Dijital Pazarlama’da SEO ve Anahtar Kelimeler
  1. Ana Sayfa
  2. Üretici Teknolojileri

Dijital Pazarlama’da SEO ve Anahtar Kelimeler

1

Dijital Pazarlama; şirketlerin, mağazaların veya dükkanların ürünlerini dijital ortamlardaki pazarlama süreçleridir. Ürün sahipleri ürünlerini daha çok müşteriye ulaştırmak isterler. Bunun için en önemli gereksinimlerden biri de internet sitenizin arama sonuçlarında üst sıralarda yer almasıdır. Bunun için çeşitli ücretli ve ücretsiz yöntemlere başvurabilirsiniz. Bu yazımda ücretsiz yöntemlerden biri olan SEO ve anahtar kelimelerden bahsedeceğim.

SEO, Search Engine Optimization kelime grubunun baş harflerinden oluşmuştur. Bu kelime grubunun Türkçesi ise Arama Motoru Optimizasyonu’dur. SEO, bir kullanıcının arama motorlarında arama yapması sonucunda gelen arama motoru sonuç sayfasında organik sonuçlar kısmında üst sıralarda yer almanız için önemli bir düzenlemedir. Organik sonuçlar genellikle ücretli reklam sonuçlarının altında gözükür. Bu sonuçlar arama yapılan kelime veya kelime grupları ile en iyi şekilde eşleştiğini gösterir.

Arama sonuçlarının sıralanması, tamamen arama yapmış olduğunuz arama motorunun algoritmalarına bağlıdır. Arama motorları, kullanıcılar arama yaptıklarında karşılarına en doğru sonuçları getirmek için uğraşır. Bunun için de sürekli olarak sayfaları tarar ve bunlardan elde ettiği bilgileri saklar. Arama motorlarının sitenizi en iyi şekilde tanıması için ona gerekli bilgileri de sizin vermeniz gerekmektedir.

Bunun için en iyi yollardan biri, SEO’nun temeli olan anahtar kelimelerdir. Hedef kitlenizin tam olarak ne aradığını anlamak için anahtar kelimelerinizi doğru seçmelisiniz. Anahtar kelimeler web sitenizde bulunan ürünlerle alakalı olmalı ve müşterilerinizin aradığı kelimelerle uyuşmalıdır.

Resim-1

Örneğin bir ayakkabı mağazanız olduğunu ve çeşitli ayakkabılar sattığınızı düşünelim. İnsanlar arama motoruna direkt “ayakkabı” yazmak yerine yukarıda ki resimde görüldüğü gibi çeşitli kelime gruplarıyla arama yapabilirler. Eğer sayfanızda bu tür anahtar kelimelere yer vermediyseniz web siteniz arama motorlarında gözükmeyecektir. Hedef kitlenizi iyi tanımalı ve ne tür ayakkabılar aradıklarını öğrenip buna göre web sitenizde anahtar kelimeler kullanmalısınız. Doğru anahtar kelime kullanımı arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmanızı ve hedef kitlenize ulaşmanızı kolaylaştıracaktır.

Ancak aranma sayısı fazla olan kelimeleri direkt kullanmak sizi üst sıralara taşımaya yardımcı olmayabilir. Çünkü sizden daha büyük kitlelere sahip web siteleri yine üst sıralarda çıkmaya devam edecektir. Bunun için bu kelimelerin rekabet gücüne ve aranma sayısına bakmanız gerekecek. Başlarda rekabet gücü az fakat aranma sayısı yüksek olan anahtar kelimeleri seçmek sizin yararınıza olacaktır. Örneğin “ayakkabı” kelimesinin rekabeti yüksektir. Ancak “siyah spor ayakkabı” aramasını yapan kullanıcının hedef kitleniz olma ihtimali daha yüksektir. Bu konuda yardım alabileceğiniz bazı ücretsiz siteleri aşağıya listeliyorum:

  1. Google Anahtar Kelime Planlayıcısı
  2. Ubersuggest
  3. Keyword Tool
  4. Wordstream – Keyword Tool
  5. Google Trends

Anahtar kelimelerinizi ararken rakip analizi yapmak da sizin için faydalı olabilecek bir yoldur. Sektörünüzdeki rakiplerinizin hangi anahtar kelimeleri kullanarak üst sıralarda yer aldığını araştırabilir ve bu anahtar kelimelerden yola çıkarak kendi işletmeniz için yeni birçok anahtar kelime keşfedebilirsiniz.

Resim-2

Anahtar kelimeleri seçtikten sonra bunları web sitenizde kullanacağınız yerleri belirlemek kalıyor. Örneğin yukarıdaki resimde görüldüğü gibi bir arama motorunda “ayakkabı” kelimesini aradığımızda çeşitli arama sonuçları karşımıza gelmektedir. Bu sonuçlar bir başlık ve bir meta açıklamasından oluşur. Başlık, ürününüz hakkında az ve öz olarak bilgi vermeli, bunu yaparken de hedef kitlenizi kendine çekmelidir. Meta ise başlığın altında yer alan ve kısa cümlelerle ürünü tanıtan kısımdır. Anahtar kelimeleri başlık ve meta’nın içerisinde kullanmak, arama sonuçlarında sizi bir adam öne çıkaracaktır.

Umarım bu bilgiler web sitenizi arama sonuçlarında ön plana çıkarmanızda yardımcı olur.

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar:

mshowto.org

https://ads.google.com/intl/tr_tr/getstarted

TAGS: SEO, Dijital Pazarlama, Arama Motoru, Arama Motoru Optimizasyonu, E-Ticaret, Anahtar Kelime, Pazarlama, Marketing, Search Engine Optimization

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

Yazar Hakkında

Kocaeli'de doğdum ve Kocaeli Üniversitesi Bilişim Sistemleri Mühendisliği Bölümü'nde eğitim görmekteyim. Kendimi e-ticaret, dijital pazarlama, web tasarım, UX tasarım gibi alanlarda geliştirmekteyim. Şu anda Segmentify şirketinde Product Specialist olarak yarı zamanlı çalışmaktayım.

Yorum Yaz

Yorumlar (1)

  1. 3 sene önce

    Güzel bir yazı olmuş. Elinize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir