1. Anasayfa
 2. Haberler

İş Zekası ve Performans Yönetimine Yönelik Microsoft Çözümleri: Verilerden Karar Aşamasına Nasıl Geçilmeli


0

Ekonominin istikrarsız seyrettiği dönemlerde, iş zekası her zamankinden çok daha önemli hale gelmektedir. Böyle zamanlarda insanlar, stratejik açıdan değer taşıyan sonuçlara ulaşabilmek için, kritik kararları çok daha hızlı almak zorunda kalmaktadırlar.


Küresel ekonomik krizin kendini hissettirdiği bir dönemde gerçekleştireceğimiz bu bir günlük seminerde; işinize ilişkin altın değerinde fikirler sunacak olan Rafal Lukawiecki; hem BT Yöneticilerine, hem de İş Zekası Uygulayıcılarına, karar alma sürecini nasıl daha ileri taşıyabileceklerini göstermeyi hedefliyor. Peki, bu nasıl gerçekleştirilebilir? Hiç şüphesiz ki SQL Server, SharePoint Server, PerformancePoint Server ve Office tabanlı Microsoft çözümlerinin etkin kullanımıyla! Bu seminerde sizlere, verilerin tümleştirilmesi ve otomatikleştirilmiş konsolidasyon; KPI’lar (temel performans göstergeleri), kurumsal karneler ve gösterge tabloları gibi karar alma sürecini destekleyen verilere ilişkin çeşitli özellikler sunan, bir uçtan uca İş Zekası çözümünün nasıl oluşturulacağını ve nasıl kullanıma sunulacağını göreceksiniz.

Bu seminer, daha keyifli ve kolay takip edilebilir hale getirilmek için iki bölüme ayrılmıştır: seminerin ilk yarısında İş Zekası, performans yönetiminin hedefleri ele alınacak; ikinci yarısında ise özellikle, geliştirme ve kurulum süreçlerini kolaylaştıracak temel teknolojiler üzerinde durulacaktır.

Sunum Dili : Türkçe ve İngilizce
Tarih & Saat : 27 Ocak 2009 Salı, 09:00 – 16:30
Konuşmacı : Rafal Lukawiecki
Yer : Dedeman Oteli – Pınar 1 Salonu
Yıldız Posta Caddesi No: 50 – Esentepe, 34340 İstanbul

Gündem         
09:00 – 09:30Kayıt ve İkram
09:30 – 09:40Açılış Konuşması
09:40 – 11:00Microsoft Business Intelligence ve SQL Server 2008 kullanarak İş Fikirleri ve Karar Alma Sürecinin Geliştirilmesi
Bu oturumda tahmine dayalı analiz, performans yönetimi, çok boyutlu veriler, veri ambarları, mart’lar, veri tümleştirilmesi ve ETL, KPI’lar ve benzeri İş Zekası kavramlarını tanıtacağız. Ayrıca sizlere, sektör çapında başarılı olmuş örnek olay incelemelerini de sunacağız.
11:00 – 11:20Ara
11:20 – 12:35Microsoft Office 2007 and PerformancePoint Server 2007 Yoluyla İş Zekası Sağlamak
Bu oturumda performans yönetimine yönelik İş Zekasını, bir işletme kullanıcısının bakış açısıyla görme fırsatı yakalayacaksınız. İzlenimler için gerekli olan gösterge tablolarıyla görsel destek sağlayacağımız bu oturumda, İş Zekasının çeşitli Office bileşenleriyle nasıl sıkı bir şekilde tümleştiği üzerinde durulacağız. Ayrıca Pazar sepeti analizinin nasıl yürütüleceğine ilişkin bilgi sahibi olacaksınız; buna ek olarak Excel’in güçlü yapısını terk etmek zorunda kalmadan, pivot tablolar ve çok boyutlu veriler üzerinde nasıl çalışabileceğinizi de öğreneceksiniz
12:35 – 13:30Öğle Yemeği
13:30 – 14:45Bilgilerin bir Veri Ambarında Kümelenmesi ve Çok Boyutlu Analiz
Günün daha teknik konulara değinen bu ilk oturumunda, çok boyutlu analizi mümkün kılan bir Veri Ambarını oluşturmak için ihtiyaç duyulan temel gereksinimleri ortaya koyacak; boyut özelliklerinin hiyerarşisini, veri kümeleme ve etkin küpler oluşturma konularına ağırlık vereceğiz. Bu oturumda aynı zamanda, veri kalitesinin önemi üzerine de yoğunlaşacağız.
14:45 – 15:05Ara
15:05 – 16:05Veri Madenciliğinin Tahmine Dayalı Analizi ile Saklı Zekanın Bulunması
Günün bu son teknik oturumunda, öncelikli olarak gelecek odaklı teknolojileri ve veri madenciliği konularına odaklanacağız. Sizlere, geniş ölçekteki verilerde kalıpların ve veri içindeki gizli ilişkilerin nasıl bulunacağını gösterecek; ayrıca, geleceğe yönelik etkinliklerin ve önlemlerin, güvenli ve güvenilir bir yoldan nasıl öngörülebileceğini ve keşfedilebileceğini tanıtacağız.
16:05-16:35Microsoft ile İş Zekası – Özet ve Soru & Cevap
Günün kapanışında, tüm İş Zekası yapısına ait değer ve özelliklerini içeren bir sunum yapacak; ayrıca dinleyicilerden sorularını ayrıntılı bir şekilde yanıtlayabilmek, soru-cevap bölümüne geniş zaman ayıracağız. Bu seminerin sonunda, geleceğin bilinmeyeni hakkında daha net bir fikre sahip olmuş ve günümüz şartlarında, daha iyi düşünülmüş kararlar alabilmenize yardımcı olacak tüm araçları edinmiş olacaksınız.

 


Rafal Lukawiecki:
Project Botticelli Ltd firmasında Stratejik Danışmanlık görevini yürüten Rafal, Bilgi Teknolojisi alanında gelişmekte olan akımların öngörülmesi ve analiz edilmesinden sorumlu. Yazılım geliştiriciler ve danışmanlardan oluşan geniş bir ekibin üyesi olarak, çalışmalarını yatırımcılar ve onların yönetim kurulları ile birlikte sürdüren Rafal’ın uzmanlık alanları arasında; iş zekası ile veri madenciliği, BT mimarisi modelleri, güvenlik ve şifreleme, çözüm dağıtma yönetimi bulunmaktadır. Rafal, Microsoft etkinliklerinde sevilen bir konuşmacıdır. En karmaşık konuları bile kendine özgü enerjik üslubuyla, anlatan Rafal’ı dinlerken, ilginizin bir an olsun dağılmadığını göreceksiniz.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Burak Ceylan 1981 yılında Sivas'da doğdu. 1998 yılında öğrenimine başladığı İstanbul Üniversitesi Sualtı Teknolojisi Bölümü, bilgisayar ile olan tanışıklılığında bir dönüm noktası oldu. MCSE:2003 sertifikasına sahip olan Burak Ceylan şu an özel bir kuruluşta Teknoloji Uzmanı olarak çalışmaktadır.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir