İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Microsoft PowerShell
  3. Ubuntu Üzerinde PowerShell Çalıştırmak

Ubuntu Üzerinde PowerShell Çalıştırmak


Üzerinde Çalıştırmak. Microsoft’un open source olan bir diğer ürünü de . Open source olması sayesinde hem Linux hem de macOS üzerinde çalışabilen ’in nimetlerinden artık sadece Windows adminler faydalanmayacak. Rıdvan hocamızın Windows 10 Üzerinde Ubuntu Shell ile Çalışmak makalesinde de göreceğiniz gibi artık teknoloji dünyası platform bağımsız bir hale geldi. Bu sayede PowerShell’de deneyimli arkadaşların Linux üzerinde, benzer şekilde Ubuntu bash konusunda deneyimli arkadaşların da bu Windows üzerinde bu deneyimlerini kullanabiliyor olmaları güzel bir gelişme.

Kurulum kısmı ise oldukça basit. https://github.com/PowerShell/PowerShell adresinden desteklenen bütün platformlar için kurulum dosyalarına ulaşabilirsiniz.


Resim-1:PowerShell GitHub sayfası

Bu makalemizde Ubuntu 16.04 üzerine kurulum yapacağımız için ilgili .deb dosyasını indirip, kurulum dosyasını açtığımızda Resim-2‘de göreceğiniz Ubuntu kurulum ekranı çıkacak. Buradan da install butonuna tıklayarak kurulumu hızlıca gerçekleştirebiliyoruz.


Resim-2: PowerShell kurulum

Kurulum sonrasında terminal ekranımızı açıp, PowerShell komutunu çalıştırdığımızda artık PowerShell’i kullanabilir hale geliyoruz.


Resim-3: Ubuntu terminal üzerinde PowerShell

Test etmek için aktif Process’ler içerisinden CPU kullanımına göre ilk 5 Process’i alan basit bir Script çalıştıralım.


Resim-4: CPU kullanımına göre aktif Processler

Windows’tan farklı bir platform olduğu için Windows üzerinde çalışan bazı cmdlet’ler Ubuntu üzerinde çalışmayabilir, ama genel olarak kullanımda bir sıkıntı yaşamadığımı söyleyebilirim.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

 

TAGs : ubuntu, PowerShell, , , ,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Mert Yeter, lisans eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi'nde, yüksek lisans eğitimini ise Bahçeşehir Üniversitesi'nde tamamlamıştır. Yazılım dünyasına üniversitenin ilk yıllarında aldığı QBasic ile başlayan Mert, .NET ve SQL Server gibi Microsoft teknolojileri ile devam etmiş; yüksek lisans tezini ise Linux konusunda yapmıştır. Netaş ve Ziraat Teknoloji gibi sektörün önde gelen firmalarında C#, .NET, SQL Server, Cisco Contact Center ürünleri ve Linux üzerine çalışmış, bir çok firmaya da bu konularda danışmanlık vermiştir.

Yorum Yap