1. Ana Sayfa
  2. Exchange Server 2003
  3. Video – RPC over HTTP’nin Tek Bir Exchange Server 2003 Üzerinde Konfigürasyonu

Video – RPC over HTTP’nin Tek Bir Exchange Server 2003 Üzerinde Konfigürasyonu


Ruijie Teknoloji Günü

Şirket dışında çalışan istemcilerimizin maillerini kontrol etmelerini birkaç yöntem ile sağlayabiliyoruz. İlk akla gelen seçenek VPN bağlantısı oluşturmak, POP3 desteğinin etkinleştirilmesi gibi. Bu makalemde farklı bir yöntem olan http üzerinde duracağım. Şirket dışında çalışan istemcilerin VPN yapmadan sadece Over http kullanarak Exchange Server a bağlanıp Outlook kullanmalarının tek bir Exchange Server la nasıl sağlanacağını ele alacağım.

HTTP üzerinden RPC kullanmak için gerekenler

HTTP üzerinden RPC kullanmak için, bilgisayarlarınız aşağıdaki gereksinimleri karşılamalıdır.

Sunucu gereksinimleri

Bilgisayarınızda Microsoft Windows çalışmalıdır. Exchange çalışan bilgisayarlara Windows yüklemelisiniz. HTTP üzerinden RPC, Windows ve Exchange gerektirir. HTTP üzerinden RPC, Genel Katalog rolünde Windows de gerektirir.

İstemci gereksinimleri

İstemci bilgisayarda Microsoft Windows XP Professional Service Pack 1 (SP1) çalışmalı ve aşağıdaki Microsoft Bilgi Bankası makalesinde anlatılan güncelleştirme paketi yüklenmiş olmalıdır:

331320 (http://support.microsoft.com/kb/331320) HTTP Üzerinden Exchange Server 2003 e Bağlandığında Outlook 11 Yavaş Çalışıyor veya Yanıt Vermiyor

Not: 331320 numaralı makalede anlatılan güncelleştirme paketi Microsoft Windows XP Professional Service Pack 2 (SP2) içinde bulunur. Windows XP SP2 yi yüklediyseniz, 331320 numaralı makalede anlatılan güncelleştirme paketini yüklemeniz gerekmez.

Not: Buna ek olarak istemci işletim sistemi olarak Windows Server 2003 ü de çalıştırabilirsiniz.

İstemci bilgisayarda Microsoft Office çalışmalıdır.

Not:  Video da ayrıntıya giremediğim seçenekleri aşağıda sizlerle paylaşıyorum.

A. Aşağıdaki üç kayıt defteri değeri, Exchange Server 2003 Kur tarafından otomatik olarak oluşturulur. Bu kayıt defteri değerlerini yapılandırmanız gerekmez fakat zaman içinde çıkabilecek sorunlar için doğruluklarını kontrol etmemiz gerekebilir.

HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\MSExchangeIS\ParametersSystem

Değer adı: Rpc/HTTP Port

Değer türü: REG_DWORD

Değer verisi: 0x1771 (Ondalık 6001)

HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\MSExchangeSA\Parameters

Değer adı: HTTP Port

Değer türü: REG_DWORD

Değer verisi: 0x1772 (Ondalık 6002)

HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\MSExchangeSA\Parameters

Değer adı: Rpc/HTTP NSPI Port

Değer türü: REG_DWORD

Değer verisi: 0x1774 (Ondalık 6004)

B. RPC proxy sunucusunu, şirket ağında belirtilen HTTP üzerinden RPC varsayılan bağlantı noktalarını kullanacak biçimde yapılandırması

1. Aşağıdaki kayıt defteri alt anahtarını bulup tıklatın:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Rpc\RpcProxy

2. Sağdaki bölmede, ValidPorts > sağ klik > Değiştir i tıklayalım.

3. Değer verisi kutusundaki tüm bilgileri kaldırın ve aşağıdaki bilgileri yazın:

SunucuNETBIOSAdı:6001-6002;SunucuFQDN:6001-6002;SunucuNetBIOSAdı:6004;SunucuFQDN:6004

Notlar

  • SunucuNETBIOSAdı için, sunucunuzun NetBIOS adını yazalım. SunucuFQDN için, sunucunuzun tam etki alanı adını (FQDN) yazalım.
  • Sunucuya Internet üzerinden erişmek için kullanılan FQDN ile dahili FQDN değerleri birbirinden farklıysa, dahili FQDN değerini kullanmalısınız.
  • Sunucunuzun NetBIOS adı ve tam etki alanı adı için, ipconfig /all kullanabiliriz.

C. Tüm genel katalogları, dizin hizmetlerinde HTTP üzerinden RPC için belirli bağlantı noktalarını kullanacak biçimde yapılandırılması

Sistemde Exchange Server SP1 yüklü değilse aşağıdaki adımları gerçekleştirelim.

1. Start > Run > Regedit > HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\NTDS\Parameters.

2. Düzen menüsünde Yeni nin üzerine gelelim ve Çok Dizeli Değer i tıklatalım.

3. Yeni kayıt defteri değerini NSPI interface protocol sequences olarak adlandıralım.

4. NSPI interface protocol sequences > sağ klik > Değiştir.

5. Değer verisi kutusuna ncacn_http:6004 yazalım ve Tamam ı tıklatalım.

6. Bilgisayarı yeniden başlatalım.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

Exchange Server 2003’te Tek Bir Sunucuda HTTP Üzerinden RPC Nasıl Yapılandırılır

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Emre Aydın, Üniversite öncesi tüm öğrenimini İstanbul’da, üniversite öğrenimini ise Kocaeli'nde tamamladı. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) Işık Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Üniversite sonrası Metis, Microsoft Türkiye, BilgeAdam gibi bilişim sektörünün farklı firmalarında Çözüm Danışmanı, Birim Müdür Yardımcı ve Birim Müdürü olarak görev almıştır. Son olarak Comparex Türkiye'de Birim Müdürü olarak çalışmış ve sonrasında tekrar Microsoft Türkiye çatısı altında Office 365'ten sorumlu teknik çalışan olmuştur. Uzmanlık alanı olan Microsoft Exchange Server, Office 365, Microsoft EMS, Windows Server ve Microsoft Azure konularında birçok kişi ve firmaya teknik eğitim vermiştir. Özellikle  Türkiye’nin önde gelen firmalarında Mesajlaşma Teknolojileri üzerine başarılı projelere imza atmıştır. Türkiye'nin en büyük ve uzun soluklu bilişim portali olan MSHOWTO’yu 2005 yılında kurmuş, portalin isim ve fikir babası olmuştur. Halen MSHOWTO’da yönetici olarak portalın birçok kişiye ulaşmasında önemli bir görev üstlenmektedir. Microsoft Office 365 alanında MVP olan Emre Aydın, Türkiye’de 11 kez üst üste MVP seçilebilme başarısı gösteren iki MVP’den birisidir. Birçok üniversite, etkinlik ve lansmanda konuşmacı, moderatör olarak yer almıştır. Sahip olduğu bazı sertifikalar: MVP | Office 365 | Since 2006 MCT | Since 2005 MCSD | Azure Solutions Architect MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform MCSA | Office 365, Server 2012, Server 2016, Cloud Platform MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM P-Seller Intelligent Cloud | EMS Amazon | AWS Certified Solutions Architect - Associate

Yorum Yap