1. Ana Sayfa
  2. C#

Strategy Tasarım Deseni Nedir ?

Strategy Tasarım Deseni Nedir ?
+ - 0

Bugün sizlerle yazılım geliştirmede kullanılan tasarım desenlerinden Strategy desenini inceleyeceğiz.Tasarım desenleri kod çokluğunu ve kod tekrarını önlemek amacıyla aynı zamanda bellekte nesnelerin daha az yer kaplamasını sağlamak gibi amaçlar için kullanılmaktadır.

Strategy Deseni Nedir ?

Strategy deseni, istenilen şartlara göre farklı sınıf ve metotların yazılarak kullanılmasını sağlayan bir tasarım desenidir.

Tasarım desenini incelemek amacıyla Visual Studio geliştirme ortamını açalım ve bir proje yapalım.

Resim-2

Create A New Project seçeneğine tıklayalım.

Resim-3

.Net Console App projesi seçelim ve Next seçeneği ile devam edelim.

Resim-4

Projemize bir isim verelim ve Create seçeneği ile projemizi oluşturalım.

Resim-5

Projemizde telefon özelliklerini gösteren bir Abstract sınıf yaratalım. Farklı markalar için yazdığımız sınıflarda ise bu sınıfı Implement edelim ve telefon özelliklerini böylece ayırmış olalım. Bir sınıf yaratarak yapmış olduğumuz yapıyı bu sınıfa Inject ederek yapımızı nasıl kullanacağımıza bakalım.

Resim-6

Yazmış olduğumuz sınıf için tanımlamaları yaptık ve iki farklı marka için kullanmış olduk.

Böylece Strategy tasarım desenini öğrenmiş olduk.

Bir sonra ki makalede görüşmek dileğiyle.

Bu konuyla ilgili sorularınızı http://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: design pattern,strategy design , strategy nedir, strategy tasarim deseni,c#,.net, strategy pattern

Yazar Hakkında

Servan Oral, 1991 yılında Diyarbakır’da doğdu. Üniversite öncesi öğrenimini Malatya’da tamamladı. Dicle Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı mezunudur. .Net Developer olarak birçok firmada görev almıştır. MSHOWTO bünyesinde yazar olarak görev yapmaktadır. Uzmanlık alanları olan; Bilişim Güvenliği, Microsoft Azure, Microsoft Visual Studio, C# .Net, Asp.Net, Cloud Computing, Microsoft Azure SQL, Microsoft SQL Server, MVC .Net alanlarında yazarlık yapmakta ve etkinliklerde uzmanlık alanlarında konuşmacı olarak görev almaktadır. MCP sertifikası bulunmaktadır.

Yorum Yap