Farklı Domain Ortamlarında Orchestrator Runbook Server Kurulumu
  1. Ana Sayfa
  2. Orchestrator (SCorh)

Farklı Domain Ortamlarında Orchestrator Runbook Server Kurulumu

0

Bu yazımda sizlere Orchestrator Runbook Sunucu‘larını bulunduğu Domain ortamlarından farklı Domain ortamlarında (Untrusted Domain) nasıl konumlandıracağınızı ve bu ortamlara nasıl kurulum yapacağınız hakkında bilgi vereceğim.

Resim-1

Bazı durumlarda farklı domain yapıları içerisinde bulunan sunucularınız içerisinde belirli iş akışlarını çalıştırmak isteyebilirsiniz. (Workflow ya da Powershell gibi.) Bu gibi senaryolarda Untrusted Domain ortamlara Runbook sunucu kurup işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Untrusted Domain ortamlarda Runbook Sunucu’larınızı kurduktan sonra runbook’larınızı Management Server rolü üzerinde bulunduran (Primary Domain) sunucuda başlatabilirsiniz. Primary Domain içerisinde bulunan runbook’larınızı hangi runbook server’lar üzerinde çalışmasını istiyorsanız o sunucu üzerinde başlatabilirsiniz.

Resim-2

Tüm bu işlemleri gerçekleştirirken dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar var. Untrusted Domain içerisinde bulunan Runbook sunucusunun servis hesabının ilgili işlemleri gerçekleştirmesi için gerekli yetkilere sahip olacağı unutulmamalıdır.

Untrusted Domain içerisine Orchestrator Runbook Server kurulumu yaparken bazı ön gereksinimler bulunur. Primary Domain içerisinde bulunan (Orchestrator SQL Instance) SQL sunucunuzda Orchestrator veritabanında db_owner yetkisine sahip olan bir kullanıcı hesabı oluşturulmalı.

Kullanıcı oluşturmak için SQL Sunucu içerisinde bulunan Instances altında Security kabı içerisinde Logins üzerine sağ tıklayıp “New Login” seçeneği ile kullanıcı oluşturabilirsiniz.

Resim-3

Oluşturulan kullanıcı “SQL Server Authentication” yetkilendirilmesi ile oluşturulmalı.

Resim-4

Resim-5

Kullanıcı oluşturulduktan sonra kullanıcı üzerinde sağ tıklayıp Properties seçeneği seçilir. Karşınıza gelen ekranda User Mapping ekranında Orchestrator veritabanı üzerinde kullanıcıya db_owner yetkisi verilir.

SQL Sunucu içerisinde SQL Mixed Mode seviyesinde olmalı. (Active Directory ile SQL hesaplarından gelen bağlantılara izin verilmesi için gerekli bir işlem.)

Resim-6

Untrusted Domain içerisinde Primary Domain alanında bulunan System Center Orchestrator sunucunun servis hesabı (aynı SAM Account Name ve aynı password bilgisine sahip) oluşturulmalı. Bu servis hesabı yeni kurulacak olan Orchestrator Runbook Server üzerinde de yerel yönetici haklarına da sahip olmalıdır. Tüm bu bilgileri verdikten sonra artık Untrusted Domain içerisinde Orchestrator Runbook Server kurulumuna başlayabiliriz.

Untrusted Domain içerisinde bulunan sunucu içerisinde oturum açıp System Center Orchestrator Setup aracını çalıştırarak kuruluma başlayalım. System Center 2016 Orchestrator Setup penceresinde Standalone Installation bölümünde Runbook Server seçeneğini seçip ilerleyelim.

Resim-7

Please read License Terms ekranında “I accept the license terms” seçeneğini seçip Next butonu ile ilerleyelim.

Resim-8

Prerequisities ekranında kurulum için ön gereksinim olup olmadığı kontrol edilecektir. Next butonu ile ilerleyelim.

Resim-9

Configure the Service Account ekranında Primary Domain içerisinde kullanılan servis hesabı ile aynı bilgilere sahip olan kullanıcı adı ve şifresi girilmeli.

Resim-10

Configure the Database Server, Primary Domain içerisinde bulunan Orchestrator veritabanınında ön koşul için gerekli olan SQL kullanıcı hesabını girmelisiniz. Test Connection seçeneği ile erişim testlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Configure the Database ekranında “Existing Database” seçeneği ile varolan veritabanını seçip ilerleyebilirsiniz.

Resim-11

Select the Installation Location bölümünde kurulumun yapılacağı yeri belirleyebilirsiniz.

Resim-12

Installation Summary ekranında yapılan tüm işlemlerin özet bilgilerini görebilirsiniz.

Resim-13

Install butonuna tıklayarak kurulumu tamamlayabilirsiniz. Kurulumu tamamladıktan sonra artık farklı domain ortamlarda bulunan sunucularınız için hazırladığınız workflow’larınızı Primary Domain içerisinde bulunan Management Server üzerinde oluşturup kurulumunu tamamlamış olduğunuz Runbook Server’larınızı üzerinde çalıştırabilirsiniz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı  alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: Primary Domain, Untrusted Domain, Runbook, Workflow, Runbook Server, Orchestrator Service Account, System Center Orchestrator, SQL Server Authentication, Management Server, Orchestrator SQL Instance, Orchestrator Runbook Designer

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

Yazar Hakkında

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Bilişim Sistemleri Mühendisliği bölümü mezunuyum. 2010 yılından beri Bilgi Teknoloji sektörünün içerisindeyim. Şu anda Türkiye'nin önde gelen bankalarından birinde Sistem Uzmanı olarak çalışmaktayım.

Yorum Yaz