1. Ana Sayfa
  2. Üretici Teknolojileri
  3. Cloud Storage Nedir?

Cloud Storage Nedir?

Birçok firma IT harcamalarını azaltmak için Bulut bilişim kullanılıyor. Piyasa öngörülerine göre 2011 yılından 2017 yılına kadar Cloud kullanımının 3’e katlanacağı düşünülüyor. Computer economics tarafından yürütülen bir çalışmada tamamıyla Cloud ile çalışıldığında data merkezi harcamalarında, IT personel eforundaki azalma sayesinde %15 tasarruf edildi. Cloud tabanlı sistemlerde IT’nin destek için harcayacağı efor azalıyor bunun yerine IT yeni geliştirmeler için kanalize olabiliyor.

Cloud Storage; Internet aracılığıyla datanızın 3.parti bir Data Store unda saklanmasıdır. Bunu sağlayan popüler servisler:

  • iCloud Apple
  • Google Cloud storage
  • Dropbox
  • Box.net
  • Windows azure storage
  • Amazon S3

Avantajları

Ucuz bir metot; ilk aldığınızda birkaç gigabyte ı bedava kullanabiliyorsunuz ve sonraki kullanımlarınız için kullandığınız kadarını ödüyorsunuz.

Fiziksel alan kullanımı gerekmiyor: extra hard-drive ve onu muhafaza edecek soğutucular için bir alana ihtiyaç olmuyor. Tek ihtiyacınız olan bilgisayarlarınız için ayırdığınız fiziksel alanlar.

Datanıza internete bağlanabildiğiniz her yerden erişebiliyorsunuz; Cloud a yüklemiş olduğunuz tüm dataya herhangi bir bilgisayardan ulaşabilir hatta akıllı telefonlar araçlığıyla bile erişmeniz mümkündür.

Mailleşme, dosya aktarımı vs. konularında işbirliğini kolaylaştırması: şirket içi ortak alanlarda dosya tutmaya ya da ekli mailler göndermeye gerek kalmadan çalışanların tüm dosyalarını Cloud da tutup hepsinin erişebilmesini sağlar.

Sunucu problemlerinin yaşanmaması; Sunuculardan birisi arızalandığında diğer sunucular çalışmaya devam ettiği için uygulamalar da çalışmaya devam etmektedir.

Dezavantajları

Güvenlik problemi: kişisel bilgilerin çalınma riski olabilir. Örneğin banka hesabınıza ait bilgileri yüklemeniz sakıncalı olabilir.

Bandwith (websitesinin bir ay içerisinde gerçekleştirebileceği veri aktarım miktarı) kısıtlaması: datanıza erişmek için internete ihtiyacınız var. Yani internet erişiminiz olamayan bir bölgedeyseniz datanıza erişmeniz ve ya çalışmanız mümkün olmuyor. Ayrıca yükleme ve indirme için kota kısıtlaması çalışmaları engelleyebilir.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İstanbul Teknik Üniversitesi Matematik Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra ING Bank Türkiye’de CRM Strateji ve Müşteri Analitiği bölümünde; multichannel kampanya yönetim sistemi entegrasyonu, BI raporlama, veri ambarı gibi birçok büyük CRM projesinde görev aldı. Şimdi Innova Bilişim bünyesinde Oracle Cloud(Fusion + RightNow) ürünlerinden sorumlu CRM Danışmanı olarak çalışmaktadır.

Yorum Yap