1. Ana Sayfa
  2. Orchestrator (SCorh)
  3. Orchestrator 2012 Kompleks Bir RunBook Nasıl Oluşturulur?

Orchestrator 2012 Kompleks Bir RunBook Nasıl Oluşturulur?

makale serisinin yedinci ve son bölümünde akıllı linkleri incelemeye devam ediyoruz.

Bir önceki yazıda basit bir runbook tasarlanmış ve link kriterleri gösterilmiştir. Bu yazıda biraz daha kompleks bir runbook oluşturarak kriterleri inceleyelim.


Resim-1

Linkler üzerindeki kriterler Published Data ile verilebildiği için benzer kriterleri PowerShell temelli Runbook lar içinde verebiliriz.

Farklı bir örnek üzerinden ilerleyelim. Bu örnekte bir metin dosyası gerekli olan internet linklerine erişmek için okunur. Ardından linkler içerisindeki metinler keşfedilir. Keşfedilen veriye göre linkin tipi algılanır ve ilgili tarafa yönlendirilir. Runbookun geri kalanı da ilgili dosyaların linkerden download edilmesi uzak sunuculara kopyalanması ve kaynak dosyalarının silinmesi aksiyonlarını alır.


Resim-2

Read-Line aktivitesi iki farklı metini okur.


Resim-3


Resim-4

Metin dosyası içerisinde hangi linkin olduğunu anlamak için ufak bir PowerShell scripti kullanılabilir.


Resim-5

Bu değerleri publish etmek için Published Data kısmında tanımlama yapılır.


Resim-6

Artık link üzerinde StatusA ve StatusB değerlerine göre kriter belirlenir.


Resim-7


Resim-8

Böylece URL içerisinde downloadfileA metini var ise link yukarıdan devam edecektir. Aksi durumda aşağıdaki yönden ilerlemeye devam eder.


Resim-9

Yazıyı bitirmeden önce bir diğer önemli aktiviteden bahsetmek gerekiyor. Junction aktivitesi ile farklı yönlerden gelen linkler ve aktiviteler bir alanda toplanır ve tüm aktiviteler buraya ulaştığında Junction üzerinden çıkılarak Runbook bitirilir.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Anıl ERDURAN, Istanbul'da dogdu. Profesyonel olarak 6 senedir, toplamda 8 senedir bilişim sektöründe çalısmaktadır. Üniversite egitimiyle birlikte sektörde çesitli kurumlarda sistem uzmanı pozisyonlarında görev yaptı. Halen Bilge Adam Bilgi Teknolojileri Akademisi'nde Sistem/Network eğitmeni olarak çalışmaktadır. Microsoft ürün ailesi ve network altyapıları ile ilgili çeşitli community ve basılı yayında how-to belgeleri hazırlamaktadır. Sahip olduğu sertifikalar MCSE+S+M 2003 CISCO CCNA JUNIPER JNCIA-ER MCITP MCT

Yorum Yap