1. Ana Sayfa
  2. Exchange Server 2010

Exchange 2010 Exchange Control Panel (ECP)


0

Exchange 2010 ile OWA’nın açık ismi değişti. Daha önceden Outlook Web Access olan isim artık Outlook Web App olarak kullanılacak. Ama halen OWA diyebiliyoruz. OWA’da yeni gelen özelliklerden bence en önemlisi ECP (Exchange Control Panel). Bu yazımda ECP’yi ayrıntıya girmeden yüzeysel olarak inceleyeceğim.

Exchange Control Panel’i açmak için CAS konfigurasyonumuzda ayarladığımız adresi kullanıyoruz. Bu adrese aynı zamanda OWA girişi yaptıktan sonra Options tuşuna basarak ulaşabilirsiniz.


Resim-1


Resim-2

Organization Admin hesabına sahip kullanılacı ile ECP ekranını açtığımız zaman şu ekranla karşılaşıyoruz:


Resim-3

ECP ekranında karşımıza çıkacak olan ekranlar kullanıcı yetkilerine göre değişecektir. Exchange 2010 Role Based Access Control konusunu açıklarken bu konuya değineceğim. Standart bir kullanıcı ile girdiğimiz zaman aşağıdaki gibi bir ekran ile karşılaşıyoruz. Dikkat ederseniz  “See What to Manage:” Bilgisi karşımıza çıkmıyor.


Resim-4

Ayrıca kullanıcının kendi bilgilerini değiştirebildiğini görüyoruz. Bu özellik adminlerin, kullanıcısı bilgisini güncelleme konusunda iş yükünü organizasyon ihtiyaçlarına bağlı olarak azaltabilir. Bu ayarı User Roles’dan ayarlayabilirsiniz.


Resim-5

ECP’de Admin kullanıcısının yapabileceklerine bakmaya devam ediyoruz. Select What to Manage ayarından Kendi hesabımızı, başka bir kullanıcının hesabını ya da organizasyonumuzu seçebiliriz.


Resim-6

Başka bir kullanıcıyı seçtiğimiz zaman OWA üzerinde bir uyarı çıkacaktır. Bu hatırlatma hataları azaltmak için güzel bir özellik.


Resim-7

My Organization seçtiğimiz zaman Users&Groups ayarlarında şu bilgileri kontrol edebilir veya değiştirebiliriz:

Mailboxes: Kullanıcı bilgilerini değiştirmek için kullanabiliriz.


Resim-8

Public Groups: Yeni Grup yaratabilir veya Varolan grupları yönetebiliriz.


Resim-9

External Contacts: Contactları düzenleyebiliriz.


Resim-10

Administrator Roles: Exchange 2010 ile gelen Role Based Access Control (RBAC) gruplarını yönetebiliriz.


Resim-11

User Roles: Kullanıcıların kendi accountları ile ilgili neleri değiştirebileceğini ayarlayabiliriz.


Resim-12

Reporting sekmesinden Message Tracking yapmamız mümkün. Aşağıdaki ekran görüntüsünde Mailbox Searches seçeneğini de görebilirsiniz, ancak bu seçenek varsayılan olarak Administrator kullanıcısında görünmeyecektir. Bu seçeneğin çıkması için Discovery Management rolüne sahip olmanız gerekiyor.


Resim-13

ECP geçte olsa sonunda geldi. Günümüzde Web-based management console’a sahip olmayan uygulamalar artık gittikçe azalıyor ve Web-Based management kullanım açısından kullanıcılara ve adminlere rahatlık sağlıyor. Bana kalırsa Exchange bu konuda ilerlemeye ve farklı özellikler sunmaya devam edecek gibi görünüyor.

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

Yazar Hakkında

Emre Aydın, Üniversite öncesi tüm öğrenimini İstanbul’da, üniversite öğrenimini ise Kocaeli'nde tamamladı. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) Işık Üniversitesinde gerçekleştirmiştir.Üniversite sonrası Metis, Microsoft Türkiye, BilgeAdam gibi bilişim sektörünün farklı firmalarında Çözüm Danışmanı, Birim Müdür Yardımcı ve Birim Müdürü olarak görev almıştır.Son olarak Comparex Türkiye'de Birim Müdürü olarak çalışmış ve sonrasında tekrar Microsoft Türkiye çatısı altında Office 365'ten sorumlu teknik çalışan olmuştur. Uzmanlık alanı olan Microsoft Exchange Server, Office 365, Microsoft EMS, Windows Server ve Microsoft Azure konularında birçok kişi ve firmaya teknik eğitim vermiştir. Özellikle  Türkiye’nin önde gelen firmalarında Mesajlaşma Teknolojileri üzerine başarılı projelere imza atmıştır. Türkiye'nin en büyük ve uzun soluklu bilişim portali olan MSHOWTO’yu 2005 yılında kurmuş, portalin isim ve fikir babası olmuştur. Halen MSHOWTO’da yönetici olarak portalın birçok kişiye ulaşmasında önemli bir görev üstlenmektedir.Microsoft Office 365 alanında MVP olan Emre Aydın, Türkiye’de 11 kez üst üste MVP seçilebilme başarısı gösteren iki MVP’den birisidir. Birçok üniversite, etkinlik ve lansmanda konuşmacı, moderatör olarak yer almıştır. Sahip olduğu bazı sertifikalar:MVP | Office 365 | Since 2006 MCT | Since 2005 MCSD | Azure Solutions Architect MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform MCSA | Office 365, Server 2012, Server 2016, Cloud Platform MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM P-Seller Intelligent Cloud | EMS Amazon | AWS Certified Solutions Architect - Associate

Yorum Yaz