1

İlk Sysprep Bölüm-1’den sonra Sysprep ile ilgili iki önemli senaryoyu, Sysprep ie desteklenen Server Role’lerini ve Sysprep tool’u ile kullanılan komutların ne anlama geldiğini  ayrıca Sysprep’te Windows Etkinleştirmeyi Sıfırlamayı  anlatacağım.
Sysprep Senaryoları

A. Build-to-Plan (BTP) Windows Image oluşturmak :

Bu durumda aynı donanıma sahip bilgisayarlar için imaj oluşturulur.Bu işlemi yapmak için basitçe gereken donanım sürücüleri ve gerekli uygulamalar sisteme yüklenilir ve sysprep tool’u çalıştırılarak SID ler sıfırlanır sonra oluşan bu imaj donanımı özdeş sistemler dağıtılır.Bu işlem için sysprep /oobe /generalize komutu kullanılmalıdır. Bu işlemi yapmak için :

1. Referans bilgisayara Windows kurulumunu yapınız.

2. Kurulum sonrası sistemi boot edip ilave sürücüleri ve uygulamaları yükleyiniz.

3. Windows kurulumunuzu bu şekilde güncelledikten sonra sysprep /oobe /generalize komutunu uygulayın.Burada /generalize sysprep’e SID’leri ve system-specific dataları sistemden kaldıracağını belirtir; /oobe ise bilgisayarın bir dahaki sefere boot ettiğinde Windows Wellcome ekranını çalıştırmasını belirtir.

4. Bilgisayar kapatıldıktan sonra, sistem üzerinde  Windows Preinstallation Environment (Windows PE) ya da başka bir işletim sistemi çalıştırabilirsiniz.Burada size Windows Preinstallation Environment (Windows PE)’nin ne olduğunu açıklamak isterim. Windows  PE bilgisayarı Windows kurulumuna hazırlamak için geliştirilmiş minimal bir işletim sistemidir.Bilgisayarı Windows PE yardımı ile üzerinde hiçbir işletim sistemi olmadan çalıştırabilir, disk bölümleme ve biçimlendirme işlemlerini yapabilir, disk imajlarını kopyalayabilir ve Windows kurulumunu bir network kaynağından başlatabilirsiniz. Windows PE  hakkında daha fazla bilgiyi buraya tıklayarak edinebilirsiniz.

5. Son olarak aynı donanım yapılandırmasına sahip bilgisayarlarınızı kurmak için oluşturduğunuz  imaj referansını, ImageX kullanarak yakalayın  (capture) .ImageX hakkında daha fazla bilgiyi buraya tıklayarak edinebilirsiniz.

B. Build-to-Order (BTO) Windows Image  oluşturmak :

Bu durum daha çok kurulan uygulamalar ve donanım sürücülerinin imaj sonrası sorun çıkarıp çıkarmayacağını test etmek için uygulanan bir yöntemdir.

1. Oluşturulmuş Windows referans imajını bir sisteme kurunuz.

2. Kurulum bitince sysprep /audit /generalize /shutdown komutunu Windows’un Audit mode da boot etmesi için uygulayınız.

3. Sonrasında ilave uygulamaları ya da sürücüleri sisteme yükleyiniz.Bu aşamada tüm bileşenlerin doğru çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz.

4. Bu güncellemelerden sonra komutunu sysprep /oobe /shutdown  uygulayınız.

5. Sistem restart edildiğinde Windows Welcome ekranı çalışır.

Bu noktada Audit mode da boot etmek ile ilgili bir ayrıntıya girmek gerekecektir.Audit mode Oem üreticileri ya da şirketleri Windows kurulumunu çabuklaştırmak için uyguladıkları bir yöntemdir.Audit mode’da  program kurabilir, donanım sürücüsü ekleyebilir, script dosyası çalıştırabilir ve Windows kurulumunun geçerliliğini test edebilirsiniz.Ayrıca Audit mode bilgisayarın kullanıcıya teslim edilmeden önce doğrulanmasını sağlar.

Server Role’leri için Sysprep desteği:

Tüm server rolleri sysprep’te desteklenmez.Eğer  sysprep /generalize komutunu belirli server rollerinin olduğu bir bilgisayarda uygularsanız bu server rolleri imajlama ve dağıtım sonrası çalışmayabilirler.

Sysprep’te desteklenmeyen Server Role’leri için, bu role’leri imaj ve dağıtımdan sonra uygulamak gerekir.

Aşağıdaki tablodan Sysprep’in desteklediği server rollerini görebilirsiniz :

Application ServerDestekler
DHCP ServerDestekler
Network Policy Routing and Remote Access ServicesDestekler
Terminal ServicesDestekler
Ana Windows İmage ‘ı Domaine Dahil ise Desteklenmez.
Web Server (Internet Information Services)Destekler
applicationhost.config de Encrypted  Credential ‘ı ( şifrelenmiş  kimlik bilgisi )desteklemez.

Tablo-1

Sysprep Komut Satırı Seçenekleri :

Aşağıda bulunan komut satırı seçenekleri Sysprep’te kullanılabilir.

sysprep.exe [/oobe | /audit] [/generalize] [/reboot | /shutdown | /quit] [/quiet] [/unattend:answerfile]

SeçenekAçıklama
/auditBilgisayarı Audit mode’da restart eder
/generalizeWindows kurulumunu imagelanması için hazırlar.SID ler event loglar ve Sistem geri yükleme noktaları sıfırlanır.
/oobeBilgisayarın Windows Welcome modunda yeniden başlamasını sağlar. Windows Welcome modu kullanıcıların Windows işletim sistemini kişiselleştirmelerine kullanıcı hesabı oluşturmalarına, bilgisayar ismi vermelerine vs.. yarar.
/rebootBilgisayarı yeniden başlatır. Audit mode için kullanılır.
/shutdownSysprep’i tamamlamak için bilgisyarı kapatır.
/quietSysprep’i ekranda gelen onaylama mesajları olmadan uygular.Bu komut eğer sysprep otomatikleştirilmek istenilirse kullanılır.
/quitBelirtilen komutların uygulanmasından sonra Sysprep’in kapatılmasını sağlar.
/unattend:answerfileSysprep için bir cevap dosyası kullanılacaksa bu dosyayı belirtir.

Tablo-2

Sysprep’te Windows Etkinleştirmeyi Sıfırlama :

Windows’u tek lisanslık bir anahtarından kurduğumuzda, Windows kurulumunu 30 gün içerisinde etkinleştirmemiz gerekir.Sysprep’in bir bilgisayar üzerinde uygulanma sınırı olmamakla birlikte Windows ürün etkinleştirme için saat, ilk Windows başladığında geri saymaya başlar. sysprep /generalize komutunu kullanarak maksimum üç kez Windows ürün etkinleştirmesini sıfırlayabilirsiniz.Üçüncü kez sysprep /generalize komutunu kullandıktan sonra saat artık sıfırlanamaz.

sysprep /generalize komutunu kullandığınızda etkinleştirme saati otomatik olarak sıfırlanır. Microsoft-Windows-Security-Licensing-SLC component içerisinde bulunan SkipRearm ayarını kullanarak etkinleştirme saatini sıfırlamayı bypass edebilirsiniz.Bu ayar sizin etkinleştirme saatini sıfırlamadan birçok kez Sysprep’i çalıştırmanızı sağlar.

Eğer Sysprep uygulamasını bir bilgisayar üzerinde birçok kez çalıştıracağınızı tahmin ediyorsanız ; etkinleştirme saatini yalnızca üç kez sıfırlayabildiğinizden, Microsoft-Windows-Security-Licensing-SLC component içerisinde bulunan SkipRearm ayarını kullanarak etkinleştirme saatini erteleyebilirsiniz.Eğer bir bilgisayar üzerinde Sysprep’i birden çok çalıştırırsanız etkinleştirme saati sıfırlamasının dışında kalabilirsiniz.Ayrıca Microsoft bir bilgisayar üzerinde bir çok kez Sysprep kullanacaksanız  SkipRearmayarını kullanmanızı öneriyor.

Volume License ve OEM Etkinleştirme Gereksinimleri :

Volume Lisanslar için etkinleştirme saati sıfırlaması, lisans tipine göre bağlı olarak değişikliklik gösterir.

 • Etkinleştirme Key Management Service (KMS) client’larında sınırsız olarak sıfırlanabilir. Key Management Service (KMS) olmayan  client’larda tek lisanslık ürünlerde olduğu gibi etkinleştirme sadece üç kere sıfırlanabilir.Microsoft KMS clientların sysprep /generalize komutunu SkipRearm ayarı değerinin 1 ‘e eşit olduğunda kullanmalarını önerir.Bu imajı capture’ladıktan sonra, sysprep /generalize komutunu SkipRearm ayarı değerinin 0 ‘a eşit olduğunda kullanın.
 • Multiple Activation Keys (MAK) clientları için önerilen durum,MAK’ı kullanıcıya ulaştırılmadan önceki son Sysprepte girmektir.

Etkinleştirilmiş bir Windows kurulumunu imaj yapamazsınız ve bu imajı başka bir bilgisayara yükleyemezsiniz.Eğer bu şekilde bir işlem yapılırsa Windows etkinleştirmeyi hatırlamaz ve son kullanıcıyı kurulumu manuel yapmaya ve yeniden etkinleştirmeye zorlar.

Windows Server 2008 Sistemlerde Sysprep – Bölüm 3 makalesinde size Windows Automated Installation Kit (WAIK) kullanarak bu yapılandırmayı nasıl cevap dosyası oluşturarak yapabileceğinizi anlatacağım.

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

Windows XP’nin başarıyla dağıtılmasını otomatik olarak gerçekleştirmek amacıyla Sysprep aracı nasıl kullanılır

PowerShell script to automate deployment of Read-only Domain Controllers on Hyper-Visor

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. Merhaba
  ben bu audit olayını tam olarak anlayamadım şu örnek üzerinden anlayamadığım kısmı anlatmaya çalışacağım

  sıfır temiz kurulum yaptık sonra sysprep çalıştırdır ve audit modda restart ettik akabinde makine tekrar açıldı gerekli yazılım propgram ve driverları kurduk bu durumda iki sonuç çıkıyor kurmuş olduğum tüm yazılım ve driverlar sorunsuz çalıştı bu durumda tekrar sysprep çalıştırıp oobe modda generalize edip shutdown ediyoruz

  peki bu yazılımlardan biri yada bir kaçında sorun çıkarırsa veya başka bir makineye kurmayı denediğimizde o makinenin donanımsal gereksinimlerinden kaynaklanan bir sorun çıkarsa burada nasıl bir olay gelişmiş oluyor yani biz audit modda kurduğumuz program ve driveları başka makinede kuruduğumuzda sorun çıkarsa siliyoruz o makine için gerekli programları yükleyip oobe modunda mı sysprep ediyoruz

  işin özü ikisi arasındaki farkı tam olarak kavrayamadım audit mod bize ne fayda sağlıyor bir örnek ile açıklayabilir misiniz

  teşekkürler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir