1. Anasayfa
 2. Server 2008

FRS to DFSR Migration Nedir? Nasıl Yapılır?


0

Bilindiği üzere domain controllerlar,group policy objeleri ve logon scriptler gibi bileşenlerle replike olabilmek için Sysvol isimli paylaştırılmış klasörü kullanmaktadırlar. Windows Server 2003 R2’ den önceki sürümlerinde sysvol klasörüyle replike olabilmek için File Replication Service(FRS) kullanılmaktaydı. Domain functional levelı Windows 2008 olan Windows Server 2008 domain controller’da migration yapılarak domain controller arasındaki replikasyon daha verimli bir hale getirilebilir.

Neden Yapmalıyız ?

DFS Replication servisi eski File Replication Servisine göre birkaç avantaja sahip. DFS Replication servisinin sağladığı yeniliklerden bazılarını sıralayacak olursak ;

 • Verinin doğru şekilde replikasyonundan emin olabilmek için birden fazla domain controller olan ortamlarda daha verimli, ölçeklendirilebilir ve güvenilir bir replikasyon protokolü olması.
 • Şubeli yapılarda verimliliği arttıran,differential replikasyonla sadece dosyalardaki değişiklikleri dikkate alan RDC(Remote Differential  Compression )algoritmasına sahip olması.
 • Esnek zamanlama ve bandwith ayarlama mekanizması ve monitoring gereksinimlerini minimuma indirgemesi gibi bazı özelliklerini sıralayabiliriz.

Nasıl Çalışır ?

Replikasyon işlemlerini gerçekleştirmek için kullanılan komut dfsrmig komutudur. Bu komut çalıştırıldığında FRS’ den DFSR’ a geçiş işlemi,ortamda bulunan diğer domain controller ile configuration bilgisini paylaşarak FRS’ den DFSR’e geçiş işlemini tetikler. FRS bu durumda iken hala primary olarak işlemlerine devam etmektedir. İkinci safhada DFSR,Sysvol klasörünün bir kopyasını üzerine alır.Bu durumda hala FRS primary’ dir. Üçüncü safhada DFSR primary replikasyonu yapmaya ve son safhada ise FRS tamamıyle yerini DFSR’ e bırakarak replikasyon işlemlerinin DFSR tarafından gerçekleşmesini sağlar. Bu durum usta, çırak ilişkisine benzetilebilir.


Şekil-1

Migration esnasındaki işlemler sırasıyla aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.


Şekil-2

Uygulama yapılacak bilgisayarlar aşağıdaki şekilde konfigure edilmiştir.

DC:10.0.0.1/24 Windows Server 2008 Enterprise (32 bit- In place upgrade işlemi yapılmış DC)

RODC:10.0.0.2/24 Windows Server 2008 Enterprise (32 bit)

1-) Windows Server 2008 domain functional level Windows Server 2008 olmalıdır. Aksi taktirde aşağıdaki gibi bir uyarı alınacaktır.


Şekil-3

2-) Windows Server 2008 domain functional level moduna geçildikten sonra command line üzerinde “dfsrmig /setGlobalState 1” komutunu çalıştırın. Varsayılanda “Start” olarak gelmektedir.Bu işlem sonrası sysvol klasörünün bir kopyasının oluşturulacağı belirtilmektedir.


Şekil-4

3-) “dfsrmig /getglobalstate” komutunu çalıştırdığında migration işlemi Prepared konumuna geçecektir.


Şekil-5

4-) Read Only Domain Controller üzerinde “dfsrmig /getmigrationstate” komutunu çalıştırın. Bu komut çalıştırıldığında primary domain controller üzerindeki bilgi diğer domain controller ile paylaşılıp güncellenmektedir. Bu işlemin gerçekleşmesi için kısa bir süre beklemeniz gerekmektedir.


Şekil-6

5-) “repadmin /syncall /AeD” komutunu kullanarak Active Directory replikasyonu başlatın.


Şekil-7

6-) Sysvol klasörünün kopyasının dfsr tarafından oluşturulduğunu kontrol edin.


Şekil-8

7-) “dfsrmig /setglobalstate 2” komutunu çalıştırıp “Redirected” konumuna geçip “dfsrmig /getgloblastate” komutunu çalıştırın.


Şekil-9

8-) Read Only Domain Controller üzerinde tekrar “dfsrmig /getmigrationstate” komutunu çalıştırıp güncellemenin gerçekleştirilmesini sağlayın.


Şekil-10

9-) “dfsrmig /setglobalstate 3” komutunu çalıştırıp “Eliminated” konumuna geçip “dfsrmig /getgloblastate” komutunu çalıştırın.


Şekil-11

10-) RODC üzerinde son kez “dfsrmig /getmigrationstate” komutunu çalıştırın.İşlem sonrasında RODC “Eliminated” konumuna geçecek ve sysvol klasörü ortamdan kaldırılacaktır.


Şekil-12

12-) “net share” komutunu çalıştırıp paylaşımda olan klasörleri kontrol edin.


Şekil-13

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

SYSVOL Replication Migration Guide: FRS to DFS Replication

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 1
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Mehmet ÖZGAL 07.05.1984 İstanbul doğumlu. Lise öğrenimini Maçka Akif Tuncel Meslek Lisesinde, üniversite öğrenimini Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Bilgisayar Teknolojileri Ve Programlama Bölümü 1.lik derecesi alarak tamamladı. Amatör olarak fotoğrafçılıkla ve sinopsis yazmakla uğraşıyor. Kurumsal bir bankada iş hayatı devam etmektedir. Sahip olduğu sertifikalar: MCP, MCTS:Vista, MCSA+S

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir