İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Orchestrator (SCorh)
  3. Orchestrator 2012 RunBook Oluşturulurken Akıllı Linkler Nelerdir?

Orchestrator 2012 RunBook Oluşturulurken Akıllı Linkler Nelerdir?


VidyoConnect

Orchestrator 2012 makale serisinin altıncı bölümünde akıllı linkleri incelemeye devam ediyoruz.


Resim-1

Bir önceki bölümde oluşturulan örnek üzerinden devam edeceğiz. Bu örnekte Append Line aktivitesi ile C:\Status.txt dosyasına satır eklenecektir. Bu noktada Published Data olarak Monitor File aktivitesindeki Change Type değeri kullanılacaktır. Böylece önceki aktivitenin tetiklenme sebebinin değişim ya da silinme olduğu anlaşılacaktır.


Resim-2

Şimdi link üzerinde kriter verilebilir. Akıllı link tıklanır ve include bölümüne bir önceki adımda text dosyasının içeriğinin okunması söylenir. Kriter olarak da bu satırda Changed var ise yukarıdaki linkten devam etmesi sağlanır.


Resim-3

Benzer kriter Deleted için de gerçekleştirilir.


Resim-4

Runbook Tester ile çalıştırıldığında Monitor File aktivitesinin C:\test’i kontrol ettiği görünür.


Resim-5

C:\Test altında bir değişiklik yapılarak runbook’un tetiklenmesi sağlanır.


Resim-6

Orchestrator otomatik olarak tetiklenir ve bir sonraki adıma geçer. Bu adımda alınan aksiyonu metin dosyasına kaydeder.


Resim-7


Resim-8

Bir sonraki adımda ise görüldüğü gibi akıllı link metin dosyasını okur ve Changed metinini bulduğu için runbook akışını yukarıdan devam ettirir.


Resim-9

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

VidyoConnect
Yorum Yap

Yazar Hakkında

İstanbul doğumlu ve Marmara Üniversitesi mezunudur. Mezuniyet sonrası kariyerine Bilge Adam Bilişim Teknolojileri Akademisi'nde Microsoft Certificated Trainer, Consultant ve Senior Consultant pozisyonlarında ve Data Market bünyesinde Danışmanlık Birim Müdürü olarak görev yapmaya başlamıştır. Microsoft bünyesinde tüm MEA bölgesindeki ülkelerde System Center ve Infrastructure projelerinden sorumlu Consultant olarak görev yaptıktan sonra, Aralık 2012 itibari ile KoçSistem bünyesinde danışman olarak çalışmaya başlamıştır. System Center Configuration Manager ürünü için 2010 ve 2011 yıllarında MVP (Microsoft Most Valuable Professional) ünvanı alan Anıl Erduran, 2013 yılında System Center Cloud & Datacenter Management alanında MVP seçilmiş ve uzun yıllar bu ünvanı korumayı başarmıştır. Şu anda Londra'da yaşayan Anıl Erduran AWS üzerinde çalışan Microsoft iş yüklerinden sorumlu EMEA Senior Partner Solutions Architect olarak çalışmaktadır.

Yorum Yap