1. Ana Sayfa
  2. Orchestrator (SCorh)
  3. Orchestrator 2012 RunBook Kullanımına Örnekler – Nasıl Kaydedilir, Nasıl Çalıştırılır?

Orchestrator 2012 RunBook Kullanımına Örnekler – Nasıl Kaydedilir, Nasıl Çalıştırılır?


Ruijie Teknoloji Günü

makale serisinin bu bölümünde var olan Runbookların nasıl kaydedileceği test edileceği ve çalıştırılacağı incelenecektir.

Runbook designer konsolunda en üst bölümde aşağıdaki gibi 3 farklı buton görünmektedir.


Resim-1


Resim-2

Check Out : Var olan bir Runbook’un düzenlenmesi ve üzerinde değişiklik yapılabilmesi için öncelikle Check Out edilmesi gerekmektedir. Bu özelliğin temel amacı aynı runbook üzerinde aynı anda farklı kullanıcıların değişiklik yapmasını önlemektir.


Resim-3

Eğer farklı bir kullanıcı Runbook üzerinde düzenleme yapıyor ise bir pop-up penceresi görüntülenir ve birisinin bu Runbook üzerinde çalıştığı bildirilir.

Check-In: Runbook üzerinde düzenleme işlemleri tamamlandığında Check-ın butonu tıklanır. Böylece o ana kadar yapılmış olan tüm değişiklikler veri tabanına yazılır. Aynı zamanda artık farklı kullanıcılar bu runbook üzerinde düzenleme yapabilirler.

Undo Check Out: Eğer bu buton tıklanır ise bu ana kadar yapılan tüm değişiklikler geri alınacaktır.

Runbookları çalıştırmadan önce RunBook Tester konsolu kullanılarak test edilebilir. Bu aynı zamanda farklı aktiviteleri ve içerisindeki değerleri görüntülemeye ve hataları ayıklamaya yardımcı olacaktır. Ancak unutulmaması gereken nokta RunBook Tester içerisinde gerçekleştirilen testlerin canlı ortamda da aktif olacağıdır. Bu bölüm size izole simule bir ortam sunmamaktadır.


Resim-4

Toolbar üzerindeki Runbook Tester’a tıklandığında Tester konsolu açılır.


Resim-5

Tester ekranı 5 farklı bölümden oluşur.

Run Time Properties: En çok kullanılan bölümdür. Aktiviteler arasında gezen Published Data bu bölümde açığa çıkar. Böylece taşınan veri anlık olarak görüntülenebilir.

Design Time Properties: Design-Time bilgisi görüntülenir. Aktivite detay penceresi ile benzerdir.


Resim-6

Workspace: Aktif runbook gösterilir. Her bir aktivite için BreakPoint belirlenebilir.


Resim-7

Log: Her bir aktivite için detaylı bilgi görüntülenir.


Resim-8

Resource Browser: Counter, Variable, Computer Group ve Schedule tanımları görüntülenir.


Resim-9

Bu detayların her biri önceden tanımlanarak bu bölümde aktif olarak kullanılması sağlanabilir.


Resim-10


Resim-11


Resim-12

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

İstanbul doğumlu ve Marmara Üniversitesi mezunudur. Mezuniyet sonrası kariyerine Bilge Adam Bilişim Teknolojileri Akademisi'nde Microsoft Certificated Trainer, Consultant ve Senior Consultant pozisyonlarında ve Data Market bünyesinde Danışmanlık Birim Müdürü olarak görev yapmaya başlamıştır. Microsoft bünyesinde tüm MEA bölgesindeki ülkelerde System Center ve Infrastructure projelerinden sorumlu Consultant olarak görev yaptıktan sonra, Aralık 2012 itibari ile KoçSistem bünyesinde danışman olarak çalışmaya başlamıştır. System Center Configuration Manager ürünü için 2010 ve 2011 yıllarında MVP (Microsoft Most Valuable Professional) ünvanı alan Anıl Erduran, 2013 yılında System Center Cloud & Datacenter Management alanında MVP seçilmiş ve uzun yıllar bu ünvanı korumayı başarmıştır. Şu anda Londra'da yaşayan Anıl Erduran AWS üzerinde çalışan Microsoft iş yüklerinden sorumlu EMEA Senior Partner Solutions Architect olarak çalışmaktadır.

Yorum Yap