1. Ana Sayfa
 2. Server 2008

Windows Media Services Kurulum ve Konfigürasyonu – Bölüm 3


7

Windows Media Services kurulum ve konfigürasyonu makalesinin üçüncü ve son bölümü ile yazı serisine devam ediyoruz.


Resim-1

Yukarıdaki resimde bize yayımlama noktasının tamamlanacağı bilgisini iletiyor ve kullanıcılara MMS ile başlayan alanı Media Player URL’sine girmemiz gerektiğini bildiriyor Finish ile bitiriyorum. Fakat yeni bir sihirbaz bizi karşılıyor çünkü kullanıcıların bu playlist’i kullanabilmeleri için bildiri doyası oluşturacağız.


Resim-2

Tek noktaya yayın bildiri sihirbazı bizi karşılıyor Next ile bir sonraki sayfaya geçiyoruz.


Resim-3

Resim 3 üzerinde içeriğimizin URL uzantısını görüntülüyoruz Next ile bir sonraki sayfaya geçiyoruz.


Resim-4

Resim 4’de bağlantı için bir URL (bildiri dosyası) oluşturması dışında ayrıca web sayfasından bu içeriğe erişim içinde bir bildiri linki oluştur seçeneğini işaretliyorum. Böylece kullanıcılar bizim MMS ile başlayan URL uzantımızı web sayfalarına yazdıklarında otomatik olarak bağlantı gerçekleşecek ve Media Player’ları açılmış olup içeriği almaya başlayacaklar. Next ile devam ediyoruz. (Bir nevi IIS üzerinde de içeriğe erişim için bir web sayfası oluşturur.)


Resim-5


Resim-6

Resim 6’da, kullanıcıların Media Player’larının akışı aldığında görüntülenmesini istediğimiz verileri istersek değiştirebiliriz. Next ile bir sonraki sayfa olan Resim 54’e ilerliyorum bu şekilde Finish ile işlemi başarı ile tamamlamış oluyoruz


Resim-7

Finish dedikten sonra karşımıza Resim 55’te bulunan ekran gelmekte ve burada eğer Player’iniz yok ise hata verir, var ise test edebilirsiniz. Herşey tamam son duruma bir bakalım.


Resim-8

Resim 8’de Mshowto isimli yayımımız çalışmakta ve içerisinde Mshowto R&B parçası çalmakta burada yukarıda + ikonu ile ek müzik ekleyebilirsiniz. Monitor kısmından kullanım bilgileri bağlantı vs. bilgilere bakmakta mümkün. Şimdi kullanıcılarımızın yayın akışına bağlanmasını sağlayalım.


Resim-9

Öncelikle Announce (bildir) alanında bizim oluşturduğumuz yayım URL ‘sini kopyalayalım ve kullanıcı PC’sine doğru ilerleyelim. Media Player’ı açıp Open URL seçerek kopyalayalım.


Resim-10


Resim-11


Resim-12

Resim 12’da görüldüğü üzere playlistimiz çalışmakta. Media Server üzerinden istediğim müziğe geçiş sağlayabilirim. Hatta önceden içeriğe eklediğim Default Windows videosunu açalım. Ayrıca kullanıcı MMS ile başlayan bu URL’yi Exploler’a yazdığında IIS aracılığı ile otomatik olarak Media Player başlar ve yayınladığımız içeriğe erişebilir.


Resim-13

Resim 13 üzerinde çalıştırdığımız uygulamanın sonuçlarını görmekteyiz yani belirlediğimiz yayın akışına bağlı olan 1 kişi (Player) mevcut %1 CPU kullanıyor ve kullandığı bant genişliği gibi bilgileri de görebilmekteyiz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

https://www.mshowto.org

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

Yazar Hakkında

İlk ve orta öğrenimini İstanbul'da tamamlayan Mustafa Serkan POLAT Üniversite eğitimini 2009 yılında Computer Sciences Engineer olarak 4 diploma ortalaması üzerinden 3.67 ile tamamlamıştır. 2003 yılında sistem destek uzman yardımcısı olarak IT dünyasına adım atan Mustafa Serkan Polat alanında öncü kurum ve kuruluşlarda Sistem destek uzmanı, Sistem destek Mühendisi, Sistem Yöneticiliği yapmış olup birçok projede ekip lideri olarak görev almıştır. Aynı zamanda eğitmen kişiliği ile tanınan Mustafa Serkan POLAT BilgeAdam Bilgi Teknolojileri Akademisinde 2000 saatin üzerinde eğitim ve seminer vermiş olup halen hafta sonları bu görevine devam etmektedir. Şu anda Türkiye'nin önde gelen bilişim şirketinde Sistem Çözümleri Birim Müdürü olarak görev almaktadır. MCP, MCSA, MCSA+S, MCSA+M, MCSE, MCSE+S, MCSE+M, MCTSx8, MCITP, AIS, ASE, BACKUP ACADEMY CERTIFIED gibi sertifikalara sahiptir.

Yorum Yap

Yorumlar (7)

Popüler Yorumlar
 1. Teşekkür ederim hocam.

 2. Güzel ve detaylıca hazırlanmış bir yazı dizisi Serkan, eline sağlık.

Yapılan Yorumlar
 1. Media Streaming Server’a yönelik müthiş bir kaynak oldu bu 3 makale. Eline sağlık Serkan, Willam Stanek kıskansın.

 2. Güzel ve detaylıca hazırlanmış bir yazı dizisi Serkan, eline sağlık.

 3. mustafa hocam sana nasıl ulaşabiliriz. tv hostingimiz var buna ufak bir el atma şansın olur mu sıkıştık. Bir burdan verdiğimiz yayını flash player’lar vasıtası ile nasıl izleriz. rmtp diye bir olay var, bununla yapılıyormu
  ?

  Şimdiden teşekkürler…

 4. ziyarete geldiğimde konuşalım ferit hallderiz fakat bu ürünle yapamayacağımız bir şey yok diyebilirim.

 5. Merhaba,

  Çok emek verilmiş yararlı bir kaynak oluşturmuşsunuz, bu sayede windows server 2008 üzerinde yayın yapabilen bir ortam oluşturdum. Ancak yıl oldu 2022 :) ne tarayıcılar bu eski asx formatını destekliyor, ne de html5 bu yayınlara izin veriyor. Yeni teknolojide playlisti nasıl yayınlayabilirim ?

 6. 12 ay önce

  Merhabalar,

  Mustafa Serkan Polat Hoca’ nın Server 2008 için yazdığı 3 bölümlü makaleyi başucu kitabım gibi okuyarak bu sistemde web tv yayını açmayı hatta canlı yayını başlatmayı sağladım. Ancak Bilindiği gibi Server 2008 media player tabanlı bir yayın yaptığından bu sistem yeni tarayıcılar tarafından desteklenmemekte. Dolayısıyla yayınları kimse izleyemiyor.
  Şimdi aynı ya da daha üst sunucu işletim sistemleri kullanılarak, 3.parti programlara veya sitelere gerek kalmadan, kendi serverlarımızdan bu tür yayınları yapma olanağımız var mı ? Yeni nesil web tv için hangi yolu izlemeliyim.? Youtube, Twitch vs. istemiyorum.

  Saygılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir