1. Ana Sayfa
 2. Server 2008
 3. Windows Server 2008 R2 In-Place Upgrade (Yerinde Yükseltme)
k_zd_m_

Windows Server 2008 R2 In-Place Upgrade (Yerinde Yükseltme)

2008r2_paths-1024x524

Bildiğiniz gibi, Windows Server 2008 ve Windows Server 2008 R2‘nin 14 Ocak 2020’de desteğinin biteceğini Microsoft bizlere duyurmuştu. Firmaların Windows Server 2008 ve Windows Server 2008 R2’yi Windows Server’ın daha yeni bir sürümüne yükseltmesi veya bu sunucuların üzerinde bulunan rolleri farklı sunuculara taşıyarak kapatmaları gerekecektir. Bu yazımda sizlere Windows Server 2008 R2’yi Windows Server 2019’a yerinde nasıl yükseltebileceğinizi anlatacağım.

Windows Server 2016 ve Windows Server 2012 R2’den doğrudan Windows Server 2019’a yerinde yükseltme yapabilirsiniz. Bu, Windows Server 2008 R2’den Windows Server 2019’a yükseltmek için art arda iki yükseltme işleminizin olacağı anlamına gelmektedir.

 • İlk olarak, Windows Server 2008 R2’yi Windows Server 2012 R2’ye yükselteceğiz.
 • İkinci olarak, Windows Server 2012 R2’yi Windows Server 2019’a yükselteceğiz.

Resim – 1

Tüm sunucu rollerinin ve uygulamalarının Windows Server’ın eski sürümlerinde taşınması desteklenmez. https://docs.microsoft.com/en-us/windows-server/get-started/supported-upgrade-paths adresini inceleyerek bilgi edinebilirsiniz.

Sunucularınızı yerinde yükseltmeye başlamadan önce, geçişin sonunda sürprizlerden kaçınmak için yükseltmenizi planladığınızdan ve tüm bilgilere sahip olduğunuzdan emin olun. Örneğin aşağıdakileri içeren bir kontrol listesi size yardımcı olur,

 • Hangi yazılım ve roller sunucuda yüklüdür ve desteklenir ve Windows Server’ın daha yeni sürümleriyle çalışır. Yazılım envanteri yapmanızı ve uygulamaların ve rollerin desteklenip desteklenmediğini kontrol etmenizi öneriyorum.
 • Upgrade işlemine başlamadan önce Control Panel > System > Advanced System Settings > Advanced > User Profiles içerisinde bulunan “Account Unknown” ve varsa çift kullanıcı profillerinizi silmeniz gerekmektedir. Aksi halde kurulumun son aşamalarında hatalar alabilirsiniz.
 • Yükseltmeden sonra uygulamanın hala çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için bazı testleri hazır bulundurun. Yükseltmeden önce de bu testleri yapmak iyi bir şeydir, böylece her şeyin doğru çalıştığını onaylayabilirsiniz.
 • Fiziksel bir sunucuysa, yeni Windows Server sürümü için sürücüleri ve ürün yazılımı güncelleştirmeleri var mı?
 • Yedekleme yazılımını ve virüsten koruma yazılımını kontrol edin, güncelleme işlemi sırasında bunları kaldırmanız ve yükseltme tamamlandıktan sonra yeniden yüklemeniz gerekebilir.
 • Yerinde yükseltme yapmadan önce sunucunuzun güncel ve tüm güncellemelerin kurulmuş olduğundan emin olun.
 • Yükseltme için zaman aralığını planlayın. Yerinde yükseltmeler biraz zaman alır, yeterinde kesinti süresi aldığınızdan emin olun. Ayrıca, kullanıcıların uygulama veya hizmetin kullanılamadığını bilmesi için duyuru yapmayı unutmayın.
 • Yükseltme işlemine başlamadan önce sunucunun bir yedeğine sahip olduğunuzdan ve söz konusu yedeklemeden de geri yükleyebileceğinizden emin olun.
 • Mümkünse, yükseltme işlemini üretim dışı bir sunucuyla test edin.
 • Yükseltme için yeterli disk alanınız olduğundan emin olun.
 • Yeni sürüme geçmeden önce sistem bilgilerinizi toplayın.

Yükseltme işlemine başlamadan önce aşağıdaki sistem bilgilerini de toplamanız gerekir.

mkdir C:\Info

systeminfo > C:\Info\systeminfo.txt

ipconfig /all > C:\Info\ipconfig.txt

Resim – 2

Yukarıda bahsetmiş olduğum maddeleri dikkate aldıktan sonra, Windows Server 2012 R2 için kurulum medyasını takın ve setup.exe dosyasını başlatın.

Install now‘a tıklayın.

Resim – 3

Sunucunuz internete bağlıysa, Windows Server 2012 r2 ile ilgili güncellemeleri yüklemek için Go online to install updates now (recommended) seçeneğini kullanabilirsiniz.

Ben No thanks seçeneği ile devam ediyorum.

Resim – 4

Yüklemek istediğiniz Windows Server sürümünü seçin.

Resim – 5

I accept the license terms seçeneğini işaretleyerek devam ediyoruz.

Resim – 6

In-Place Upgrade (Yerinde yükseltme) için Upgrade: Install Windows and keep files, settings, and applications seçeneğini seçiyoruz.

Resim – 7

Kurulum, uygulama uyumluluğunu kontrol eder ve uyumluluk raporu oluşturur.

Resim – 8

Windows Upgrade işlemi başladı.

Resim – 9

Kurulum tamamlandıktan sonra sunucu otomatik olarak yeniden başlatılacaktır. Upgrade tamamlandığında, Windows Server 2012 R2 oturum açma ekranını göreceksiniz.

Windows Server 2012’ye yükselttikten sonra oturum açın ve sunucunun başarıyla yükseltilip yükseltilmediğini kontrol edin. Uygulamaların beklendiği gibi çalışıp çalışmadığını ve kullanıcıların uygulamaya erişip erişemediğini test ettiğinizden emin olun. Sunucunuzun IP ve güvenlik duvarı yapılandırmasının istemcilerin sisteminize erişmesine izin verdiğinden emin olun.

Resim – 10

Her şey beklendiği gibi çalışırsa, en son Windows Server 2012 R2 güncelleştirmelerini yükleyebilir ve sunucunuzun tam olarak yamalı olduğundan emin olunuz. Windows Server 2012 R2’ye Windows Server 2019 yükseltmesine geçmeden önce, sunucunun bir yedeğini oluşturmanızı da öneririm, bu durumda 2008 R2’den 2012 R2’ye kadar yaptığınız işi kaybetmezsiniz.

Windows Server 2019 için kurulum medyasını takın ve setup.exe dosyasını başlatın.

Install now‘a tıklayın.

Sunucunuz internete bağlıysa, Windows Server 2019 ile ilgili güncellemeleri yüklemek için Go online to install updates now (recommended) seçeneğini kullanabilirsiniz.

Ben Not right now seçeneği ile devam ediyorum.

Resim – 11

Yüklemek istediğiniz Windows Server sürümünü seçin.

Resim – 12

Accept butonuna tıklayarak devam ediyoruz.

Resim – 13

Keep personal files and app seçeneği ile devam ediyoruz.

Resim – 14

Kurulum, uygulama uyumluluğunu kontrol eder ve bir uyumluluk raporu oluşturur. Ardından, Windows’u yükseltmeye başlamak için Install a butonuna basınız.

Resim – 15

Kurulum tamamlandıktan sonra sunucu otomatik olarak yeniden başlatılacaktır. Upgrade tamamlandığında, Windows Server 2019 oturum açma ekranını göreceksiniz.

Windows Server 2019’a yükselttikten sonra oturum açın ve sunucunun başarıyla yükseltilip yükseltilmediğini kontrol edin. Uygulamaların beklendiği gibi çalışıp çalışmadığını ve kullanıcıların uygulamaya erişip erişemediğini test ettiğinizden emin olun. Sunucunuzun IP ve güvenlik duvarı yapılandırmasının istemcilerin sisteminize erişmesine izin verdiğinden emin olun.

Resim – 16

Uygulamalarınızı yükseltmenin veya taşımanın birçok yolu vardır, yerinde yükseltme bunlardan sadece biridir ancak her zaman sizin senaryonuza uymayabilir. Bazı senaryolarda, Windows Server’ın daha yeni bir sürümüne yükseltmenin en kolay yolu In-Place Upgrade seçeneğidir.

Makalenin faydası olması dileğiyle, başka yazılarda görüşmek üzere.

Bu konuyla ilgili sorularınızı http://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar
www.mshowto.org
techcommunity.microsoft.com
docs.microsoft.com

TAGs:,,,, Nasıl Yapılır?,,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Sedat Sönmez, 1986 Muş doğumluyum. Anadolu Üniversitesi Bilgi Yönetimi (Ön Lisans) ve Anadolu Üniversitesi İşletme (Lisans) mezunuyum. 2002 yılında Doğuş Grubu çalıtısı altında stajyer olarak başladığım bilişim sektöründe uzun yıllar görev aldım ve bu süre içerisinde Doğuş Teknoloji ve Microsoft ortaklığı ile pek çok farklı pozisyonda başarılı işlere imza attım. Şu anda BilgeAdam Bilişim Grubunda Danışman olarak çalışmaktayım. System Center ürün ailesi, Microsoft Server ürün ailesi ve Microsoft Client sistemleri ile ilgili bir çok projler geliştirdim ve geliştirmeye devam ediyorum. Sahip olduğum sertifikalar : MCSE: Desktop Infrastructure, MCSE: Server Infrastructure, MCSA: Windows Server 2012, MCP (Microsoft Certified Professional)

Yorum Yap