1. Ana Sayfa
  2. Orchestrator (SCorh)
  3. Orchestrator 2012 RunBook Oluşturulurken Akıllı Linkler Nelerdir?

Orchestrator 2012 RunBook Oluşturulurken Akıllı Linkler Nelerdir?

makale serisinin altıncı bölümünde akıllı linkleri incelemeye devam ediyoruz.


Resim-1

Bir önceki bölümde oluşturulan örnek üzerinden devam edeceğiz. Bu örnekte Append Line aktivitesi ile C:\Status.txt dosyasına satır eklenecektir. Bu noktada Published Data olarak Monitor File aktivitesindeki Change Type değeri kullanılacaktır. Böylece önceki aktivitenin tetiklenme sebebinin değişim ya da silinme olduğu anlaşılacaktır.


Resim-2

Şimdi link üzerinde kriter verilebilir. Akıllı link tıklanır ve include bölümüne bir önceki adımda text dosyasının içeriğinin okunması söylenir. Kriter olarak da bu satırda Changed var ise yukarıdaki linkten devam etmesi sağlanır.


Resim-3

Benzer kriter Deleted için de gerçekleştirilir.


Resim-4

Runbook Tester ile çalıştırıldığında Monitor File aktivitesinin C:\test’i kontrol ettiği görünür.


Resim-5

C:\Test altında bir değişiklik yapılarak runbook’un tetiklenmesi sağlanır.


Resim-6

Orchestrator otomatik olarak tetiklenir ve bir sonraki adıma geçer. Bu adımda alınan aksiyonu metin dosyasına kaydeder.


Resim-7


Resim-8

Bir sonraki adımda ise görüldüğü gibi akıllı link metin dosyasını okur ve Changed metinini bulduğu için runbook akışını yukarıdan devam ettirir.


Resim-9

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Anıl ERDURAN, Istanbul'da dogdu. Profesyonel olarak 6 senedir, toplamda 8 senedir bilişim sektöründe çalısmaktadır. Üniversite egitimiyle birlikte sektörde çesitli kurumlarda sistem uzmanı pozisyonlarında görev yaptı. Halen Bilge Adam Bilgi Teknolojileri Akademisi'nde Sistem/Network eğitmeni olarak çalışmaktadır. Microsoft ürün ailesi ve network altyapıları ile ilgili çeşitli community ve basılı yayında how-to belgeleri hazırlamaktadır. Sahip olduğu sertifikalar MCSE+S+M 2003 CISCO CCNA JUNIPER JNCIA-ER MCITP MCT

Yorum Yap