0

Windows server 2008 R2 Microsoft’un en yeni Windows server işletim sistemidir. Dizayn ediliş yapısına göre operasyonel anlamda maliyetleri düşürdüğü gibi daha efektif daha güçlü sonuca ulaşımı hedefleyen bir yazılım olarak karşınıza cıkmaktadır. Windows Server 2008 R2’nin yonetımsel anlamda bizlere daha geniş anlamda control olanakları saglamakta oldugu gıbı daha az ıslem yaparak yapılacak ıstem surelerını dusurerek yönetim ekiplerinin zaman kaybı maliyetlerini düşürmekte oldugunu gozler önüne seriyor.

Bizlere sağladıgı bu geniş ve gelişmiş yardım seceneklerı sadece bunlarla kalmayıp Artık Sıklıkca kullandıgımız Merkez /Office veya Gezici Kullanıcılar için sagladıgımız  Uzak Erişimler, R2 Konseptiyle yeni ve daha basit,daha güvenli duruma getirilmiş. Microsoft için “Windows Server 2008 R2” çıkmasıyla  Operasyonel anlamda “Sanallaştırma” bir yenilik olarak değil, bundan sonraki planlarında hep devam edecek bir Proje bir Hedef niteliği taşıyacak.

İşte Gördüğüm yenilikler ve geliştirmeler neticisinde sizler için hazırladığım “Sisteminizi Windows Server 2008 R2 ‘e Upgrade etmek için Önemli 10 Neden ”

1. Güçlendirilmiş Mimari ve Genişletilmiş Özellikler

Windows Server 2008 R2 mimarisi Windows Server 2008’e göre çok daha iyi dizayn edilerek  ilk Windows Server işletim sistemleri artık 64-Bit Yapısına taşındı.

Windows Serber 2008 R2 ‘de yapısı baz alınarak CPU sayısı artırılarak, işlem zamanlamasında gözle görünür bir artış sağlandı. İlk versiyonlara göre Windows Server 2008 R2  256 adet işlemci desteği sağlamaktadır. R2 sadece bu özelliklerinin üzerine AMD gibi farklı çekirdek işlemcileri olan sunucular için sayısal hız performans değerlerini optimize ederek güç kullanımını orantılı olarak kullanılmasını sağlamakta.

Windows Server 2008 R2 ‘de olan yeniliklerden daha doğrusu süprizlerden biri  Sanallaştırma için kullandığı Hyper-V teknojisine Sunucular için 32 tane sanal işlemci desteği getirilmiş. Ayrıca sanallaştırmalarda çok sık karşılaşılan performans sorunları için yapısındaki  gereksinimler azaltılarak sunucular üzerine binen yük azaltılmış.

2. Azaltılmış Güç Tüketimi

Windows Server 2008 genel mimarisinde güç kullanım özellikleri çok sayıda çekirdekle az miktarda güç kullanımı hedeflenmiş. Üzerinde bulunan Core Parkuru sayesinde sistemde yoğun işlem olmadığı zamanlarda sunucu üzerinde bulunan çekirdekleri optimize ederek kullanıyor ve diğer kullanım dışı cekirdek işlemciler ise PowerSaving konumunda bekleyerek güç tüketimi açısından maliyet düşürücü bir özellik sağlıyor.

Windows Server 2008 R2’da Group Policy içerisinde bulunan Power Management Console(Güç Yönetim Konsolu)  ile Active Directory yapısına bağlı bulunan tüm Client PC’leri ve bağlı sunucularınızı merkezi olarak kontrol edebilmenize olanak sağlıyor.

3. Hyper-Virtualization™ için Windows Server 2008 R2

Windows Server 2008 R2 Hyper-V, Windows Server 2008’in bir rolü olarak dahil edilmiş hypervisor tabanlı bir sanallaştırma özelliğidir. Bilgisayar sanallaştırmasını desteklemek üzere gerekebilecek her yeteneğe sahiptir. Hyper-V, BT kurumlarının giderleri düşürmesine, sunucu kullanımını geliştirmesine ve daha dinamik bir BT altyapısı oluşturulmasına olanak sağlamasına yardımcı olmaktadır.

Windows Server 2008 R2 ile birlikte Hyper-V özellikleri aşağıdaki gibidir:

• Yeni ve gelişmiş mimari: 64-bit micro-kernelized hypervisor mimarisi Hyper-V’nin geniş bir aygıt destek yöntemi yelpazesi, gelişmiş performans ve güvenlik sunmasını sağlamış

• Yaygın İşletim Sistemi desteği: 32-bit ve 64-bit Windows ve Linux gibi farklı sunucu platformlarında farklı işletim sistemlerinin eş zamanlı çalışabilmesi

• SMP desteği: Sanal aygıt içerisinde çoklu kullanım uygulamalarından bütünüyle kullanılması için 4 çoklu işlemciye kadar (SMP) destek sağlaması

• Bellek desteği: Sanal aygıt başına geniş bellek ataması desteği artık iş yüklerinin büyük bir bölümünü sanallaştırmanıza olanak tanıması

• Gelişmiş depolama erişimi: Doğrudan disk erişimi, SAN dahili disk erişimi için geniş destek ile birlikte, Hyper-V, depolama ortamlarını yapılandırılması.

• Ağ yükü dengelemesi: Hyper-V yeni sanal aktarma yetenekleri içerir. Bu yüklemeyi diğer sunucular üzerindeki sanal aygıtlar arasındaki yükü dengelemek üzere sanal aygıtların Windows Ağ Yükleme Dengeleme (NLB) Servisi ile birlikte çalışması için kolaylık getirilmesi.

• Yeni donanım paylaşma mimarisi: Yeni sanal hizmet sağlayıcısı/ sanal hizmet kullanıcısı (VSP/VSC) mimarisi ile , Hyper-V disk, ağ oluşturma, video vb. gibi temel kaynaklara daha kolay erişilmesini sağlaması

• Hızlı geçiş: Hyper-V, Windows Server ve System Center yönetim araçlarının yüksek erişilebilirlikteki yeteneklerini kullanarak, kullandığınız sanal aygıtın fiziksel bir ana bilgisayar sisteminden bir diğerine en az hata süresi
Linux entegrasyonu bileşenleri: Beta Linux entegrasyonu bileşenleri, SUSE Linux Enterprise Server 10 SP1 x86 ve x64 sürümleri için kullanılabilmesi ve Bu entegrasyon bileşenleri, Xen-enabled Linux’un VSP/VSC mimarinin avantajlarından faydalanmasına olanak tanıması, böylece gelişmiş bir performans sunması

• Sanal aygıt bellek kopyası: Hyper-V R2 ile, önceki hale geri dönebilmeniz, genel yedekleme ve geri yükleme çözümünü geliştirebilmeniz için çalışmakta olan bir sanal aygıtın bellek kopyalarını alma yeteneğinin getirilmesi

• Ölçeklenebilirlik: Sanal aygıtlar içerisinde host seviyesinde birden fazla işlemci ve çekirdek için sağladığı destek ve geliştirilmiş bellek erişimi ile verilen bir host dahilinde daha fazla sayıda sanal aygıtı desteklemek için sanallaştırma ortamınızı dikey olarak ölçeklendirebilir; birden fazla host üzerinde ölçeklenirlik için hızlı geçişi geliştirmeyi sürdürebilmesi

• Geliştirilebilir: Standart tabanlı Windows Management Instrumentation (WMI) arabirimleri ve Hyper-V içerisindeki API’ler bağımsız yazılım sağlayıcıları ve geliştiricilerinin hızla özel araçlar, hizmetler ve sanallaştırma platformu için desteklemeler oluşturmalarına olanak tanımış.

System Center Virtual Machine Manager için Hyper-V de Hazır Proje Planları ve içerdiği yeni Performans ve Kaynak Optimizasyon desteği ile sorun yaratan cluster sunucu üzerine daha etkin yönetilmesi sağlanmış.

4. Arttırılmış Masaüstü Yönetim Verimi

Windows Server 2008 R2 de bulunan Sanal Masaüstü Entegrasyonu(VDI) teknolojisi, farklı terminaller üzerinden bağlanan sirketler için iş programları üzerinde yeni fonksiyonlar gelistirmelerine yardımcı olmaktadır. VDI ile Uzak Masaüstü Servisi çok daha önemli hale getirilmiş.

Masaüstü Sanallaştırma ‘da bulunan özellikler kullanıcılar üzerine daha etkin yönetim sağlamakla beraber Windows 7 nin çıkmasıyla birlikte gelecek ve büyük ses getirecek Web Access özelliği ile Bütün Sanal VDI ‘ları tek bir noktadan yönetebilme özelliğine erişeceksiniz.

5. Kolaylaştırılmış ve  Daha Etkin Server Yönetimi

İçerdiği yeni işlevlere ek olarak Windows Server 2008, Windows Server 2003’ün üzerine temel işletim sistemine yönelik olarak güçlü iyileştirmeler sağlıyor. Göze çarpan iyileştirmeler arasında ağ kurma, gelişmiş güvenlik özellikleri, uzak uygulama erişimi, merkezi sunucu rolü yönetimi, performans ve güvenilirlik izleme araçları, yük devretme kümelendirmesi, dağıtım ve dosya sistemindeki yenilikler yer alıyor.

Bu alanlarda kaydedilen aşamalar ve iyileştirmeler sayesinde kurumlar sunucuları üzerindeki esnekliği, kullanılabilirliği ve kontrolü maksimum seviyeye çıkarma yanı sıra yönetimin daha basitleştirilmiş olması IT Operasyonları için büyük avantaj  ve zaman kazandırmakta.

• Geliştirilmiş DataCenter Güç tüketimi ve yönetimi uygulanabilirliği, erken teşhis

• Geliştirilmiş Uzak yönetim ve Uzaktan Yüklenebilme işlemleri için Merkezi  Sunucu Yöneticisini barındırması

• Yenileştirilmiş Güncelleştirilmiş Kimlik Yönetimi özellikleği ve basitleştirilmiş Active Directory Domain Servisi ve Active Directory Federated Services

• Ve Muhtemel gelecek En önemli yeni yönetim özellikleri …

6. PowerShell 2.0

Windows Server 2008 R2 PowerShell 2.0 , mevcut komut dosyalarınızı taşımanızı gerektirmez .Yeni yönetim odaklı komut dili ile tutarlı söz dizimi ve hizmet programları yoluyla Windows PowerShell, Active Directory, Terminal Server ve Internet Information Server (IIS) 7.0 gibi sistem yönetimi görevlerinin otomasyonunu hızlandırır ve sistem yönetimi sorunlarını bulmasını kolaylaştırır.

Windows PowerShell, programlamada bir arka plan gerektirmez ve mevcut BT altyapınızla, mevcut komut dosyalarınızla ve mevcut komut satırı araçlarınızla birlikte çalışır.

7. Her an Her Yerde Uzak Erişim

Günümüzde mobile iletisim IT  işgücü için özellikle büyük önem taşımaktadır.Şirkerler uzak noktalardaki şubeleri ile iletisimlerini sağlamak için Uzak Erişim Sistem Alt yapısını kullanarak mobil olarak erişmektedir.

Windows Server 2008 R2 da yeni tip baglantılar için Direk erişim daha guclu yollarla uzak kullanıcılara ulastırılmakta ve sırket/mobil kullanıcılar arasında VPN Baglantısı daha etkin olarak mekik dokumaktadır.Windows Vista ve yakında gelecek Windows 7 ile birlikte gelen NAP kurallarıyla birlikte erişim hem daha güvenli hemde daha yönetilebilir oldu.

Windows 2008’deki Terminal Hizmetler, Windows Vista istemcilerine HTTP ağ geçidi yoluyla iç kaynaklara uzaktan erişimi ve yerel masaüstündeki gibi çalışan kesintisiz uzak uygulamaları sunmasını saglayan yeni ve gelişmiş fonksiyonların yanında Server Message Block 2.0 protokolü, gecikme süresi yüksek dosya paylaşımlarına bağlanırken daha ileri performans, karşılıklı kimlik doğrulaması ve ileti imzalamanın kullanımıyla daha iyi güvenlik özelliği getirildi.

8. Geliştirilmiş Şube Ofis Performans ve Yönetimi

Birçok şube ofis IT Yöneticisi bağlantılar arası düşük bandwith sorunundan yakınmaktadır. WAN erişim hatlarının yavaş olması, sube ofislerin merkezle baglantısında ve dosyalara erısımınde sıkıntılar ve kesintiler yaratacagı için bu şirketler için genel olarak büyük bir mali ve zaman kaybına sebeb olacaktır. IT Yapısı gereği %50’si Teknoloji üzerine işletim sağlayan firmalar bu kesintilerden dolayı yıllık %33 oranında maliyet kaybına ugradıkları hesaplanmıstır.

Windows Server 2008 R2 ile beraber gelen BranchCache , uzaktakı istemlerin erişim yapacağı data üzerine giderek öncelikle kendi local ‘ine ceker ve sonrasında guncellesen dosya aralıklarla sekronize olur. Bu mantık gereği sürekli olarak network ağı kullanılmayacak ve yoğunluk oluşmayacağı için yüksek hızlarlarda sekronizasyon eşitlenmesi sağlanacak. Özellikle bu uygulama ile Windows Server 2008 R2 büyük bir sorunun önüne geçmiş olacak.

9. Geliştirilmiş  Best Practices Anaylzer

Windows Server 2008 R2 ile gelen Best Practises Analyzer aracı, performans sorunlarını ve yapılandırma ayarlarını incelemek için kullanabilirsiniz.

BPA aracı aynı Exchange Best Practices Analyzer aracı gibi çalışarak sunucunuz üzerindeki DNS, disk üzerindeki dosyalar, sistem kayıt defteri, WMI class’ları, yönetimsel COM objelerinden verileri toplayarak otomatik olarak belirli testleri gerçekleştirir ve kritik yapılandırma hataları, potansiyel sorunlar ve sunucunuz hakkında ayrıntılı bir rapor sunar.

Windows Server 2008 R2  Best Practises Analyzer aracı ile daha güçlü ve daha hızlı sorun çözme yeteneğine kavuşmuştur.

10. Güçlü Web Uygulamaları için

Windows Server 2008 R2, yönetim, kimlik, geliştirme ve uygulama araçları ile zengin web tabanlı deneyimleri etkili ve verimli bir şekilde sunabilme imkanı sağladı.  R2 ile gelen birkaç yenilikten en önemlisi Windows Server Application platformunda çalışan IIS 7.0 üzerinde oldu.

Windows Server Core 2008 üzerinde çalışan IIS 7.0 Application yapısına ASP.NET desteği geldi
FTP ve yerel güvenlik ilkeri tamamen geliştirilerek daha kolay fakat daha güçlü duruma getirildi.
IIS 7.0 ‘ın Farklı Application Modüller üzerinde çalışma özelliği desteği getirildi.
Uygulamaların ve sitelerin yetkilendirilmiş yönetimi geliştirildi. Böylece Web sunucusunun farklı bölümlerini kullanmaya ihtiyaç duyan kişilere kontrol hakkı verilebilir oldu.

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir