İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. C#

C# Elasticsearch Kullanımı

C# Elasticsearch Kullanımı
+ - 0

Bugün sizlerle C# ile birlikte Elasticsearch kullanımını öğreneceğiz. Elasticsearch, büyük yapılar (Big Data) ile çalışan sistemlerde Text Search yapmamızı sağlayan bir yapıdır. Kaydedilen veriler belirli özelliklere göre Index yapısı oluşturulur ve arama yapıldığında ise Index üzerinden kolayca sonuç getirilmesini sağlar.

Öncelikle Elasticsearch yüklemek için siteye gidelim.

Resim-1

Sistemimize uygun olan yükleme dosyasını seçelim ve bilgisayarımıza indirelim.

Resim-2

Elasticsearch.bat dosyasını çalıştıralım.

Elasticsearch yapısını kullanmak için bir proje oluşturalım.

Resim-2

Create A New Project seçeneğini seçelim.

Resim-3

Console Application proje şablonunu seçelim.

Resim-4

Projemize bir isim verelim ve Create seçeneği ile projemizi oluşturalım.

Resim-5

Tools>Nuget Package Manager>Manage Nuget Packages For Solution seçeneğini tıklayalım.

Resim-6

NEST paketini seçelim ve projemize yükleyelim.

Resim-7

Elastic Search yapısına ekleyeceğimiz sınıfı yazalım.

Resim-8

Elastic Search için localhost:9200 adresine bağlanalım. Client ayarlarımızı yaptıktan sonra Customer sınıfımıza bir adet ekleme yapalım. Index oluşturup sınıfımız ile eşleştirdikten sonra ekleme işlemini gerçekleştirelim. Projemizi çalıştıralım böylece verilerimiz eklenmiş olacaktır. Eklenen bilgileri localhost:9200 adresinde görebiliriz.

Böylece Elasticsearch kullanımını görmüş olduk.

Bir sonra ki makalede görüşmek dileğiyle.

Bu konuyla ilgili sorularınızı http://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: .net,dotnet,c#,elasticsearch, elasticsearch,C# elasticsearch, elasticsearch kullanimi, elasticsearch nedir,index,elasticsearch dotnet

Yazar Hakkında

Servan Oral, 1991 yılında Diyarbakır’da doğdu. Üniversite öncesi öğrenimini Malatya’da tamamladı. Dicle Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı mezunudur. .Net Developer olarak birçok firmada görev almıştır. MSHOWTO bünyesinde yazar olarak görev yapmaktadır. Uzmanlık alanları olan; Bilişim Güvenliği, Microsoft Azure, Microsoft Visual Studio, C# .Net, Asp.Net, Cloud Computing, Microsoft Azure SQL, Microsoft SQL Server, MVC .Net alanlarında yazarlık yapmakta ve etkinliklerde uzmanlık alanlarında konuşmacı olarak görev almaktadır. MCP sertifikası bulunmaktadır.

Yorum Yap