İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Üretici Teknolojileri
  3. Cloudflare DNS Menüsü – Bölüm 5

Cloudflare DNS Menüsü – Bölüm 5

featured

DNS menüsü aslında ilk bölümde yaptığımız kurulumda bizi ilk karşılayan ekrandır. Cloudflare sisteminin çalışabilmesi için en az bir isim kaydına ihtiyaç duyulduğundan aslında bu sistemdeki tüm işlemlerin DNS kayıtları temelli olduğunu artık biliyoruz. Bu yüzden DNS menüsü hakkında söyleyecek çok fazla şey aslında bulunmuyor.

Tekrar hatırlamamız gerekirse sitelerimize ait DNS kayıtları ile ilgili işlemleri gerçekleştirdiğimiz bölüm Cloudflare DNS sayfasında yer almaktadır.

Peki DNS tam olarak nedir ? yeri gelmişken DNS hakkında kısa bilgilendirme yapabiliriz. DNS Domain Name System kelimelerinin kısaltması şeklinde yer edinmiş bir protokoldür. Tarayıcılar vasıtasıyla ziyaret etmek istediğimiz her web sitesi için istekler öncelikle DNS sunucularına iletilir. Daha sonra DNS sunucusu kendisinde kayıtlı olan bilgilere (kayıtlara) göre gelen istediği ilgili sunuculara servis eder ve talep edilen web sitesi kullanıcının karşısına açılmış olur.

DNS sunucularına bağımlı yaşadığımız internet kullanıcısı olma rolünde eğer daha hızlı ve daha güvenli bir DNS kullanmak istiyorsak burada da karşımıza Cloudflare 1.1.1.1 DNS çıkmaktadır. Bu hizmet aslında makale serimizde yer verdiğimiz Cloudflare panellerinden yönetilen bir şey değildir. Tamamen bilgisayar veya internete çıktığımız cihaz üzerindeki DNS kaydını Cloudflare 1.1.1.1 olarak güncellememiz esasına dayanan bir sistemdir. Normalde günümüz kullanıcılarından birçoğu DNS kaydını otomatik Telekom sunucularında tutmakta veya Google DNS kaydı olan 8.8.8.8’i kullanmaktadır. Ancak bilgisayarlarımızda, WAF cihazlarımızda veya telefonlarımızda hissedilebilir bir hız farkı yaşamak istiyorsak bu ayarı 1.1.1.1 yapabilir ve DNS sunucu hizmeti olarak bilgisayarımızın istekleri Cloudflare’e sormasını sağlayabiliriz. IPv4 için ilgili ayarı resim-1’de olduğu gibi ayarlayabilirsiniz. IPv6 için ise yine resim-2’deki işlemleri gerçekleştirmek gerekmektedir.

Resim-1

 

Resim-2

 

Cloudflare hizmet ağına dair aktif bölgeleri incelemek isterseniz https://www.cloudflarestatus.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

cloudflarestatus.com

 

TAGs: cloudflare, DNS

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Bilgisayar Mühendisliği Doktora programında öğrenciliğim devam etmektedir. Bir Vakıf üniversitesinde 2016 yılı itibariyle Bilgisayar Mühendisi 2020 yılı itibariyle ise Ofis Yöneticisi mühendis olarak çalışmaktayım.  Başlıca uzmanlık alanlarım arasında Asp.Net Web Forms, Asp.Net MVC, .Net Core, C# ve SQL Server gelmektedir. Bunların yanı sıra iş hayatımda sistem ve siber güvenlik konularında da çalışmalarım devam etmektedir. Çeşitli AB destek projelerinde yazılım sorumlusu olarak görev yapıyor ve çalışmalarımı Secure Design Pattern, Yazılım Güvenliği, Siber Güvenlik, Bilgi Güvenliği konularında sürdürüyorum. Asp.net ile Proje Geliştirme ve Bilgisayar Mühendisliğine Giriş isimli kitapların yazarıyım.

Yorum Yap