1. Anasayfa
 2. Server 2008

Server 2008 Kurulumu


0

Bilindiği üzere Microsoft bundan önceki  server  tabanlı işletim sistemi Windows Server 2003 çıkarttıktan tam 5 sene sonra yeni işletim sistemi Windows Server 2008’ i piyasa sürdü. Windows Server 2008 release olmadan önce birçok IT çalışanı Windows Server 2008’ i download edip test ortamlarında denemeye başladı ve yeni özelliklerini keşfetmeye çalıştılar. Sonuç olarak birçok şirket test çalışmalarını bitirip yavaş yavaş production ortamları için Windows Server 2008 upgrade çalışmalarına başladı.Peki Windows Server2008’ e geçmemize sebep olacak özellikler nelerdir? sorusunu soracak olursak  birkaç öne çıkan başlıktan bahsedebiliriz.

 • Sanallaştırma Teknolojileri:Windows Server 2008 Hyper-V sanallaştırma teknolojisi ile donanım maliyetlerinizi düşürebilir ve buna paralel olarak daha kolay bir yönetim imkanına kavuşabilirsiniz.
 • Terminal Services: Windows Server 2008 ile, Server 2003’ e göre daha güvenli,erişilebilir ve yönetim kolaylığına sahip Terminal Services’ i kullanabilirsiniz.
 • Güvenlik:Read Only Domain Controllers,Network Adress Protection,Active Directory Rights Management Services gibi şirketiniz için güvenliğinizi maksimum seviye çıkaracak teknolojileri kullanarak,şirket içinde ve dışında daha steril bir ortam oluşturabilirsiniz.
 • Bunlara ek olarak IIS 7.0,Windows Deployment Services,geliştirilmiş Clustering,Windows PoweShell ve işlemlerimizi gerçekleştirmemizde kolaylık sağlayan Server Manager’ ı sayabiliriz.

Windows Server 2008 hakkında makalelere ulaşmak istiyorsanız sitemizdeki  Server 2008 başlığı altından Server 2008 teknolojileri  hakkında detaylı makalelere ulaşabilirsiniz

Windows Server 2008’ i kurmak için sistem gereksinimleri için aşağıdaki tabloya göz atabilirsiniz.

BileşenGereksinim
İşlemciMinimum: 1 GHz (x86 işlemci) ,1.4 GHz (x64 işlemci)
RAMMinimum: 512 MB RAM

Maximum (32-bit sistemler için): 4 GB (Standard) ,64 GB (Enterprise ve Datacenter sürümleri için)

Maximum (64-bit sistemler için): 8 GB (Foundation ),32 GB (Standard) ,2 TB (Enterprise, Datacenter, veItanium-Based sistemleri için)

Disk AlanıMinimum (32-bit sistemler için): 20 GB ve üstü

Minimum (64-bit sistemler için): 32 GB ve üstü

Foundation: 10 GB ve üstü

GörüntüSuper VGA (800 × 600) ya da daha yüksek çözünürlüklü monitor
DiğerKlavye,Mouse,Dvd-Rom

Peki Windows Server 2008’ i kurmak istiyorsunuz fakat yapınızın Server 2008 işletimi sistemi  için uygun olup olmadığından emin değilsiniz. Microsoft Assessment and Planning Toolkit’i download ederek yapınız hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilir ve daha sağlıklı bir upgrade işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Kurulum: Bu makalede clean installation işlemi yapılacaktır.Farklı kurulum makalelerine  Server 2008 başlığı altından ulaşabilirsiniz.

1-) Windows Server 2008 DVD’ sini takın.

2-) Kurulum için Windows dosyaları yükleyecektir.


Şekil-1

3-) İşletim sisteminiz için zaman,dil ve klavye ayarlarını yapın.


Şekil-2

4-) Kurulum işlemine devam etmek için “Install Now” seçeneğini işaretleyip devam edin.


Şekil-3

5-) Windows Server 2008 için product key belirtin.”Automatically activate Windows when I’m online” seçeneği işaretlendiğinde Aktivasyon işlemi kurulum sonrası yapılacaktır.


Şekil-4

6-) Kurulumu yapılacak sürümü seçip devam edin.


Şekil-5

7-) Microsoft Software License anlaşmasını kabul edip devam edin.


Şekil-6

8-) Clean installation işlemi yapılacağından upgrade seçeneği disable olarak gelmektedir.Custom seçeneğini seçip devam edin.


Şekil-7

9-) Kurulum yapılacak diski seçip devam edildiğinde kurulum başlayacaktır.


Şekil-8

10-) Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra complex bir şifre girin.Daha önceki işletim sistemlerinde bu kısım boş geçilebiliyordu.


Şekil-9

Görüldüğü gibi Windows Server 2008 işletim sistemi Dos tabanlı bir kurulumdan kurtulup tamamen GUI tabanlı ve kurulum adımları basitleştirilmiş yapısıyla,kurulum esnasında bile diğer işletim sistemlerine göre farklılığını ortaya koyuyor.

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

Installing Windows Server 2008

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 1
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Mehmet ÖZGAL 07.05.1984 İstanbul doğumlu. Lise öğrenimini Maçka Akif Tuncel Meslek Lisesinde, üniversite öğrenimini Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Bilgisayar Teknolojileri Ve Programlama Bölümü 1.lik derecesi alarak tamamladı. Amatör olarak fotoğrafçılıkla ve sinopsis yazmakla uğraşıyor. Kurumsal bir bankada iş hayatı devam etmektedir. Sahip olduğu sertifikalar: MCP, MCTS:Vista, MCSA+S

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir