İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Üretici Teknolojileri
  3. IBM Storwize V5010E Pools Yapılandırması

IBM Storwize V5010E Pools Yapılandırması

IBM.Storewize

Daha önceki yazımıda IBM Storwize V5030 Storage kurulumu anlatmıştık Bu yazımızda da IBM Storwize V5010E üzerinde Pools yapılandırmasını anlatıyor olacağız.

Storage Pool Nedir?

Storage Pool kavramı, geleneksel Raid teknolojisinin dez avantajları üzerine geliştirilmiştir bir yapılandırma. Storage üzerinde Raid Grupları oluşturulurken dikkat edilmesi gereken en önemli performans kriteri aynı bağlantı ara yüzüne, aynı markaya, aynı hıza ve aynı kapasiteye sahip diskler seçilmesiydi. Aksi takdirde RAID Grupları içerisinde yer alan en kötü performansa sahip disk RAID grubunun performansını belirlemekteydi.  Storage üzerine oluşturulan Pool’da ise Disklerin kapasiteleri, hızları ve bağlantı türlerinin bir önemi yoktur. Yani SATA Diskler ile SSD Diskler aynı Pool içinde kullanılabilmektedir.

IBM Storwize V5030 Storage Management konsolu açıyoruz.


Resim-1

IBM Storwize V5010E Storage Management konsolu üzerinde Pools menüsü tıklıyoruz.


Resim-2

IBM Storwize V5010E Storage Management konsolu üzerinde Pools menüsü altında IBM Storwize V5010E Storage üzerinde yapılandırma menülerini görüyoruz. Pools menüsü altında bulunan Pools sekmesine tıklıyoruz ve Pools yapılandırmasına başlıyoruz.


Resim-3

IBM Storwize V5010E Storage Management konsolu üzerinde Pools menüsü altında Create tıklıyarak Pools yapılandırmasına başlıyoruz.


Resim-4

Create Pool ekranın da yapılandıracağımız Pools yapısı için Enter Name bölümüne bir Name ( İsim ) belirliyoruz ve Create diyoruz.

NOT : Biz default gelen Name ( İsim ) üzerinde yapılandırıyoruz. Siz oluşturacağınız Pool yapısı için farklı isimler belirleyebilirsiniz.


Resim-5

Create Pool Pool0 ekranın da yapılandırdığımız Pool0 için gerekli yapılandırmanın tamamlandığını görüyoruz. Close diyerek Create Pool Pool0 ekranını kapatıyoruz.


Resim-6

IBM Storwize V5010E Storage Management konsolu üzerinde Pools menüsü altında Pool0 ismindeki yapılandırdığımız Pool Online olarak görüyoruz.

IBM Storwize V5010E Storage üzerinde 12 Adet 900 GB Enterprise Disk 10k ( SAS Disk ) bulunduğu için iki farklı Pools yapısı oluşturuyoruz. Ve bu farklı Pools yapısı üzerinde farklı RAID Grupları oluşturacağız.


Resim-7

IBM Storwize V5010E Storage Management konsolu üzerinde Pools menüsü altında Create tıklıyarak ikinci Pools yapılandırmasını tekrar başlatıyoruz.


Resim-8

Create Pool ekranın da yapılandıracağımız Pools yapısı için Enter Name bölümüne bir Name ( İsim ) belirliyoruz ve Create diyoruz.

NOT : Biz default gelen Name ( İsim ) üzerinde yapılandırıyoruz. Siz oluşturacağınız Pool yapısı için farklı isimler belirleyebilirsiniz.


Resim-9

Create Pool Pool1 ekranın da yapılandırdığımız Pool1 için gerekli yapılandırmanın tamamlandığını görüyoruz. Close diyerek Create Pool Pool1 ekranını kapatıyoruz.


Resim-10

IBM Storwize V5010E Storage Management konsolu üzerinde Pools menüsü altında Pool1 ismindeki yapılandırdığımız Pool Online olarak görüyoruz. Pools menüsü altında Pool0 ve Pool1 ismindeki yapılandırdığımız iki Pools yapısıda Online olarak görüyoruz.


Resim-11

Başka bir yazimizda görüşmek dileğiyle…

Daha sonraki yazılarımızda IBM Storwize V5010E Storage üzerinde yapılandırmaya devam ediyor olacağız.

Bu konuyla ilgili sorularınızı http://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs : ,ibm storwize v5010e pools yapılandırması,,ibm storwize v5000e pools yapılandırması,,ibm storwize v5010e pool yapılandırması,,ibm storwize v5000e pool yapılandırması,IBM Storwize Pools Yapılandırması,ibm storwize pools yapılandırması,IBM Storwize Pools Yapılandırması,ibm storwize pools yapılandırması,IBM Storwize Pool Yapılandırması,ibm storwize pool yapılandırması,IBM Storwize Pool Yapılandırması,ibm storwize pool yapılandırması,Pool Yapılandırması,pool yapılandırması,Pools Yapılandırması,pools yapılandırması

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Baki ÇUBUK 1985 K.D.Z Ereğli doğumludur.1998 yılında başlayan bilgisayar ile tanışma macerası 2003 yılında profesyonel hayata atılarak başlamıştır. 16 yılı aşkın bir süredir Bilişim sektörü içerisinde farklı rollerde görev almıştır. Bilişim sektörüne K.D.Z Ereğli faaliyet göstermiş olan Ebil Bilgisayar bünyesinde 2003 - 2007 yılları arasında Teknik Destek Uzmanı olarak görev yapmıştır. Ebil Bilgisayar bünyesinde kurulan AVASOFT Yazılım ve Danışmanlık firmasından çelik sektörü için üretilen Avasoft yazılımı Logo Tiger ve ETA Muhasebe yazılımlarına 2005 - 2007 yılları arasında Yazılım Destek Uzmanı olarak görev yapmıştır. 2007 yilinda vatani görevi nedeniyle bu firmadaki görevlerinden ayrılmıştır. Vatani görevini tamamladıktan sonra 2008 - 2009 yılları arasında Bilge Adam Bilişim Grubu'nda Sistem ve Network Uzmanlığı eğitimi alarak eğitimini Üstün Başarı ile tamamlamıştır. İstanbul'da faaliyet gösteren InterComp Bilgisayar bünyesinde 2009 - 2011 yılları arasında Sistem Destek Uzmanı olarak görev yapmıştır. Bu firmadaki görevinden Eylül 2011 yılında ayrılarak 2011 yılından itibaren Dorak Turizm ve Gayrimenkul Yatırımları Holding A.Ş bünyesinde Bilgi Teknolojileri Direktörü olarak görev yapmaktadır. 2015 yılında Türkiye’de tüm 4 ve 5 yıldızlı otellerin IT Manager – Group IT Manager – Head of IT – IT Director pozisyonundaki profesyonel Bilgi İşlemcileri bir araya getirmek için kurulan HOTELS CIO Kurucu Üye olarak görev almaktadır. 2005 yılında bilişim sektöründeki Türkçe içeriği arttırmak ve Microsoft’a ait ürünler ile ilgili çözümler sunmak için oluşturulmuş bağımsız bir organizasyon olan Mshowto bünyesinde yazar olarak görev almaktadır. 2017 yılında Türkiye’de bilişim sektörüne yön veren, kâr amacı taşımayan, gönüllülerden oluşan profesyonel bir sosyal insiyatif olarak kurulan CIO Turkey bünyesinde kurucu üye olarak görev almaktadır.

Yorum Yap