İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Office
  3. Windows SharePoint Services ve Project Server 2007 Tümleştirmesi

Windows SharePoint Services ve Project Server 2007 Tümleştirmesi


, Office SharePoint Server 2007 gibi teknolojisi üzerine kurulmuştur. SharePoint Server 2007, Project Server 2007 ile tümleşik çalışarak proje ekiplerine belge yönetimi, sorun izleme ve risk izleme işlevlerini sağlar. Böylece kullanıcılar, Project Server 2007’nin Proje Çalışma Alanı şablonuyla hazırlanmış olan SharePoint siteleriyle çalışma olanağına kavuşurlar. Bu işbirliği Windows işletim sistemi güvenlik doğrulamasıyla gerçekleşir.

Windows SharePoint Services (WSS), Project için geliştirmiş bazı özelliklere sahiptir. Project Server 2007 bütünleşmesi için WSS mimarisinde birkaç önemli geliştirme yapılmıştır:

  • WSS, tüm verilerin depolanması için MS SQL Server 2005’i kullanır. Bu geliştirme, projenin kritik verilerini yedekleme ve geri yükleme açısından tam bir güvenlik sağlamaktadır.
  • Tüm kullanıcı hesapları, site grupları ve site hakları SQL veritabanında depolanır.
  • WSS, oluşturulacak siteler için bir çok şablon kullanır. Bu da Project Server’ın kendi Proje Çalışma Alanı şablonunu kullanmasına olanak sağlar. Kullanıcı tarafından oluşturulan özel şablonlar, sistemin içine dahil edilerek, özel proje çalışma alanlarının oluşturulmasına olanak verir.
  • WSS’nin ölçeklenebilir bir mimarisi vardır. Birden çok sunucuyla bir sunucu grubu sistemi oluşturabilir (Tümleşik sunucu sistemi). Project Server’ın bulunduğu sunucu farklı bir konumda olsa bile WSS’nin tümleşik sunucu yapısı sayesinde erişim sağlanabilir.

Saydığımız özelliklerin dışında Project Web Access 2007, Windows SharePoint Services ile WSS tarafından sağlanan Basit Nesne Erişim Protokolü (SOAP) hizmetleri aracılığıyla iletişim kurar. Böylece kullanıcılar tarafından geliştirilen web servislerinin sisteme aktarılması sağlanabilir. SOAP yönetim hizmetleri, Project Server 2007 çalıştıran sunucuların, yayımlanan her proje için uzaktan bir WSS site koleksiyonu hazırlanmasına olanak verdiğinden, proje kullanıcıları, proje belgeleri, sorunlar ve riskler konusunda işbirliği yapabilir. Kullanıcı düzeyi SOAP hizmetleri Project Server 2007’nin belge, sorun ve riskler için tek tek istekte bulunmasını sağlar ve proje, görev, liste öğeleri arasındaki bağlantıyı kurar (Şekil 1).


Şekil 1. Project Server İletişim Şeması

SOAP: Simple Access Object Protocol (Basit Nesne Erişim Kuralı)
ADO: ActiveX Data Object (ActiveX Veri Nesnesi)
XML: Extensible Markup Language (Genişletilebilir İşaretleme Dili)
WSS: Windows SharePoint Services
HTTP: Hyper-Text Transfer Protocol (Hiper Metin Aktarım İletişim Kuralı)

Kurulan bu bağlantıların http protokolü üzerinde etkin ve güvenli geçişini XML teknolojisi sağlamaktadır. HTTP veri iletişim protokolü, XML veri yığın metodolojisini kullanarak HTML belgelerini güvenlik mekanizmalarının dışına alarak, hızlı veri aktarımını sağlar. Aynı şekilde Project Server bağlantısı ve Project Web Access erişimlerinde XML http veri iletişim protokolü kullanılır (Şekil 2).


Şekil 2. İstemci Erişim Tablosu

PWA: Project Web Access
IE: Internet Explorer
WSS: Windows SharePoint Services
Project DB: Project DataBase
WSS DB: Windows SharePoint Services DataBase
HTTP: Hyper-Text Transfer Protocol (Hiper Metin Aktarım İletişim Kuralı)
IFrame: Inline Frame (İç Çerçeve)
XML: Extensible Markup Language (Genişletilebilir İşaretleme Dili)

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1991 yılında İstanbul'da doğdu. Eskişehir Anadolu Üniversitesi - Bilgi Yönetimi bölümünde ön lisans programını tamamladıktan sonra Ahmet Yesevi Üniversitesi - Management Information Systems ve Anadolu Üniversitesi - İşletme (AÖF) lisans programlarına devam etmektedir. System and Network, IT Security konuları ile ilgili çalışmalar yapmaktadır. Güvenlik Öğretiyoruz'un kurucularından aynı zamanda Türkiye'nin ilk MMORPG oyunu olan İstanbul Kıyamet Vakti'nde gönüllü olarak Game Master'lık yapmaktadır.

Yorum Yap