1. Ana Sayfa
  2. Server 2008

Windows 2008 Sistemlerde Sysprep Nasıl Atılır – Bölüm 1


0

Sysprep özellikle çok sayıda donanım olan sistemlerin olduğu şirketlerde ; her bir sistem için ayrı ayrı kurulum yapmaktansa bir sistemde örnek bir kurulum yapıp üzerine ortak gereken programların ya da utulity’lerin kurulduğu ve diğer sistemlere dağıtılmadan önce o sistemlerde dağıtılmasından sonra çalışması için SID ‘leri sıfırlamak için yapılan bir hazırlık aşamasıdır.Bu işlemi biz IT yöneticileri test ortamlarında Sanal sistemler kurarkende kullanabiliriz. Böylece sadece Sysprep yapılmış halihazırda bir Sanal Sistem ile sadece kopyala yapıştır yaparak birden fazla sistem edinebiliriz. (Sadece Test domainimize sistem katarken oluşacak SID çakışmalarını düzeltmek için bu örneği belirttim)

System Preparation (Sysprep) tool yeni donanımların üstüne Windows işletim sistemleri kurmak için kullanılan bir teknolojidir. System Preparation (Sysprep) tool bir bilgisayarı disk imajlaması için hazırlar ya da bilgisayar restart edildiğinde yeni bir Security Identifier ( SID ) oluşturmasını yaılandırır.İlaveten System Preparation (Sysprep) tool kullanıcı ve bilgisayar için belirli ayarları ve hedef bilgisayara kopyalanmaması gereken data’ları temizler.

System Preparation (Sysprep) tool Windows kurulumunu dağıtmak , Audit etmek ve image oluşturmak için kullanılan bir hazırlama aracıdır.İmage ile oluşturulan bir kurulumu tüm organizasyona dağıtarak kurulum zamanından tasarruf edebilir , Audit mode ile ilave sürücü ya da uygulama dosyalarını sistemde test edebilir ve sistemin kararlı kalıp kalmadığını görüntüleyebilirsiniz.
Sysprep ancak temiz kurulum yapılan bir sistemde uygulanmalıdır. System Preparation (Sysprep) tool’u Windows kurulumunuzu yapılandırmak için bir çok kez kullanabilirsiniz.Fakat Windows Etkinleştirmesini  sadece 3 kere resetleyebilirsiniz.

Eğer Windows Imajını başka bir bilgisayara transfer etmeye niyetli iseniz , bilgisayar aynı donanım yapılandırmasına sahip olsada sysprep /generalize komutunu kullanmanız gerekmektedir. sysprep /generalize komutu Windows kurulumunuzdan eşsiz ( unique ) bilgileri bilgisayarınızdan kaldırır.Başka bir bilgisayara Windows Imajını taşımak ya da kopyalamak için System Preparation (Sysprep) tool’u kullanırken sysprep /generalize komutlarını kullanmamak desteklenmemektedir.

Sysprep 2003 sistemlere nazaran 2008 serverlarda uygulanması çok daha zor ve karmaşık bir hale gelmiştir.Fakat bu zorluk üzerinde yapılabilecek uygulamalar düşünüldüğünde oldukça etkili bir gelişmeyi göstermektedir.
Örnek olarak Server 2003 sistemlerde Windows Server CD si içerisinde bulunan \Support dizininde bulunan SYSPREP.EXE, SETUPMGR.EXE  ve SETUPCL.EXE dosyaları yardımı ile yapılırdı. SETUPMGR.EXE  ile bir cevap dosyası hazırlanır idi.Bu işlemi 2008 Server sistemlerde ise direk kurulu sistemin içerisindeki   C:\windows\system32\sysprep\ dizininde bulunan sysprep.exe yardımı ile yapabiliyoruz.Cevap dosyasını ise Windows Automated Installation Kit (AIK) kullanarak hazırlıyoruz.İşte olayın karmaşıklık noktasıda Windows Automated Installation Kit (AIK) kullanmaya çalıştığımızda ortaya çıkıyor.

Sysprep.exe ‘yi  komut satırından ya da Arayüzden direk tıklayarak çalıştırabilirsiniz.Komut satırından C:\windows\system32\sysprep\ dizinine ulaştıktan sonra aşağıdaki komut ile çalıştırılmalıdır:

sysprep /OOBE /Generalize /shutdown ( Aralarda ki boşluklara dikkat )

Eğer bu komutun seçenek kısımları ( /OOBE /Generalize /shutdown) kullanılmadan sadece sysprep yazılıp enter’a basılırsa bu durumda Sysprep’in arayüzü görüntülenir. ( Aynı şekilde arayüzden C:\windows\system32\sysprep\ dizinine ulaşıp sysprep.exe ‘yi çift tıklayarak bu işlemi yapabiliyoruz.)

Sysprep
Şekil-1

Burada /shutdown seçeneğini seçmemiz bilgisayarın SID ‘ler sıfırlandıktan sonra dağıtımınını yapabilmemiz için gereklidir. /reboot seçeneği tekrar sistemi başlatacağı için tekrar SID’ler yazılır.
Burada Windows Automated Installation Kit (AIK) ile oluşturulan Cevap dosyasını uygulayarak Sysprep yapmak için ; Komut satırından C:\windows\system32\sysprep\ dizinine ulaştıktan sonra aşağıdaki komut ile uygulamalıyız :
sysprep /generalize /oobe /shutdown /unattend:sysprep.xml ( Aralarda boşluklara dikkat )( sysprep.xml örnek olarak oluşturduğum cevap dosyasının ismi)

Sysprep’in yararları

  • Sistem ‘e yönelik verilerin Windows’tan kaldırılması. ( SID’ler kaldırılır )
  • Windows’u Audit modda Boot etmeyi sağlamak  ( Yüklenen sürücü ya da Applicationların sistemde uygun çalışırlığını test etmek )
  • Windows ürün etkinleştirmesini sıfırlamak  ( Üç kere yapılabilir )

Bu makalemde genel olarak Sysprep hakkında ön bilgiler vermeye çalıştım.Konu ile ilgili bir sonraki makalemde ise Sysprep ile ilgili iki önemli senaryoyu ,  Sysprep ie desteklenen Server Role’lerini ve Sysprep tool’u ile kullanılan komutların ne anlama geldiğini ayrıva Sysprep’te windows etkinleştirmesinin sıfırlanmasını anlatacağım.

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

Windows XP’nin başarıyla dağıtılmasını otomatik olarak gerçekleştirmek amacıyla Sysprep aracı nasıl kullanılır

PowerShell script to automate deployment of Read-only Domain Controllers on Hyper-Visor

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

Yazar Hakkında

Yorum Yaz