İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Üretici Teknolojileri
  3. Cloudflare Analytics Menüsü – Bölüm 4

Cloudflare Analytics Menüsü – Bölüm 4

featured

Menüleri tek tek incelemeye başladığımız üçüncü bölümde Overview menüsünü incelemiştik. Bu bölümde ise ikinci menü olan ve Overview ile de ilişkili olan Analytics menüsünü inceleyeceğiz.

Güvenlik veya performans ürünlerinden alışık olduğumuz analiz ekranlarından farklı değildir. Cloudflare üzerinde çalışan sitelerin trafiğini takip edebildiğimiz bu menüden aynı zamanda gelen tek ve çoklu istekleri izleyebilir, trafik verisi içerisindeki kötü ve iyi niyetli trafiği ayırt edebilir buna göre de yorum yapıp kendi kurallarımızı Firewall menüsünden yazabiliriz.

Ayrıca CF tarafından engellenen istekler, bloklanan istekler, meydan okunan istekler gibi aksiyonları da inceleyebilirsiniz. CF’in en güzel özelliklerinden olan veri saved yani tasarruf özelliğine de buradan takip edebilirsiniz.

Analytics menüsünün aktif hale gelebilmesi için Cloudflare geçiş işleminin ardından 24 saat geçmesi gerekmektedir. İlk 24 saat geçtikten sonra veriler analiz edilmeye başlamaktadır. Analytics menüsü arayüzü grafiklerle desteklendiği için anlaşılır bir rapor sunmaktadır.

Analytics menüsünde beş farklı başlık bulunmaktadır. Bunlar Traffic, Security, Performance, DNS ve Workers başlıklarıdır.

 

  • Traffic

 

Resim-1

Traffic menüsünde ziyaretleri, istekleri ve data transfer ile ilgili bilgileri günlük, haftalık veya aylık olarak görüntüleyebilmekteyiz. Sol taraftaki Visits grafiğinde web sitelerine gelen toplam ziyaretler grafiğe dökülmüştür. Hemen altındaki Page Views grafiğinde sayfa görüntülemeleri grafiğe dökülmüştür. Requests grafiğinde sitelere gelen toplam istekler grafiğe dökülmüştür ve Data Transfer menüsünde ise toplam veri transferi grafiğe dökülmüştür. Tıklanılan her bir grafik için yan tarafta detaylı bir grafik açılmaktadır.

 

  • Security

Resim-2

 

Güvenlikle ilgili bilgilerin grafikle kullanıcıya sunulduğu bölümdür. Tehditler, toplam tehditler, en çok tehdit gelen ülke trafiği ve en çok gelen tehdit türü burada grafikler ile gösterilmektedir. Tehdit gelen ülkeler ayrıca harita üzerinden de kırmızı olarak işaretlenmiştir.

  • Performance

Resim-3

Performans menüsü CF kullanımı ile sitelerin çalışma performanslarının ne şekilde değiştiğinin analiz edildiği bir menüdür.

 

  • DNS

Resim-4

DNS menüsü DNS sorgularının analiz edildiği bir sayfayı çalıştırmaktadır. Buradan gelen DNS Querileri ile ilgili detaylı grafiklere ulaşabiliriz.

Resim-5

 

Resim-6

 

  • Workers

Resim-7

Analytics menüsü altındaki Workers bant genişliği ve durum kodlarına göre hatalardaki ani artışlar vb. durumları yönetmeye, tespit etmeye ve hata ayıklamaya imkan veren kaynağa giden trafiği anlamamıza ve önbellek isabetleme oranını belirlemeye yardımcı olan bir özelliktir.

 

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

 

TAGs: cloudflare

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Bilgisayar Mühendisliği Doktora programında öğrenciliğim devam etmektedir. Bir Vakıf üniversitesinde 2016 yılı itibariyle Bilgisayar Mühendisi 2020 yılı itibariyle ise Ofis Yöneticisi mühendis olarak çalışmaktayım.  Başlıca uzmanlık alanlarım arasında Asp.Net Web Forms, Asp.Net MVC, .Net Core, C# ve SQL Server gelmektedir. Bunların yanı sıra iş hayatımda sistem ve siber güvenlik konularında da çalışmalarım devam etmektedir. Çeşitli AB destek projelerinde yazılım sorumlusu olarak görev yapıyor ve çalışmalarımı Secure Design Pattern, Yazılım Güvenliği, Siber Güvenlik, Bilgi Güvenliği konularında sürdürüyorum. Asp.net ile Proje Geliştirme ve Bilgisayar Mühendisliğine Giriş isimli kitapların yazarıyım.

Yorum Yap