1. Anasayfa
 2. Haberler

MS’in Son Bombası Live Anywhere


0

Microsoft, cep telefonu, PC veya Xbox konsolundan herhangi biriyle internet üzerinden oyun oynatan çok platformlu entegre oyun sistemi ‘Live Anywhere’i tanıttı. Microsoft, oyun sektöründe yatırımlarını genişletiyor. Microsoft Başyazılımcısı Bill Gates, Windows Vista işletim sistemiyle birlikte çıkacak olan ‘Live Anywhere’ servisinin gelecek yıl başında internette yayına geçeceğini açıkladı. ‘Live Anywhere’ servisinde oyunseverler, cep telefonu, PC veya oyun konsolundan internete bağlanarak bir ‘online oyun topluluğu’ oluşturabilecek. ‘Live Anywhere’, şirketin internet üzerinden oyun platformu Xbox360 Live Service’in bir uzantısı olacak.

Microsoft Başyazılımcısı Bill Gates Los Angeles’te yapılan E3 video oyun konferansında yaptığı konuşmada, birden çok platformu bir araya getirmeyi ancak Microsoft’un başarabileceğini belirterek, “Bu sistemde bir kullanıcı cep telefonundan bağlanarak dünyanın bir başka köşesinde PC’nin başında bir kişiyle oyun oynayabilecek” diye konuştu.

CEP TELEFONU, PC VE OYUN KONSOLU
Basın toplantısında Live Anywhere servisine bağlı Xbox 360 oyun konsolu denendi. Konsolda kullanıcı, önce PC başındaki bir başka kullanıcıya davet gönderiyor, sonrasında her iki kullanıcı da internet üzerinden bir oyun oynuyor. Bir diğer denemede de, otomobil yarışı oyunu için seçilen bir otomobil önce cep telefonundan girilerek modifiye ediliyor, sonra bir PC bağlantısıyla yarışa sokuluyor ve son olarak da Xbox 360’ta oynanıyor.

İNTERNET UYGULAMALARI VE OYUN KONSOLLARI
Yazılım pazarı doyuma ulaştıkça, Microsoft, internet alanındaki fırsatları göz dikiyor. Yazılımları da internetten satmayı hedefleyen Microsoft, aylık ücret gerektiren ve sürekli reklam geliri getirecek internet tabanlı yeni uygulamalara yöneliyor. Oyun sektörü de bunlardan biri.

Microsoft şimdiye dek 3.2 milyon adet Xbox 360 konsolu sattığını açıkladı; bunların yarısının internet bağlantısının olduğu tahmin ediliyor. Bill Gates, Nintendo’nun Wii ve Sony’nin yeni kuşak PlayStation 3’ü pisasaya çıkana dek, 10 milyon adet Xbox360 satılacağını savunuyor. Şirket ayrıca Xbox 360 için kablosuz direksiyonun yıl sonunda raflarda olacağını duyurdu.

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Burak Ceylan 1981 yılında Sivas'da doğdu. 1998 yılında öğrenimine başladığı İstanbul Üniversitesi Sualtı Teknolojisi Bölümü, bilgisayar ile olan tanışıklılığında bir dönüm noktası oldu. MCSE:2003 sertifikasına sahip olan Burak Ceylan şu an özel bir kuruluşta Teknoloji Uzmanı olarak çalışmaktadır.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir