1. Ana Sayfa
  2. Sanallaştırma
  3. Bulut Bilişim Nedir?

Bulut Bilişim Nedir?


Ruijie Teknoloji Günü

; neredeyse her yerde adını sıklıkla duyduğumuz bir terim haline geldi.


Resim-1

Bu yazımızda aşağıdaki sorulara yanıt vermeye çalışacağız:

  • ?
  • Bulut Bilişim ne değildir?
  • Basit olarak görebileceğimiz uygulanan örnekleri var mıdır?
  • Gelecek nasıl olacak?

Bulut Bilişim Nedir?

Basit network diyagramlarında Internet’i temsil etmede çoğunlukla kullanılan bulut resminden yola çıkılarak adı konulan “Bulut Bilgi İşlem” kavramı herhangi temel bir uygulamanın Internet üzerinden çalışılabilmesi demektir. En büyük özelliği, kullanıcıların kendi sistemlerinde herhangi bir kurulum yapmasına ve geleneksel yazılımlardaki gibi bilişim teknolojilerine fazla yatırım yapmasına gerek olmamasıdır. Bulut Bilgi İşlem yönteminde tüm kaynaklar ve hizmetler “kullandıkça öde” modeliyle işletmelerin kullanımına sunulur. Microsoft’un Ocak 2010’da piyasaya sürdüğü “Microsoft Azure” isimli online işletim sistemi “Bulut Bilgi İşlem” teknolojisinin en güncel örneklerinden biridir.

http://en.wikipedia.org/wiki/Cloud_computing

http://www.readmee.com/?p=1283 kaynaklarında bu teknoloji hakkında bilgi bulabilirsiniz.


Resim-2

Bağımsız platformlarda, her hangi bir kuruluma gerek olmadan web tabanlı uygulamalar ile kullanıcılara yazılım kaynaklarını sunana bir teknolojidir. Google ın piyasaya süreceği ve tamamıyla internet tabanlı çalışacak işletim sistemi bu teknolojiye en iyi örnektir.


Resim-3

Peki Bulut ne değildir?

İnternette çeşitli dataları depolamayamadığımız veya herhangi bir web uygulamasında bilgileri saklayamadığımız ve gerektiğinde veri geri dönüşümünün sağlamadığı uygulamalar bulut bilgi işleme veya bulut hesaplama olarak kabul edilmemektedir yani bulut bir API değildir.

Yeni bulut uygulamalarının anahtar özellikleri şunlardır

1. Platform ve cihazlardan bağımlılığı yoktur. Bağımsızdır ve her platform ve cihazda çalışabilmekte
2. Local de çalışabilme. Internet bağlantınız olmadan çalışabilmekte
3. Güvenlik ve kişiye özel güvenlik ayarları. Kullanıcının izin verdiği ölçüde buluttaki veriler paylaşılabilir.
4. Arzu edilen kişi kadar kullanıcı. Sınırsız kullanıcı yetkisi
5. Local deki verilerle senkronizasyon imkanına sahip

Basit olarak görebileceğimiz uygulanan örnekleri var mıdır?

Şu anda free olarak test edebileceğiniz adres : www.eyeos.org bu adresinden indirip kurup kendi basit Cloud’unuzu yapabilir yada try diyerek hazır sistemlerde deneme yapabilirsiniz…


Resim-4

EyeOs ile iligli makalemizde görüşmek üzere.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

https://www.mshowto.org

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Mustafa Demiröz, 1983 yılında İstanbul'da doğdu. Eğitimi sonrasında kendi alanlarında uzman ekiplerle çalışarak tecrübe kazandı.Uzun yıllar Netservis bünyesinde proje planlama departmanında görev aldıktan sonra Şu anda Hem Netservis Bilgi sistemlerinde Proje Danışmanlığı, hemde Avea İletişim bünyesinde Senior Specialist olarak görev yapmakta. Uzmanlık alanları; System Center Ürün Ailesi,Windows Server Ailesi, Exchange Server ve Hyper-V, Vmware Sanallaştırma Aileleri, Linux Debian kökeni ve Geliştirmeleri (Ubuntu,Debian, Mint, Ebox,Zentyal,Endian,İredMail Server, Samba, Postfix,Asterix,Sendmail,Roundcube,vs…. ). Sahip olduğu sertifikalar: MCTIP:EA,MCTS,MCSE+S+M,MCP,CCNA,IBM ve CompTIA A+'dır. http://www.mustafademiroz.com Kişisel Web Sitesidir.

Yorum Yap