1. Ana Sayfa
  2. Exchange Server 2010

Exchange 2010’da Mailbox Copy’nin Etkinleştirilmesi


0

Bu işlem switchover olarak tanımlanır ve bu işlemi yapmak için Exchange Management Console veya Shell kullanılabilir.

Exchange Management Console üzerinde Organization Configuration > Mailbox’ı seçtikten sonra Database Management sekmesinde database’i seçip Activate a Database Copy seçeneğini seçiyoruz. Activate Mailbox Database Copy Wizard ekranında hangi sunucu üzerinde aktif olmasını istiyorsak seçip database’imizi o sunucu üzerinde aktif hale getiriyoruz.


Resim-1


Resim-2


Resim-3

Aynı işlemi Server Configuration > Mailbox içerisinden hangi sunucu üzerinde aktif hale getirmek istiyorsak seçip üzerinde Healty database üzerinde sağ tuşa basıp Activate Database Copy seçeneğini seçerekte yapabiliriz.


Resim-4

Shell üzerinde bu işlemleri yapmak istiyorsak

Move-ActiveMailboxDatabase

komutunu kullanabiliriz.

Activate a Mailbox Database Copy işleminde Database Mount Dial ayarlarını None dışında bir değer seçerek belirleyebilirsiniz.

  • Lossless: Database bütün loglar aktiften pasife kopyalanana kadar mount olmaz.
  • Good Availability: Failover olması durumunda Copy Queue Length (Pasif database’e kopyalanması gereken log sayısı) 6 veya altında ise database anında kalan logları kopyalayıp mount etmeye çalışır. 6′nın üzerinde ise database otomatik mount olmaz.
  • Best Effort: Hiç queue length’e aldırış etmeden otomatik mount olur. Bu seçenek yüksek seviyede bilgi kaybına neden olabilir.
  • Best Availability: Failover olması durumunda Copy Queue Length (Pasif database’e kopyalanması gereken log sayısı) 12 veya altında ise database anında kalan logları kopyalayıp mount etmeye çalışır. 12′nın üzerinde ise database otomatik mount olmaz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

Yazar Hakkında

Serkan VAROĞLU, 1982'de İzmir'de doğdu. Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliğini bitirdi. Türkiye'de birçok farklı sektör ve firmada Sistem Yöneticiliği yaptıktan sonra 3 sene Bermuda'da Senior Consultant olarak çalıştı. Şu anda kariyerine İrlanda'da devam ediyor. MCSE/2000-2003, MCSA/2000,2003, MCITP: Enterprise Administrator, MCITP: Enterprise Messaging Administrator 2010, ITILv3 Foundation sertifikalarına ve 2012 yılından beri Exchange Server MVP ödülüne sahip.

Yorum Yaz