24

Excel’de grafik oluşturmak mı? Sanırım hepimiz bir şekilde deneyip sonrasında kendi kendimize sinirlenmişizdir. Ya da birkaç arama motorunda arayıp 0 sonuçla karşılaşmışızdır. İşte tamda şu anda tamda bu konuyla ilgili tamda doğru yerdesiniz.


Resim-1

Veriyi karşı tarafa aktarmak için en çok kullandığımız görsel öğeler hiç kuşkusuz grafiklerdir.Excel 2007 ile gelen yeni grafik biçimlendirmelerini Excel 2010 ile kullanmaya devam ediyoruz.Gerçekten birkaç tıklama ile kolayca grafikler oluşturmak mümkün.

Bu yazımda sıkça sorulan çok eksenli grafiklerin Excel 2010 ile nasıl oluşturulabileceğini beraberce göreceğiz.


Resim-2

Grafik oluşturmaya başlamadan önce , grafiğini oluşturacağımız verilere ihtiyacımız olacak.Tamamen rastgele değerlerden oluşan bir tablo oluşturdum.Tablo 2008 ve 2009 yıllarının ilk 6 ayındaki satış miktarımızı gösteriyor olsun.Bunun yanında bir sütunu (% Fark) da bu iki değerin arasındaki – yani 2008’den 2009 ‘a geçerken ortaya çıkan – artışı yüzde olarak gösteren bir formül kullanıp ,formülü yazdığımı hücreyi aşağı sürükleyerek diğer hücrelere de uyguladım.

Son olarak %Fark sütunundaki değerlerin sayı yerinde % olarak gösterilmesi için seçerek hızlıca format cells yani hücre biçimlendirme özelliğinden yararlandım.


Resim-3


Resim-4

Buraya kadarki kısım ile grafikte göstereceğimiz değerleri hazırlamış olduk.Şimdi tüm tablomuzu seçerek insert (ekle ) sekmesinden chart (grafik) başlığı altındaki column (sütun) grafiklerden ilkini 2 boyutlu olanı seçiyorum.Grafiğin üzerinde çizgi göstermek istiyorsanız üç boyutlu grafik seçmekten kaçının.

Grafiğin biçmini de değiştirerek görselliğimizi arttıralım.


Resim-5

Dikkat edeceğimiz üzere grafikteki yeşil renk ile gösterilen %Fark sütununun değerleri, diğerlerinin yanında çok küçük kaldığı için onları daha rahat görülebilecek şekilde karşıya aktarmak gerekiyor.Bunun için öncelikle o serinin çizgi ile gösterilmesini sağlayacak daha sonra da mevcut eksen yerine sadece o seriyi yeni bir eksende göstereceğiz.


Resim-6

Önce %Fark serisinin çizgi grafiğe dönüştürelim.Bunun için yeşil renkli sütunlardan birisine bir kez tıklayalım.Bu grafikteki tüm yeşil renkli sütunları yani %Fark serisini seçmemizi sağladı.Bundan sonra bu sütunun grafik tipini çizgiye değiştirmek için “change chart type” (grafik tipini değiştir) seçeneğine ve ardından çizgi grafiklerden birisine tıklayarak Ok düğmesi ile pencereyi kapatalım.

Ortaya çıkan grafikte mavi ve kırmızı renkli sütunlar aynı şekilde dururken , yeşil renkli sütunların artık  çizgi grafik olarak gösterildiğini görüyoruz.


Resim-7


Resim-8

Seriyi ikinci eksene taşımak için yapmamız gereken sadece 1 ayar kaldı. Yeşil renkli serinin üzerine sağ tıklayıp “Format Data Series..” seçeneği seçip ardından gelen ekranda series options altında Secondary Axis  (ikincil eksen) seçeneğini işaretlememiz yeterli.


Resim-9


Resim-10

Eğer % lerin gösterildiği ekseni de biçimlendirmek istersek bir ayarda o eksen için yapmamız gerekli.% değerlerin gösterildiği eksene sağ tıklayarak Format Axis (ekseni biçimlendir) seçeneğine tıklayalım

Açılan pencerede eksende göstermek istediğiniz minimum ve maksimum değerleri , değerlerin gösterilme sıklığını hatta isterseniz değerlerin logaritmik olarak gösterimini sağlamanız mümkün.


Resim-11

Son durumda :


Resim-12

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referans

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 5
  harika_
  Harika!!
 • 1
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 1
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 2
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 2
  k_zd_m_
  Kızdım!

Ahmet Uygur , Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği mezunudur.Sektöre üniversite yıllarında Microsoft Office eğitmenliği ile başlayan Ahmet, pek çok kurumsal firmaya eğitim vermiş , danışmanlık yapmıştır.2010 yılından itibaren Microsoft Türkiye'de Micorosft Office ürünleri üzerine teknoloji danışmanlığı yapmaya başlayan Ahmet ,2011 yılı başında Microsoft tarafından MVP unvanını almaya hak kazanmıştır.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (24)

Popüler Yorumlar
 1. süper ;) çok yardımcı oldunuz teşekkürler

 2. 04/02/2013

  benim aradığım bir bilgiydi. teşekkür ederim.

Yapılan Yorumlar
 1. 18/04/2012

  Yapandan allah razı olsun Emeğine Teşekkürler saygı duyuyorum.

 2. 30/04/2012

  Tam ihtiyacım olan bilgiydi.Çok açıklayıcı ve anlaşılır şekilde hazırlanmış. Çok teşekkürler.

 3. 05/06/2012

  Elinize sağlık bende aynı yöntemle düşündün defalarca denedim ama 2D olması gerektiğini bilmeden yapamazdım,çok açıklayıcı aynı zamanda,teşekkürler.

 4. Bu bilgi çok yararlı. Ancak ben 2010 kullanmaya yeni başladım ve tarif etmeye çalıcacağım grafik için de yardımcı olabilir misiniz?

  d.satış-2011 ihracat-2011 d.satış-2012 ihracat-2012
  a 1000 700 1200 800
  b 1100 650 1000 700
  c 300 500 500 550

  abc ürün grupları x ekseninde, 2011 iç ve dış satışı üst üste barlar ile göstermek ve 2012 değerlerini de her ürün grubu için 2011’in yanına koymak istiyorum (yine üst üste bar olarak). Benim denemelerimde ya bu 4 verinin hepsi yan yana ya da hepsi üst üste geliyor. 2012 verilerini farklı bir barda gösteremiyorum.

  Umarım anlatabilmişimdir. Yardımcı olursanız sevinirim.

 5. 09/08/2012

  Merhabalar,
  İstediğiniz grafiği tek bir grafik üzerinde göstermek pek mümkün gözükmüyor- en azından şu anda aklıma gelen bir yöntem olmadığını söyleyebilirim. Ancak eğer kullanabilirseniz göz yanıltmacası ve biraz hile ile istediğiniz grafik oluşturulabilir. Bunun için tek grafik yerine 2 grafik oluşturmak ve 2. grafiğin arka planını transparan yapıp birinci grafiğin üzerine oturtmak gerekli.

  İlk grafik d-satış ve ihracat 2011 sütunlarını üst üste gelecek sütun grafik şeklinde göstermeli. İkinci grafik de d-satış ve ihracat 2012 sütunlarını aynı şekilde göstermeli. Daha sonra 2. grafiğin arka planını format tabından shape fill – no fill seçerek kaldırmak gerekli.Ardınan aynı şeyi grafiğin altındaki çizgiler için de format – shape outline ve no outline seçerek kaldımanız gerekli. Bundan sonra iki grafik ayarlarıyla da biraz oynaıyıp 2. grafiği 1. nin üzerine çekip yerleştirirseniz istediğiniz grafiği gösterme şansınız olacaktır.

  İyi çalışmalar..

 6. ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.

 7. 04/02/2013

  benim aradığım bir bilgiydi. teşekkür ederim.

 8. Arkadaşlar excelde oluşturduğumuz olduğumuz bir grafikte iki kriter noktası belirlemek istiyorum.Bunlardan birincisi 14000 de eksen çizgisi biraz kalın sarı renkle 24000 de mavi kırmızı renkte düz bir çizgi çizmesini istiyorum ki arada kalanlar şunlar altında kalanlar şunlar bu şekilde grafiği üç değişik parçada incelemiş olacağım.Bunu Eğim çizgisi ile mi yoksa eksen çizgileriyle mi yapabilirim üstesinden gelemedim ama bu şekilde bir grafik çizimi yapılabiliyor isteyene elimde bulunan resmi gösterebilirim.

  Teşekkürler.

 9. Fahri bey merhaba,

  bu sorunuzu http://www.mshowto.org/forum sayfamızda sorabilir misiniz? Orada cevaplamaya calisalim.

  Emre Aydın

 10. ÇOK SAĞOL

 11. merhaba ahmet bey

  ahmet bey excell kullanarak 8 ayda falıyet gosteren bır fırmanın satıslarının yuzde grafıgını yapmak ve bunun ıle ılgılı goz alıcı bır sunum yapmam gereklı fakat aylar arasındakı % oranını nasıl saglayacagımı cozmedım bununla ılgıl yardımlarınızı esırgemezsenız cok sevınırım bu sunumu hazırlamak ıcın kısa bır zamanım var yardımlarınız ıcın sımdıden tesekkur edrım

 12. Merhabalar ;

  Öncelikle çalışmalarınız için ellerinize sağlık

  3 y eksenli 1 x eksenli grafik çizmek istiyorum.
  excell 2010 kullnıyorum. Ancak beceremedim. istedğim grafik türüde çizgi grafik.

  Yardımlarınız için Teşekkür ederim.

 13. 08/12/2013

  Cok tesekkur ederim cok isime yarayacak

 14. süper ;) çok yardımcı oldunuz teşekkürler

 15. Ya var ya bu “office help” denen şeyin dediklerine kalsaydım hala uğraşıyor olurdum herhalde. Çok teşekkür ederim. Grafikleriniz dert görmesin (;

 16. 20/09/2014

  Resimdeki grafikleri “sütun” olarak değil de “dağılım” (örneğin yumuşak çizgileri olan dağılm) şeklinde nasıl çizebiliriz. Cevabınızı bekliyorum.

 17. YL tezi yazıyorum, ilk kez grafik hazırladım ama o kadar anlaşılır yazmışsınız ki, 3 yaşında çocuk anlar..
  Ellerinize sağlık…..

 18. 14/12/2019

  sabahdan beri bunu anlatan bir site arıyorum, çok sağolun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir