1. Ana Sayfa
  2. Server 2003
  3. Windows Server 2003’de Web Server Kurulumu ve Web Sayfasının Yayınlanması

Windows Server 2003’de Web Server Kurulumu ve Web Sayfasının Yayınlanması

Bu makalede sizlere Windows 2003 işletim sistemi üzerinde Web kurulumu ve bu Web üzerinde web sayfası yayınlanması işlemine değineceğim. Windows 2003 işletim sisteminde Web hizmetinden yararlanabilmemiz için minimum sürümün Windows 2003 Web Edition  olması yeterli, fakat ileride beklentiler ve talepler değişebileceği göz önünde bulundurularak işletim sistemini kurmanızda yarar var. 

Not : Eğer Web Edition sürümünden yararlanmak isterseniz Active Directory vb. hizmetlerden yararlanamazsınız.

Kurulum:

1.)    Windows Server 2003 de herhangi bir bileşeni kurmak istediğinizde sürekli olarak Denetim Masasında , Program Ekle /kaldır da yer alan Windows Bileşenleri bölümünden yararlanıyoruz.  Windows Bileşenleri ekranında Application Server altında bulunan Internet Information Services öğesini seçerek kurulum işlemlerini tamamlıyoruz.


Resim 1

2.)    Kurulum işlemini tamamladıktan sonra yönetim konsoluna erişmek için Administrator Tools altında hizmet veren Internet Information Services ‘dan yaralanıyoruz.

Not : Ben şuan da haydararici.com etki alanına üye bir sunucuda bu işlemi yaptığım için Dns Server hizmetini kurmuyorum, eğer etki alanına üye olmayan bir server da kurulumu yapmış olsaydım kesinlikle aynı sunucu üzerine Dns Server hizmetini kurmam gerekiyordu. IIS bileşeni kurulumu yapıldıktan sonra Ftp Server  daki gibi varsayılan bir site oluştuğunu göreceksiniz.


Resim 2

3.)    Web Server’da yayınlamak üzere yeni bir web sayfası eklemek için Web Sites üzerinde sağ buton > New > Web  Site  diyoruz ve gelen bilgilendirme ekranına Next diyerek bir sonraki aşamaya geçiyoruz.


Resim 3

4.)    Web Site Desciption ekranında oluşturduğumuz web sitelerini bir birinden sağlıklı bir şekilde ayırabilmemiz için web sitemize ait açıklamayı yazıyoruz ve Next diyoruz,


Resim 4

5.)    Ip Address and Port Settings ekranında web sayfamıza ait ip adresi, bağlantı port numarası ve host header bilgilerini belirtiyoruz. Bu kısım önemli arkadaşlar, eğer web server olarak yapılandırdığınız sunucuda birden fazla istiyorsanız hangi isimde yayınlayacaksanız onun URL adresini tanımlıyorsunuz.

Not : İsterseniz daha sonra da bu bilgileri değiştirebilirsiniz.


Resim 5

6.)    Web Site Home Directory ekranında ise yayınlanmasını istediğimiz web sayfasının klasör bilgisini tanımlıyoruz.

Not : IIS bileşenini sunucunuza kurduğunuzda varsayılan olarak işletim sisteminin kurulu olduğu sürücü altında Inetput\wwwroot klasörünün oluştuğunu göreceksiniz.


Resim 6

7.)    Bu işlemle birlikte karşımıza web sitemizle ilgili erişim izinlerini tanımlayabileceğimiz ekran gelecek, bu ekranda kullanıcılar bu web sitesine erişim sağladıklarında hangi izinlerden yararlanmasını istiyorsanız belirterek bir sonraki aşamaya geçiyoruz.


Resim 7

8.)    Ve bu işlemle web sitemizin başarılı bir şekilde oluşturulduğunu göreceksiniz.


Resim 8

9.)    Buraya kadar herhangi bir problem ile karşılaşmadık, ama unuttuğumu bir nokta var. Bu nokta ise kullanıcılar bu web sayfasını IE aracılığı ile görüntülemek istediklerinde bu web sunucunun ip adresini bilemezler, bu yüzden son kullanıcılara bu web sayfasına sorunsuz bir şekilde erişim sağlamaları için URL adresi ile erişim sağlamalarını sağlamamız gerekiyor. Bu işlem için etki alanı denetleyicimiz üzerinde hizmet veren Dns Server yönetim konsolunu açıyoruz ve ilgili bölge altında Host kaydı tanımlıyoruz.


Resim 9

10.)Oluşturduğunuz web sayfasının özelliklerinde bizim için çok önemli olan bir sekme yer alıyor. Bu sekmenin adı Documents sekmesi. Aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi web sayfamıza ait ana sayfanın bilgisini tanımlayabildiğimiz bir bölüm yer alıyor. Şuan da benim oluşturduğum web sayfasının açılış sayfasının adı index.htm olduğu için web sayfam sorunsuz bir şekilde görüntüleniyor, eğer anasayfa.htm olsaydı web sayfam görüntülenmeyecekti. Bu nedenle web sayfanızın açılış (ana) sayfasının adı neyse bu bölüme Add butonu yardımı ile eklemeniz gerekiyor.


Resim 10

Bir sonraki makalemizde görüşmek üzere.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

Technet..com

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1982 Ankara doğumlu ve Ankara'da ikamet etmektedir. Yazarımız MCT ve MVP ünavanlarına sahiptir.

Yorum Yap

Yorumlar (6)

  1. süper bir anlatım olmuş çok teşekürler

  2. süper olmuşta buraya kadar her yerde mevcut ben bunları tamam ladıktan sonra nasıl başkaları görecek siteyi onu anlamadım

  3. Süper anlatım olmuş.Teşekkürler.

  4. güzel bir anlatım olmuş ama hüseyin arkadaşımın dediği gibi nasıl bir çözüm bulabiliriz