1. Ana Sayfa
  2. Orchestrator (SCorh)
  3. Orchestrator 2012 RunBook Nedir? Nasıl Kullanılır?

Orchestrator 2012 RunBook Nedir? Nasıl Kullanılır?


SAFİR

makale serisinin ikinci bölümünde Runbook aktiviteleri ve özellikleri incelenecektir.

System Center 2012 Orchestrator içerisinde aktiviteler runbookların temel yapı taşlarıdır. Genel olarak bireysel aktiviteler aşağıdaki aksiyonları alır:

  • Publish edilmiş veriye ulaşım
  • Aksiyon alma
  • Yeni veri Publish etme

Varsayılan kurulum ile birlikte Orchestrator aşağıdaki aktivite koleksiyonlarına sahiptir:


Resim-1

Her bir koleksiyon kendi içerisinde custom aktiviteler içerir.


Resim-2

Ayrıca Orchestrator size aşağıdaki yöntemler ile var olan standart aktiviteleri genişletme imkânı sunar:

  • Integration Packs
  • Orchestrator Integration Toolkit

IP ler Microsoft yada 3.parti üreticiler tarafından sunulan ve farklı sistemler için farklı aktiviteler sunan paketlerdir. Örneğin Service Manager 2012 IP ya da HP, VMWare IP gibi.

Eğer gereksinim duyulan fonksiyonalite ilgili IP içerisinde yok ise OIK kullanılarak custom aktiviteler oluşturulabilir. Orchestrator CodePlex sayfası http://orchestrator.codeplex.com/ farklı kişiler tarafından oluşturulan custom aktiviteleri içermektedir. IP yönetimini ilerleyen yazılarımızda inceleyeceğiz.

Şimdi bir aktivitenin özelliklerini inceleyelim:


Resim-3

General bölümünde her bir aktivite için isim ve tanım bilgisi girilir.


Resim-4

Published Data bölümü size farklı aktivitelerdeki veriyi yayınlamanızı sağlar. Böylece bir aktivite tarafından sunulan bu bilgiler başka aktiviteler tarafından kullanılabilir. Örneğin bir metin dosyasından satırlar tek tek okunur ve yayımlanan bu veriler bir sonraki adımda servisin durdurulacağı makine ismini öğrenmek için kullanılır.


Resim-5

Örneğin yukarıdaki örnekte Read-Line aktivitesi kullanılır ve metin dosyasındaki satırlar okunur. Bir sonraki adımda ise uzak bilgisayardaki servisler yönetilir.

Start-Stop services aktivitesi detayları açıldığında.


Resim-6


Resim-7

Subscribe menusu kullanılarak daha önceki aktivitelerden gelen ve yayınlanmış olan veriler görüntülenebilir ve kullanılabilir. BU bölümde Line-text bizim ihtiyacımız olan yayımlanmış veriyi yani sunusu isimlerini içermektedir.

Aynı şekilde farklı aktivitelerde de(.NET Script) manuel veriler yayımlanabilir ve farklı aktiviteler tarafından kullanılabilir.


Resim-8


Resim-9

Published Data Behavior bölümünde birden fazla değeri paylaşan veri bütünlerinin nasıl sunulacağı düzenlenir.

Örneğin bu bölümde Seperate With, şeklinde bir ayar gerçekleştirilir ise veri dışarıya, karakteri ile ayrılarak gönderilir.


Resim-10


Resim-11

Security Credential bölümünde ise uzak bilgisayarlarda aksiyon alırken kullanılacak hesap bilgisi verilir.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İstanbul doğumlu ve Marmara Üniversitesi mezunudur. Mezuniyet sonrası kariyerine Bilge Adam Bilişim Teknolojileri Akademisi'nde Microsoft Certificated Trainer, Consultant ve Senior Consultant pozisyonlarında ve Data Market bünyesinde Danışmanlık Birim Müdürü olarak görev yapmaya başlamıştır. Microsoft bünyesinde tüm MEA bölgesindeki ülkelerde System Center ve Infrastructure projelerinden sorumlu Consultant olarak görev yaptıktan sonra, Aralık 2012 itibari ile KoçSistem bünyesinde danışman olarak çalışmaya başlamıştır. System Center Configuration Manager ürünü için 2010 ve 2011 yıllarında MVP (Microsoft Most Valuable Professional) ünvanı alan Anıl Erduran, 2013 yılında System Center Cloud & Datacenter Management alanında MVP seçilmiş ve uzun yıllar bu ünvanı korumayı başarmıştır. Şu anda Londra'da yaşayan Anıl Erduran AWS üzerinde çalışan Microsoft iş yüklerinden sorumlu EMEA Senior Partner Solutions Architect olarak çalışmaktadır.

Yorum Yap