İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Server 2008
  3. Windows Server 2008 R2 Web Server Kurulumu

Windows Server 2008 R2 Web Server Kurulumu


Ruijie Teknoloji Günü

Bu makalede sizlere Windows  2008 R2 işletim sisteminde Web kurulunu anlatacağım. Bu hizmetten yaralanmanızdaki amaçların en başında şirketimizin ya da hizmet verdiğimiz müşterilerimizin web sayfalarını yayınlamak. Önceki makalelerimde Windows 2003 işletim sisteminde Web kurulunu anlatmıştım aynı sürüm bilgileri Windows 2008 R2 içinde geçerli.

1.)    Kurulum işlemi için Server Manager yönetim konsolunu açarak Roles üzerinde sağ buton Add Roles diyoruz ve gelen bilgilendirme ekranına Next diyoruz.


Resim 1

2.)    Gelen ekranda () seçeneğini aktif hale getirerek Next diyoruz, gelen bilgilendirme ekranında tekrar Next diyoruz.


Resim 2

3.)    Gelen ekranda varsayılan değerlerin dışına çıkmadan Next diyoruz, gelen ekranda Install butonuna basarak kurulum işlemini tamamlıyoruz.


Resim 3

4.)    Windows Server 2003 işletim sisteminde Web Server ayarları ilgili web sitenin özelliklerinde yer alırken, Windows Server 2008 R2 işletim sisteminde ise durum farklı. Her web sitenin karşısında bir takım ayarları yapabilme olanağına sahibiz.


Resim 4

5.)    Yeni bir web sayfası eklemek için Sites üzerinde sağ buton > Add Web diyoruz. Gelen Add Web Sites ekranında Site adı, web sitenin bulunduğu klasör bilgisi, Binding bölümde ise bağlantı türünü (http – https) Ip address – Port ve Host name bilgisini belirtiyoruz.


Resim 5

6.)    Web Sitemizi tanımladıktan sonra aşağıdaki resimdeki gibi ekran görüntüsünü göreceksiniz.


Resim 6

7.)    Web sayfanızın açılış sayfası hangi isim ve uzantıdaysa bu bilgileri belirtmek için web sayfamız karşısında yer alan Default Document ‘den yararlanıyoruz.


Resim 7

8.)    Bu tanımlamaları yaptıktan sonra Dns Server üzerinde de gerekli ayarları yapmayı unutmayınız. Bu ayarları görmek için Buraya tıklayınız.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

Technet..com

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

1982 Ankara doğumlu ve Ankara'da ikamet etmektedir. Yazarımız MCT ve MVP ünavanlarına sahiptir.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Bilgi için teşekkürler. Sitenizde IT konuları ile ilgili birçok yardımcı içeriği bulabiliyoruz.