İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Server 2012
  3. RDS Web Access Giriş Ekranında Domain İsmi Alanı Nasıl Kaldırılır?

RDS Web Access Giriş Ekranında Domain İsmi Alanı Nasıl Kaldırılır?

Giriş Ekranında Domain İsmi Alanı Nasıl Kaldırılır? Terminal Serverlarınızın olduğu ortamlar da artık kullanıcılarımız Terminal üzerinde çalışan yani RDS sunucularımız üzerindeki uygulamalara Web Access arayüzünden erişiyorlar. penceresinde giriş yaparken normal şartlar altında Domain\User name bilgilerini kullanıcılarımız yazarak arayüzüne oturum açarak uygulamalarını çalıştırıyorlar. Domain bilgisini yazma kısmını ben çok kullanışlı ve kullanıcı dostu olarak görmüyorum. Bugünkü makale konumuzda bu alanı nasıl kaldırabileceğimizi ele aldım.

Öncelikle Default ayarlar da RDS Web Access arayüzü bizi aşağıdaki gibi karşılıyor.

Kullanıcı adınızın başına Domain Netbios name Bilgisi girmenizi zorunlu kılıyor. Sadece kullanıcı adı yazmanız halinde vereceği hata aşağıdaki gibidir.


Resim-1

Şimdi gelelim öncelikle domain netbios name bilgisinin girişini kaldırmaya.

RDS sunucumuza gidiyoruz ve C:\Windows\Web\RDWeb\Pages dizinine kadar geliyoruz. İşleme başlamadan önce webscripts-domain dosyasının yedeğini alalım. Sonrasında ilgili dosyayı Notepad aracılığıyla düzenleyelim.


Resim-2

Değiştireceğimiz değer : var strDomainName = “”;

Bu alana Domain ismimizin NETBIOS name bilgisini yazıyoruz. : var strDomainName = “MSHOWTO”;

Orijinal Hali aşağıdaki gibidir.


Resim-3

Domain bilgisini eklediğimiz alan aşağıdadır.


Resim-4

Bu işlemden sonra PowerShell üzerinde IISreset komutunu çalıştırmanız yeterli. RDS web Access e sadece Username bilginizi yazarak giriş yapabilirsiniz.

Peki, şimdi gelelim RDS Web Access üzerinden Domain\User Name alanındaki Domain kısmını kaldırmaya.

RDS Sunucumuza geliyoruz ve sırasıyla C:\Windows\Web\RDWeb\Pages\en-US dizinine kadar ilerliyoruz. İşleme başlamadan önce Login.aspx dosyamızı yedekleyelim.


Resim-5

Login.aspx dosyasını Notepad yardımıyla açarak aşağıdaki satırı değiştirelim.

const string L_DomainUserNameLabel_Text = “Domain\\user name:”;


Resim-6

İlgili satırdan Domain alanını siliyorum ve Türkçe olması için User name kısmını Kullanıcı Adı olarak değiştiriyorum. Satırın güncel hali aşağıdadır.


Resim-7

Bu işlemden sonra dosyayı Save ile kaydediyorum ve IISReset komutunu Powershell de çalıştırarak IIS servisini Restart ediyorum. Şimdi test etme zamanı J


Resim-8

İşlemimiz başarılı J görüldüğü üzere kullanıcılarımız artık RDS web Access arayüzüne giriş yaparken Türkçe ve sadece kullanıcı adlarını girmelerini isteyen ekran kendilerini karşılayacak.

Faydalı olması dileğiyle.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

https://www.mshowto.org

TAGs: RDS Web Access, , RDS Web , , , , , rds , , rds web , ,

Yorum Yap

Yorum Yap