamlar sevgili okurum, MSHOWTO’da bu sefer makale değil gezi yazıyoruz. Ama merak etmeyin, bir makale kadar bilgi içeriyor bu gezi notumuz.

Geçtiğimiz günlerde Natro hosting bize ulaşarak “Sizin gibi teknoloji uzmanlarına Datacenter’ımızı gezdirmek istiyoruz” dedi. Eee davete icabet etmemek olmaz. Ben de ekibin en ufak üyesi olarak ziyarete katıldım, beklediğimden de güzel bir etkinlik oldu.

Efendim Natro ülkemizde 1999 yılından beri faaliyette olan Çizgi Telekomünikasyon’un 2002 yılından itibaren hayata geçirdiği bir marka. Yıllar boyunca yaptıkları yenilikçi hareketlerle de Türkiye’deki hosting ve sunucu barındırma hizmeti sunan firmalar arasında üst sıralarda yer alıyor. Hatta 2014 yılı itibariyle 170.000’den fazla müşteri, 350.000’den fazla alan adı kaydıyla Türkiye’nin en büyük hosting firması.

2002’den beri kayıtlı olan 170.000’den fazla müşterinin 155.000’ine aktif olarak hizmet veren Natro, aynı zamanda 300.000’den fazla sitenin de aktif olarak çalışmasını sağlıyor. Hani ters bir hareket falan yapmayı düşünüyorsanız diye söylüyorum; bi’ ıslıkla en az birkaç yüz kişi toplarlar. Datacenter’da 2200’den fazla kiralık sunucu da barındıran Natro’da 2007’den bu yana 1374 tane marka tescili ile beraber 10.000 tane de SSL sertifikası verilmiş.

Bildiğiniz gibi hiçbir Datacenter’a “Selamun aleyküm kardeş, şu sizin sunuculara bir bakalım neymiş bunlar” deyip giremezsiniz, adamı mundar ederler. Ama sağolsun Natro bize bu konuda oldukça cömert davrandı. Bir Datancenter’da çekemeyeceğimiz kadar fotoğraf çekme imkânımız oldu. 3 farklı servis sağlayıcıdan kesintisiz fiber altyapısı bulunan Natro, içinde piknik yapmayı hayal ettiğim püfür püfür, efil efil 500 metrekarelik alanı ve 6000 sunucu kapasitesiyle en büyük Datacenter’a sahip hosting firması. Ayrıca Tier2+ yönetmeliğine uygun olarak tasarlanan Datacenter sadece ihtiyacı olduğu kadar kaynak kullanıyor ve bu şekilde çevreye de daha az zarar veriyor. Selam olsun size kutup ayıları 🙂

Datacenter’dan sonraki ziyaretimiz yemekhane kısmına oldu. O kısmın da oldukça başarılı olduğunu söyleyebilirim. Yemeklerimiz yerken de sohbet arasında Natro kelimeleri çokça geçti. Mesela Natro’nun ICAN onayını satın alma yoluna gitmeden, altyapının tamamını kendisi kurarak aldığını öğrendik.

Natro’ya bu hoş ziyaret için teşekkür etmekle beraber yazıyı selfiesiz bırakmadan geçemeyeceğim. Görüşmek üzere! 🙂

Yorum Yap

Yazar Hakkında

2005 yılında bilgisayar hayatımda tam anlamıyla yer edindi. Windows serüvenim de tam bu noktada Windows 95-98 ve XP ile başladı. O günden bu yana Windows işletim sistemlerini kurcalamayı hep sevmişimdir. Bunun dışında 2009 yılında eğitime başladığım İTO Anadolu Teknik Lisesi’nde Network ve Sistem konularına yöneldim. Comptia+ ve Cisco IT Essentials sertifikalarını aldıktan sora Cisco sertifikasyon programlarına katıldım ve halen bu program dahilinde network eğitimi almaktayım. Şuan “Sosyal Medya Araştırmacılığı” ve kişisel blog adresimde yazarlık yapıyorum.

Yorum Yap