1. Ana Sayfa
  2. Orchestrator (SCorh)
  3. Orchestrator 2012 RunBook Oluşturulurken Link Kriterleri Nelerdir? Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Orchestrator 2012 RunBook Oluşturulurken Link Kriterleri Nelerdir? Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?


VidyoConnect

Orchestrator 2012 makale serisinin beşinci bölümünde basit ve kompleks runbooklar tasarlarken Link kriterleri oluşturacağız.

Orchestrator size akıllı linkler kullanarak farklı kriterler oluşturmanıza imkân verir. Böylece aktiviteler bu kriterler göre ilerleyerek Runbook boyunca karar verirler. Her bir akıllı link iki aktivite arasında belirlenerek detayları yapılandırılabilir.

Önceki aktivite biter bitmez linkler bir sonraki aktiviteyi kriterlerine göre tetikler.


Resim-1

Örneğin bir klasörü izleyebilir ve bir sonraki aktiviteyi bu klasör içerisinde bir dosya değiştiğinde ya da silindiğinde tetikleyebilirsiniz. Bu durumda workflow’u ikiye bölüp silinme ve değişmeye göre iki farklı aktivite oluşturabilir ve duruma göre linkin bu yollardan devam etmesini sağlayabilirsiniz.

Eğer Monitor File aktivitesi bir değişiklik algılar ise akıllı link bunu anlar ve akışı yukarıdaki yönden devam ettirir.

Eğer Monitor File aktivitesi bir silinme algılar ise akıllı link bunu anlar ve akışı aşağı yönden devam ettirir.


Resim-2

Buna benzer basit bir senaryo için temel yapılandırma adımlar aşağıdaki gibidir:

Monitor File aktivitesi C:\Test dizinini kontrol eder.


Resim-3

Changed ve Deleted Item lara göre izleme gerçekleştirir.


Resim-4

Eğer ilk linke tıklanırsa:


Resim-6

Linkin bir sonraki aktiviteyi Success durumunda tetiklediği görülür. Bu varsayılanda her link üzerindeki kriterdir. Anlamı bir önceki adımdaki aktivite başarılı şekilde çalıştığı durumda bir sonraki link tetiklenecektir.


Resim-7

Exclude tabında ise hangi durumlarda bir sonraki aktivitenin çalışmaması gerektiği belirlenir.


Resim-8

Trigger Delay bölümünde ise linkin bir sonraki aktiviteyi çalıştırmadan önce beklemesi gereken süre belirlenir.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

VidyoConnect
Yorum Yap

Yazar Hakkında

İstanbul doğumlu ve Marmara Üniversitesi mezunudur. Mezuniyet sonrası kariyerine Bilge Adam Bilişim Teknolojileri Akademisi'nde Microsoft Certificated Trainer, Consultant ve Senior Consultant pozisyonlarında ve Data Market bünyesinde Danışmanlık Birim Müdürü olarak görev yapmaya başlamıştır. Microsoft bünyesinde tüm MEA bölgesindeki ülkelerde System Center ve Infrastructure projelerinden sorumlu Consultant olarak görev yaptıktan sonra, Aralık 2012 itibari ile KoçSistem bünyesinde danışman olarak çalışmaya başlamıştır. System Center Configuration Manager ürünü için 2010 ve 2011 yıllarında MVP (Microsoft Most Valuable Professional) ünvanı alan Anıl Erduran, 2013 yılında System Center Cloud & Datacenter Management alanında MVP seçilmiş ve uzun yıllar bu ünvanı korumayı başarmıştır. Şu anda Londra'da yaşayan Anıl Erduran AWS üzerinde çalışan Microsoft iş yüklerinden sorumlu EMEA Senior Partner Solutions Architect olarak çalışmaktadır.

Yorum Yap