İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Office
  3. Office 2013 Ailesini Tanımaya Başlayalım! Neler Geliyor? Yenilikler Neler?

Office 2013 Ailesini Tanımaya Başlayalım! Neler Geliyor? Yenilikler Neler?


Resim-1

Geçtiğimiz ay içerisinde Consumer Preview versiyonu Microsoft tarafından yayınlanarak son kullanıcıların yeni gelecek Office ailesini görmelerine imkân sağlayan Microsoft,

Ürün kullanıcılar tarafından test edilirken bir yandan da ürünü geliştirmeye devam ediyor. Bu yazı dizimizde sırasıyla Office 2013 ile uygulamalarda gelen yeniliklerin neler olduğunu inceleyeceğiz.

İlk uygulamamız olan Word 2013 ile başlamadan önce genel olarak Office ailesinde gelen birkaç önemli yenilikten bahsetmekte fayda var. Bunlardan sanırım en önemlisi artık dokunmatik (touch) ekranlar için gelen destek.


Resim-2

Windows 8 ile gelecek dokunmatik cihaz ve tabletler için olan destek Office ailesine de yansımış durumda. Artık kullanıcıların bu cihazlarda da normalde yaşadıkları Office deneyimini yaşamaları için ara yüzde pek çok değişiklik yapılmış durumda. Özellikle Office için seçilen yeni renk teması daha rahat bir dokunma deneyimi sağlamak için tasarlanmış. Bu arada, son kullanıcılardan gelen önemli taleplerden biri de yeni renk temalarının da eklenmesi. Bununla ilgili olarak Microsoft ‘un kullanıcılardan gelen geri bildirimleri de göz önünde bulunduracağını, ürün sunulurken farklı renk seçenekleri olacağını da düşünmekteyim.


Resim-3

Yine bu cihazlarda ekranın tüm nimetlerinden faydalanmak için uygulamaların hızlıca tam ekrana geçme, okuma bölmesini rahatça kullanma gibi bir takım özellikleri de kullanıcılara sunulmuş durumda.


Resim-4

Office 2007 ile sunulan Backstage dediğimiz uygulama arka planındaki özellikleri kullanmamızı sağlayan alanda da bir takım yenilikler var. Artık bir Office uygulamasını çalıştırdığımızda doğrudan boş bir belge yerine bu ekran açılarak bir şablon ya da boş bir belge seçmemizi isteyen ekranla karşılaşıyoruz.


Resim-5

Skydrive ve bulut hizmetleri ile entegrasyonun da çok önemli bir noktada olduğu yeni Office ailesinde artık çok daha kolayca Windows Live ID niz ile oturum açarak dokümanlarınızı Skydrive da saklayabiliyor, oradaki dokümanlarınızı da görüntüleyerek isterseniz web tarayıcınızda isterseniz bilgisayarınızda kolayca açabiliyorsunuz.


Resim-6

Animasyonlarla şeritlerin daha yumuşak ve rahat olarak görüntülendiği, tıklanan özelliklerin daha rahat takip edilebildiği bir ortam hazırlanmış durumda yeni Office ailesinde.

Office 2013 ile uygulamalarda gelen yeniliklerin neler olduğunu bu yazı dizisinden izlemeye devam edebilirsiniz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Ahmet Uygur , Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği mezunudur.Sektöre üniversite yıllarında Microsoft Office eğitmenliği ile başlayan Ahmet, pek çok kurumsal firmaya eğitim vermiş , danışmanlık yapmıştır.2010 yılından itibaren Microsoft Türkiye'de Micorosft Office ürünleri üzerine teknoloji danışmanlığı yapmaya başlayan Ahmet ,2011 yılı başında Microsoft tarafından MVP unvanını almaya hak kazanmıştır.

Yorum Yap