İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Üretici Teknolojileri
  3. WinImage ile VHD’den VMDK’ya Convert İşlemi Nasıl Yapılır

WinImage ile VHD’den VMDK’ya Convert İşlemi Nasıl Yapılır

WinImage ile VHD’den VMDK’ya Convert İşlemi Nasıl Yapılır. Bu yazımızda adresinden indirebileceğiniz ve 30 gün süre ile kullanabileceğiniz Winimage programını kullanarak VHD dosyamızı VMDK formatına dönüştürecek ve Vmware ortamında kullanmaya başlayacağız.

1) Programı yukarıdaki linki kullanarak indirelim ve next next şeklinde kurulum işlemini gerçekleştirelim.

2) Kurmuş olduğumuz programı çalıştıralım. Dönüştürme işlemini gerçekleştirmek için Disk menüsünden Convert Virtual Harddisk Image komutunu verelim ve VHD dosyamızı gösterelim.


Resim-1

3) Oluşturulacak VMDK dosya tipini seçmemizi istiyor.

Create Fixed Size Virtual Hard disk seçeneği ile oluşturulacak olan VMDK dosyasının  boyutu sabittir.

60 GB’lık bir disk dosyası oluşturulmuş ise disk üzerinde 60GB yer kaplar.

Create Dynamically Expanding Virtual Hard disk seçeneği ile ise dosya boyutu içerisinde veri yazıldıkça artar.

60 GB’lık bir disk dosyası oluşturulmuş ise disk üzerindeki boyutun ilk anda 60GB’dan çok düşük olduğunu görürüz. Yüklenen programlar ile bu değerin yükseldiği görülecektir.


Resim-2

4) Seçimimizi yaptıktan sonra Farklı kaydet ekranında VHD dosyamızı VMDK olarak kayıt edeceğimiz için kayıt türü kısmından VMDK‘yı seçelim ve dosyamıza bir isim vererek kaydet butonuna basalım.


Resim-3

5) Dönüştürme işlemi başladı.


Resim-4

6) Dönüştürme işlemi tamamlandı. İstersek VMDK dosyamızdaki Partition’lara bağlanıp içeriklerini görüntüleyebiliriz.


Resim-5

7) VHD dosyamızdan elde etmiş olduğumuz VMDK dosyamızı artık kullanabiliriz. Bu dosyayı ister var olan bir sanal makineye disk olarak ekleyebilir, istersek yeni bir sanal makine oluşturur ve disk dosyası olarak dönüştürmüş olduğumuz VMDK dosyasını kullanabiliriz.


Resim-6


Resim-7

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

https://www.mshowto.org

TAGs : disk2vhd download, vhd to vmdk, disk2vhd kullanimi, vhdx to vhd converter tool, vhd to vmdk converter tool, vmware converter, microsoft virtual machine converter, vhd cevirme, vmdk cevirme, vhd disk cevirme, vhd disk convert, vhd disk nasil cevirilir, vhd disk kucultme, vhd disk buyutme

Yorum Yap

Yazar Hakkında

14 yıldır bilgisayar sektörü içerisindeyim. Bu süre de birçok önemli proje de yer aldım. Yoğun olarak Microsoft Teknolojileri ile ilgilenmekteyim. 2013 yılından beri Dosbil Bilgisayar bünyesinde Proje yöneticisi olarak çalışmaktayım. Sahip olduğum sertifikalar MCP, MCITP, MCT,VCP.

Yorum Yap