1. Ana Sayfa
  2. Server Ailesi

Windows Server 2022 üzerinde IIS (Internet Information Services) Web Site Yayınlama

Windows Server 2022 üzerinde IIS (Internet Information Services) Web Site Yayınlama
+ - 0

Bu makalemde sizlerle beraber Windows Server 2022 işletim sistemi üzerine kurulu IIS Server üzerinde web sitesi yayınlama örneğini göreceğiz. IIS (Internet Information Services) Kurulumu makalemi okumak için tıklayabilirsiniz. Mevcut lab ortamımda bulunan IISSERVER VM ile web siste yayınlama işlemlerine başlayacağım.

Öncelikle internetten indirdiğim HTML tabanlı thelook.com adresli web sitesinin veri tabanı klasörünü, C:\inetpub\wwwroot dosya yoluna ekliyorum.

Resim-1

Ardından IIS Manager üzerinde Sites/Add web sites alanına geliyorum.

Resim-2

Gelen ekranda web sitenin bilgilerini gireceğiz. Site Name ile, Sites altında oluşacak site ismi giriyoruz. Site name bilgisini girdikten sonra otomatik olarak Application Pools atacaktır. Web sitenin kaynak dosyalarının yolunu göstermek için Physical Path kısmında belirliyoruz. Binding alanında, Type (http, https) belirlenir, Ip Address bölümü default olarak All Unassigned olarak gelir. Bunun anlamı tüm ip adreslerine açık demektir. Host Name kısmında Header belirlenir (www).

Resim-3

Yukarıda girdiğim bilgiler ile 80 portu üzerinden tüm ip adresleri siteye erişebilecek durumdadır. Örnek olarak tüm ip adresler değil, bir ip üzerinden siteye gideceğim. Sites altında oluşan web site üzerinde sağ tık/Edit bindings seçenekleri ile Bindings tanımlamalarına geliyorum.

Resim-4

Açılan pencerede Edit butonuna basıyorum.

Resim-5

Gelen ekranda ilk web site’ ı kurarken http olarak seçtiğim için Type alanı pasif gelecektir. IP Address bölümünde öncelikle lab gereği tek bir Ip address ile siteye gideceğim için, kendi Network adresimi tanımlıyorum. 192.168.1.10 IP Adresi üzerinden 81 portu ile thelook sitesine ulaşacağım.

Resim-6

IIS Manager üzerinde tanımlamalar tamamlanmış bulunmakta. Şimdi ise iç Network de yayınlamak için DNS Manager da bazı ayarlar yapmamız gerekir. DNS Manager da, IISSERVER üzerinde sağ tık yapıp New Zone butonuna basıyorum.

Resim-7

Açılan pencerede Next ile devam ediyorum.

Resim-8

Zone Type bölümünde Primary Zone seçeneği ile devam ediyorum.

Resim-9

Active Directory Zone Replication Scope kısmında To all servers running on domain controllers in this domain: iisserver.local seçeneği ile devam ediyorum.

Resim-10

Forward lookup zone seçeneği ile devam ediyorum.

Resim-11

Zone Name’ i
thelook.com adında oluşturup, Next ile devam ediyorum.

Resim-12

Dynamic Update ekranında ki ayarı değiştirmeden Next ile devam ediyorum.

Resim-13

Gelen diğer pencerede ise, Finish butonu ile New Zone Wizard işlemlerini tamamlıyorum.

Resim-14

Wizard işlemi tamamlandıktan sonra, oluşan Zone üzerinde sağ tık yapıp bir New Host (A or AAAA) kaydı açmak olacaktır.

Resim-15

New Host ekranında, thelook.com adresine gelen istekleri için “www” kaydı oluşturmamız gerekir. IP Address alanına da sunucumun adresini giriyorum. Add Host ile tamamlıyorum.

Resim-16

www kaydı dışında bir de IP adres ile gelmeleri için yine aynı şekilde New Host (A or AAAA) kaydı açıyorum. Bu sefer www yazmıyorum sadece sunucumun adresini giriyorum.

Resim-17

Host kayıtlarımız oluşmuş bulunmaktadır.

Resim-18

Web sitemize www.thelook.com olarak ziyaret edelim.

Resim-19

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: IIS (Internet Information Services) Web Site, Web Site, Web Site Yayınlama, IIS Web Site, IIS web sitesi oluşturma

Yazar Hakkında

Sistem destek elemanı olarak farklı firmalarda görevler aldım. Uzmanlık alanlarım Active Directory, IIS, Virtulization, RDS ve Firewall ön plana çıkmaktadır. Şuan da Simplix Teknoloji Hizmetleri şirketinde Bulut ve Güvenlik Uzmanı olarak görev almaktayım. Kendimi bulut çözümleri, güvenlik sistemleri ve yedekleme sistemleri üzerine geliştirmekteyim.

Yorum Yap