1. Ana Sayfa
  2. Orchestrator (SCorh)
  3. Orchestrator 2012 RunBook Nedir? Nasıl Kullanılır?

Orchestrator 2012 RunBook Nedir? Nasıl Kullanılır?

makale serisinin ikinci bölümünde Runbook aktiviteleri ve özellikleri incelenecektir.

System Center 2012 Orchestrator içerisinde aktiviteler runbookların temel yapı taşlarıdır. Genel olarak bireysel aktiviteler aşağıdaki aksiyonları alır:

  • Publish edilmiş veriye ulaşım
  • Aksiyon alma
  • Yeni veri Publish etme

Varsayılan kurulum ile birlikte Orchestrator aşağıdaki aktivite koleksiyonlarına sahiptir:


Resim-1

Her bir koleksiyon kendi içerisinde custom aktiviteler içerir.


Resim-2

Ayrıca Orchestrator size aşağıdaki yöntemler ile var olan standart aktiviteleri genişletme imkânı sunar:

  • Integration Packs
  • Orchestrator Integration Toolkit

IP ler Microsoft yada 3.parti üreticiler tarafından sunulan ve farklı sistemler için farklı aktiviteler sunan paketlerdir. Örneğin Service Manager 2012 IP ya da HP, VMWare IP gibi.

Eğer gereksinim duyulan fonksiyonalite ilgili IP içerisinde yok ise OIK kullanılarak custom aktiviteler oluşturulabilir. Orchestrator CodePlex sayfası http://orchestrator.codeplex.com/ farklı kişiler tarafından oluşturulan custom aktiviteleri içermektedir. IP yönetimini ilerleyen yazılarımızda inceleyeceğiz.

Şimdi bir aktivitenin özelliklerini inceleyelim:


Resim-3

General bölümünde her bir aktivite için isim ve tanım bilgisi girilir.


Resim-4

Published Data bölümü size farklı aktivitelerdeki veriyi yayınlamanızı sağlar. Böylece bir aktivite tarafından sunulan bu bilgiler başka aktiviteler tarafından kullanılabilir. Örneğin bir metin dosyasından satırlar tek tek okunur ve yayımlanan bu veriler bir sonraki adımda servisin durdurulacağı makine ismini öğrenmek için kullanılır.


Resim-5

Örneğin yukarıdaki örnekte Read-Line aktivitesi kullanılır ve metin dosyasındaki satırlar okunur. Bir sonraki adımda ise uzak bilgisayardaki servisler yönetilir.

Start-Stop services aktivitesi detayları açıldığında.


Resim-6


Resim-7

Subscribe menusu kullanılarak daha önceki aktivitelerden gelen ve yayınlanmış olan veriler görüntülenebilir ve kullanılabilir. BU bölümde Line-text bizim ihtiyacımız olan yayımlanmış veriyi yani sunusu isimlerini içermektedir.

Aynı şekilde farklı aktivitelerde de(.NET Script) manuel veriler yayımlanabilir ve farklı aktiviteler tarafından kullanılabilir.


Resim-8


Resim-9

Published Data Behavior bölümünde birden fazla değeri paylaşan veri bütünlerinin nasıl sunulacağı düzenlenir.

Örneğin bu bölümde Seperate With, şeklinde bir ayar gerçekleştirilir ise veri dışarıya, karakteri ile ayrılarak gönderilir.


Resim-10


Resim-11

Security Credential bölümünde ise uzak bilgisayarlarda aksiyon alırken kullanılacak hesap bilgisi verilir.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Anıl ERDURAN, Istanbul'da dogdu. Profesyonel olarak 6 senedir, toplamda 8 senedir bilişim sektöründe çalısmaktadır. Üniversite egitimiyle birlikte sektörde çesitli kurumlarda sistem uzmanı pozisyonlarında görev yaptı. Halen Bilge Adam Bilgi Teknolojileri Akademisi'nde Sistem/Network eğitmeni olarak çalışmaktadır. Microsoft ürün ailesi ve network altyapıları ile ilgili çeşitli community ve basılı yayında how-to belgeleri hazırlamaktadır. Sahip olduğu sertifikalar MCSE+S+M 2003 CISCO CCNA JUNIPER JNCIA-ER MCITP MCT

Yorum Yap