İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Server 2019
  3. Windows Admin Center (WAC) – Azure Update Management Yapılandırma

Windows Admin Center (WAC) – Azure Update Management Yapılandırma

windows-admin-center
SAFİR

Bu yazımda ise aracılığı ile servisini nasıl yapıladıracağımızı sizlere aktarmak istiyorum.Yapılandırma adımlarına geçmeden önce kısaca Azure Update Manager Nedir? Sorusunu okurlarımızın bilgisini tazelemek adına cevaplamak istiyorum.

BT Sistemlerinin yama yönetimi için herkesin kullanmış olduğu WSUS servisi ve SCCM uygulamaları kullanılmaktadır.WSUS kullanılan ortamlarda sadece Windwos işletim sistemlerinin yama yönetimi gerçekleştirilmektedir.SCCM hem linux hemde windows işletim sistemlerine desteklemektedir fakat çoğu kurumda kullanılmamaktadır.(Yamaların yönetimi için ise farklı grup politika ilkeleri ile dağıtım gerçekleştirmeniz gerekmektedir.)

Azure Update Management yama yönetiminizi kolaylaştırarak otomatik bir işlev sürecinde yamalarınızı yönetmeyi sağlayan Azure Hizmetidir.Azure Update Management servisi Windows ve Linux işletim sistemlerini support etmektedir.Ayda 500 milyon kullanıma kadar ise ücretsizdir.Şuan failover yapılarını desteklememektedir.Dip seviyede SCCM uygulamasını kullananlar için bazı özelliklerin eksik olduğunu düşünebilirsiniz.Örn; şimdi güncelle ve yama sonrasında bilgiler anında değerlendirilmemektedir.

Resim – 1

Azure Update Management Gereksinimleri

  • Log Analytics workspace – Günlük verilerin depolandığı kısımdır.
  • Azure Automation Account – Çalışma alanınızda özellikleri kullanabilmeniz için gerekli hesaptır.

Azure Update Management tarafından yönetilen herhangi bir bilgisayar değerlendirme ve yama dağıtımları gerçekleştirmek için aşağıdaki yapılandırmaları kullanır.

  • Microsoft Monitoring Agent – Linux veya Windows
  • Powershell istenen durum yapılandırması () – Linux için
  • worker
  • Windows bilgisayarlar için Microsoft Update veya Windows Server Update Service

Kısaca servis ile alakalı bilgi verdikten sonra kurulum adımlarına geçebiliriz.

İlk olarak Windwos Admin Center konsoluma giriş yapıyorum.

Azure Update Management ile yama yönetimi gerçekleştireceğim sunucunun yönetim konsoluna bağlanıyorum.Update linki ile menüsüne giriş yapıyorum.

Resim – 2

Windows Admin Center konsolum ile azure bağlantımı gerçekleştirdiğim için direk “Update Now” linkine tıklıyorum ve gerekli gereksinimleri Windows Admin Center aracılığı ile oluşturuyorum.

Log Analytic Workspace yok ise “Create new” seçeneğini seçerek panel üzerinden oluşturabilirsiniz.Ben daha öncesinde oluşturduğum için seçerek devam ediyorum.Otomasyon için yeni bir user oluşturuyorum. için daha önce oluşturduğum kaynak grubumu seçiyorum.

Aşağıdaki görmüş olduğunuz şekilde gerekli alanları uygun şekilde doldurarak “Set up” butonuna tıklayarak işlemi başlatıyorum.

Resim – 3

İşlem başladı, bir kaç dakika sonrasında ise sorunsuz şekilde tamamlandı.

Resim – 4

Azure Portalım üzerinden de gerekli kontrollerimi gerçekleştirmek için Resource Group > Workspace > Workspace Summary kısmından görebilirsiniz.

Resim – 5

Bu yazımda sizlere Windows Admin Center aracılığı ile Azure Update Management üzerine nasıl bağlantı gerçekleştirebileceğinizi anlatmaya çalıştım. Windows Admin Center uygulamasını kullanarak Azure tarafında yapabileceğimiz işlemlere devam yazılarında görüşmek üzere…

NOT : Azure Update Management tasarım, yönetim ve dağıtım süreçlerini farklı bir yazı serisinde sizlere aktarmaya çalışacağım.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: Windows Admin Center,WAC, , Azure Update Management, , Windows Update, , DSC, Hybrid Runbook

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Safranbolu doğumludur. İş hayatına profesyonel olarak 2010 yılında Şekerbank bünyesinde sistem uzman yardımcı olarak başlamıştır. Yurtiçi ve yurtdışı bir çok projede görev almıştır. Şuan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’n de özel bir firmada sistem yöneticisi olarak çalışma hayatına devam etmektedir.

Yorum Yap