0

Daha önceki makalemizde W2K3 domain’imize W2K8 kurulu server’ımızı, additional DC olarak eklemiştik. Peki sistemimize bir adet daha server ekleme şansımız yok ise var olan işletim sistemimizi W2K8’e nasıl yükselteceğiz! In-place upgrade işlemi W2K8’de karışık gibi görünmesine rağmen oldukça kolay ve sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilir. Aşağıdaki adımları uygulayarak var olan W2K3 server’ınızı Windows Server 2008’e upgrade edebilirsiniz.

1) Windows Server 2008 DVD’sini W2003 kurulu server’ınıza takın ve komut satırından sources\adprep satırına gelin ve sırasıyla;

 • adprep/ forestprep (Forest’ın ilk DC’si üzerinde)
 • adprep/ domainprep (Varolan tüm Domainlerde ilk DC’ler üzerinde)
 • adprep/ rodcprep (opsiyonel) komutlarını çalıştırın.


Şekil-1

2) Yukarıdaki komutları başarılı bir şekilde çalıştırdıktan sonra setup.exe’e tıklayın. Install Now tuşuna basarak kurulumu başlatın.


Şekil-2

3) Get important updates for installation penceresinde kurulum öncesi Windows update’lerinin yapılmasını istiyorsanız Go online …. Seçeneğine tıklayın.


Şekil-3

4) Type your product key for activation penceresinde Product Key’i girip Next tuşuna basın.


Şekil-4

5) Lisans Anlaşmasını kabul edip Next tuşuna basın ve Which Type of installation do you want penceresinde UPGRADE seçeneğini tıklayın.


Şekil-5

6) Kurulum esnasında çıkan uygulamaları Next tuşu ile geçin. Upgrading Windows pencersindeki uygulama kurulumları tamamlanana kadar bekleyin. Kurulum tamamlandığında server yeniden başlayacak ve Windows Server 2003 sunucunuz başarılı bir şekilde Windows Server 2008’e upgrade edebilirsiniz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

Guide for Upgrading to Windows Server 2008

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Ahmet MUTLU 1976'da İzmir'de doğdu.Ege Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Yüksek Lisans mezunu. 1994 yılında bilgisayar ile tanıştıktan sonra şirketlerin IT departmanlarında çalıştı. 1.5 yıl boyunce yetkili Microsoft ve Cisco eğitim merkezinde eğitmenlik yaptı. 5.5 Yıl Birim Bilgi Teknolojileri T.A.S'nde Teknik Destek Takım Lideri olarak çalıştıktan sonra, Mayıs 2010 tarihinden itibaren SuperOnline bünyesinde çalışmaya başladı. 2007'den beri çeşitli community'ler de yaptığı çalışmalardan dolayı Virtualization dalında Microsoft Most Valuable Professional ödülüne layık görülmüştür. Halen Turkcell grup bünyesinde büyük müşteri portföyünde Pre-Sales Manager olarak çalışmaktadır.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir