1. Ana Sayfa
  2. Orchestrator (SCorh)
  3. Orchestrator Üzerinde Bulunan Runbook’ların Toplu Olarak Yönetilmesi

Orchestrator Üzerinde Bulunan Runbook’ların Toplu Olarak Yönetilmesi

102913_1437_Orchestrato1.png
Ruijie Teknoloji Günü

Bu yazımda sizlere System Center Orchestrator sunucusu üzerinde bulunan ’larınızı Orchestrator Powershell ve SQL Powershell modülünü kullanarak toplu halde nasıl başlatacağınızdan bahsedeceğim. Powershell modüllerine ek olarak Orchestrator Health Checker, aracını kullanarak ’larınızı toplu olarak nasıl başlatabileceğiniz hakkında da bilgi vermeye çalışacağım. Konu ile ilgili bilgi vermeden önce System Center Orchestrator’dan kısaca bahsedelim. Günlük iş hayatınızda çalışan işleriniz ya da belirli zaman aralıklarında çalışabilecek task’larınız olabilir. System Center Orchestrator platformunu kullanarak bu tür işlemlerinizi çeşitli workflow’lar hazırlayarak otomatize edebilirsiniz. Orchestator içerisindeki workflow’ları isterseniz Integration Pack’leri kullanarak ya da Windows Powershell komutlarını kullanarak tasarlayabilirsiniz. Örneğin çalışan sistemleriniz içerisinde hayati öneme sahip bir servisin durmasını otomatik olarak algılayıp servisi yeniden başlatabilir, Web sunucularınız içerisinde bulunan disklerinizin log otomasyonunu sağlayabilir ya da şirketiniz içerisinde bulunan sunucularınızın otomatik olarak kurulmasını sağlayabilirsiniz. Orchestrator platformunda istediğiniz workflow mekanizmasını tasarlamanız tamamen sizin yaratıcılığınıza bağlı. Orchestrator sunucunuz üzerinde birçok aktiviteniz olabilir. Peki, bu durumda aktivitelerinizi nasıl yönetmelisiniz? ’larınızı tek tek ayarlamak yerine toplu olarak nasıl yönetebilirsiniz? Tam bu noktada System Center Orchestrator platformu, kullanıcılarına geniş bir esneklik sunmaktadır. System Center Orchestrator platform içerisinde bulunan aktivitelerinizi toplu olarak yönetebileceğiniz hakkında tüm seçenekleri sizinle elimden geldiğince paylaşmaya çalışacağım.

İlk olarak Orchestrator sunucunuz içerisinde tüm runbook aktivitelerinizi yönetebileceğiniz, arayüze sahip bir yönetim aracı Orchestrator Health Checker’dan bahsedeceğim. Orchestrator Health Checker aracını kullanarak runbook sunucularınızı ve runbook sunucularınız içerisinde bulunan runbook aktivitelerinizi izleyebilirsiniz. Orchestrator Health Checker aracını kullanarak runbook sunucularınız üzerinde bulunan runbook aktivitelerinizi toplu olarak durdurabilir ya da başlatabilir, orphan durumda bulunan runbook’larınızı temizleyebilirsiniz. (Aynı işlemi Orchestrator veritabanına bağlanarak ilgili sql sorgusunu kullanarak da yapabilirsiniz.)


Resim-1

Orchestrator Health Checker aracını indirdikten ve Application Config File yapılandırma dosyasını kendi ortamınıza göre yapılandırdıktan sonra kullanabilirsiniz. (Herhangi bir kuruluma ihtiyaç duymaz.)

Connection Strings içerisinde Orchestrator sunucunuzun ismini ve Orchestrator veritabanınızın ismini yazmanız yeterli olacaktır.

<connectionStrings>

<addname=”MyEnvironment_SCORCH_DB” connectionString=”Server=SCORCH_SQL_SERVERNAME,PORT;Database=SCORCH_DB_NAME;Trusted_Connection=True;”/>

</connectionStrings>

System Center Orchestrator Health Checker aracını indirmek için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

https://gallery.technet.microsoft.com/scriptcenter/Orchestrator-Health-Checker-5ef5510f

Diğer bir seçenek olarak 3.rd party araç kullanmak yerine Orchestrator veritabanına bağlanmak için SQL Server modülünü ve Orchestrator için yazılan Orchestrator modüllerini kullanarak tüm runbook’larınız içerisindeki aktivitelerinizi izleyebilir, başlatabilir ya da durdurabilirsiniz.

İlk olarak Orchestrator veritabanına bağlanmak için kullanacağımız SQL modülünden kısaca bahsedelim. SQL Server modülünü yüklemek için sunucu üzerine System CLR Types for Microsoft SQL Server 2012, SQL Server 2012 Shared Management Objects, Powershell Extensions for Microsoft SQL Server 2012 bileşenlerinin kurulması gerekmektedir. Daha sonra ise Import-Module komutunu kullanarak ilgili sql sorgularını çalıştırabilirsiniz.

Resim-2

Ön gereksinim olan modülleri sunucuya yükledikten sonra artık ilgili sunucu üzerinde sql sorgularını hazırlayıp ilgili orchestrator komutları ile işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Diğer taraftan Orchestrator yapınızda bulunan runbook aktiviteleriniz ile ilgili işlemler yapmak için Orchestrator modülünün yüklenmesi gerekmektedir.

Resim-3

İlgili modülün yüklenmesi için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz. Import-Module komutunu kullanarak ilgili cmdlet’leri yükleyebilirsiniz.

https://archive.codeplex.com/?p=orchestrator

https://github.com/dwj7738/PowershellModules

Aşağıdaki örnekte Orchestrator veritabanı içerisinde bulunan runbooklarınızı toplu olarak başlatabilirsiniz.

$ServiceURL= “https://OrchestratorServerName:Port_Number/Orchestrator2012/Orchestrator.svc

Import-Module SQLPS

Invoke-Sqlcmd –ServerInstance OrchestratorServerName –Database OrchestratorDBName –Query “Select id FROM[Orchestrator][Microsoft.SystemCenter.Orchestrator].[Runbooks]” | % {Start-OrchestratorRunbook –Runbook (Get-OrchestratorRunbook –ServiceURL $ServiceURL –RunbookId $_.Id) -Verbose} komutunu kullanabilirsiniz.

Konuyu başka bir örnek ile açıklamak gerekirse, Orchestrator sunucunuz üzerinde bulunan adına göre arama yaptığınız runbook aktivitelerinizin runbook ID’lerini belirleyip daha sonra ise bu runbook aktivitelerinizin Runbook ID’lerine göre başlatabilirsiniz.

Import-Module SQLPS

Import-Module OrchestratorServiceModule.psm1

$ServiceURL = “http://OrchestratorServerName:Port_Number/Orchestrator2012/Orchestrator.svc/

$ = “Runbook_GUID_Number”

$RBooks = Get-OrchestratorRunbook -ServiceUrl $ServiceURL | ?{$_.Name -like ‘Runbook_Name’}

foreach($RBook in $RBooks){

Start-OrchestratorRunbook -Runbook (Get-OrchestratorRunbook -ServiceUrl $ServiceURL -RunbookId $RBook.id)

}

Son olarak Orchestrator sunucunuz üzerindeki runbook’larınızın belirli zaman aralıklarında çalıştırılması gerekebilir. Bu gibi durumlarda runbook’larınızı hızlı bir şekilde başlatmak için kullanabileceğiniz bir komut satırı aracı olan SCOJobRunner aracını da kullanabilirsiniz. SCOJobRunner aracını System Center Orchestrator 2012 ve daha üstü yapılar için kullanabilirsiniz. (Orchestrator 2016 ile de uyumlu çalışmaktadır.) SCOJobRunner aracını indirmek ve incelemek için aşağıdaki lnki kullanabilirsiniz.

https://archive.codeplex.com/?p=orchestrator

 

Resim-4

SCOJobRunner aracını kullanmak için ilk olarak Runbook’unuzun adına sahip olmalısınız. Runbook yapınız hiyerarşik bir klasör yapısı içerisinde bulunuyorsa alt klasörlerin adını da belirtmelisiniz. Task Scheduleriçerisinde temel bir görev oluşturup SCOJobRunner.exe –RunbookPath:”\Runbook_Path” şeklinde bir task oluşturup bu şekilde runbook’larınızı çalıştırabilirsiniz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: SQLPS, , Runbook, , RunbookGUID, , , , OrchestratorServiceModule, SCO Job Runner

 

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Bilişim Sistemleri Mühendisliği bölümü mezunuyum. 2010 yılından beri Bilgi Teknoloji sektörünün içerisindeyim. Şu anda Türkiye'nin önde gelen bankalarından birinde Sistem Uzmanı olarak çalışmaktayım.

Yorum Yap