1. Ana Sayfa
  2. Orchestrator (SCorh)
  3. Orchestrator 2012 Kompleks Bir RunBook Nasıl Oluşturulur?

Orchestrator 2012 Kompleks Bir RunBook Nasıl Oluşturulur?


makale serisinin yedinci ve son bölümünde akıllı linkleri incelemeye devam ediyoruz.

Bir önceki yazıda basit bir runbook tasarlanmış ve link kriterleri gösterilmiştir. Bu yazıda biraz daha kompleks bir runbook oluşturarak kriterleri inceleyelim.


Resim-1

Linkler üzerindeki kriterler Published Data ile verilebildiği için benzer kriterleri PowerShell temelli Runbook lar içinde verebiliriz.

Farklı bir örnek üzerinden ilerleyelim. Bu örnekte bir metin dosyası gerekli olan internet linklerine erişmek için okunur. Ardından linkler içerisindeki metinler keşfedilir. Keşfedilen veriye göre linkin tipi algılanır ve ilgili tarafa yönlendirilir. Runbookun geri kalanı da ilgili dosyaların linkerden download edilmesi uzak sunuculara kopyalanması ve kaynak dosyalarının silinmesi aksiyonlarını alır.


Resim-2

Read-Line aktivitesi iki farklı metini okur.


Resim-3


Resim-4

Metin dosyası içerisinde hangi linkin olduğunu anlamak için ufak bir PowerShell scripti kullanılabilir.


Resim-5

Bu değerleri publish etmek için Published Data kısmında tanımlama yapılır.


Resim-6

Artık link üzerinde StatusA ve StatusB değerlerine göre kriter belirlenir.


Resim-7


Resim-8

Böylece URL içerisinde downloadfileA metini var ise link yukarıdan devam edecektir. Aksi durumda aşağıdaki yönden ilerlemeye devam eder.


Resim-9

Yazıyı bitirmeden önce bir diğer önemli aktiviteden bahsetmek gerekiyor. Junction aktivitesi ile farklı yönlerden gelen linkler ve aktiviteler bir alanda toplanır ve tüm aktiviteler buraya ulaştığında Junction üzerinden çıkılarak Runbook bitirilir.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İstanbul doğumlu ve Marmara Üniversitesi mezunudur. Mezuniyet sonrası kariyerine Bilge Adam Bilişim Teknolojileri Akademisi'nde Microsoft Certificated Trainer, Consultant ve Senior Consultant pozisyonlarında ve Data Market bünyesinde Danışmanlık Birim Müdürü olarak görev yapmaya başlamıştır. Microsoft bünyesinde tüm MEA bölgesindeki ülkelerde System Center ve Infrastructure projelerinden sorumlu Consultant olarak görev yaptıktan sonra, Aralık 2012 itibari ile KoçSistem bünyesinde danışman olarak çalışmaya başlamıştır. System Center Configuration Manager ürünü için 2010 ve 2011 yıllarında MVP (Microsoft Most Valuable Professional) ünvanı alan Anıl Erduran, 2013 yılında System Center Cloud & Datacenter Management alanında MVP seçilmiş ve uzun yıllar bu ünvanı korumayı başarmıştır. Şu anda Londra'da yaşayan Anıl Erduran AWS üzerinde çalışan Microsoft iş yüklerinden sorumlu EMEA Senior Partner Solutions Architect olarak çalışmaktadır.

Yorum Yap