1. Ana Sayfa
 2. Exchange Server 2010
 3. Exchange 2010 SP1 Test Komutlarına Genel Bakış

Exchange 2010 SP1 Test Komutlarına Genel Bakış

içerisinde bulunan test komutları genelde ihtiyaç olmadığı zaman çoğumuz tarafından kullanılmasa da bence Exchange yönetenlerimiz için en önemli ve zaman kazandıran komutlardır. Bir çok kez göz ardı edilen bu komutlar aslında sorun anında hayat kurtarabilecek ve ayrıntılı çözüme başlamadan önce bize yol gösterebilecek araçlardır. Komutların parametrelerinden ayrıntılı olarak bahsetmeyeceğim çünkü ihtiyacınıza göre test komutlarını parametreler kullanarak ayrıntılı hale veya daha basit bir hale getirip istediğiniz sonuca ulaşabilirsiniz. Burada ki amacım tamamen genel bilgi verip sizlere bu komutların genel olarak ne için kullanılabileceğini anlatmaya çalışmak. Service Pack 1 seviyesinde toplam 28 adet Test komutu bulunmaktadır. Bu yazımda sizlere ayrıntıya fazla girmeden kısa kısa hepsinden bahsetmek istiyorum.

Exchange 2010 SP1 Test komutları:

 1. Test-ActiveSyncConnectivity
 2. Test-AssistantHealth
 3. Test-CalendarConnectivity
 4. Test-EcpConnectivity
 5. Test-EdgeSynchronization
 6. Test-Exchange Search
 7. Test-FederationTrust
 8. Test-FederationTrustCertificate
 9. Test-ImapConnectivity
 10. Test-IPAllowListProvider
 11. Test-IPBlockListProvider
 12. Test-IRMConfiguration
 13. Test-Mailflow
 14. Test-MapiConnectivity
 15. Test-MRSHealth
 16. Test-OrganizationRelationship
 17. Test-OutlookConnectivity
 18. Test-OutlookWebServices
 19. Test-OWAConnectivity
 20. Test-PopConnectivity
 21. Test-PowershellConnectivity
 22. Test-ReplicationHealth
 23. Test-SenderID
 24. Test-ServiceHealth
 25. Test-SmtpConnectivity
 26. Test-SystemHealth
 27. Test-UMConnectivity
 28. Test-WebConnectivity

1. Test-ActiveSyncConnectivity

Bu test komutu sayesinde tam bir Active Sync senkronizasyon kontrolünü gerçekleştirebilirsiniz. Komutu herhangi bir parametre kullanmadan çalıştırmanız durumunda test mailbox kullanılarak sonuçlar sunulacaktır.


Resim-1

Tek bir kullanıcı için Active Sync kontrolü yapmak isterseniz Active Sync adresini adresini ve erişim bilgilerini kullanarak bu testi başlatmanızda mümkün. (Kullanıcı için bu testi yapabilmeniz için şifresini bilmeniz gerekiyor)


Resim-2

2. Test-AssistantHealth

Bu komut ile MSExchangeMailboxAssistants servisinin sağlıklı çalışıp çalışmadığını görebilir ve durumuna bakarak ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.


Resim-3

Bu komut ile ayrıca eğer servis ile ilgili sorun varsa çözüm uygulanmasını –ResolveProblem parametresi ile sağlayabilirsiniz. Örnek:

Test-AssistantHealth –Server Exch-1 –ResolveProblems | fl

3. Test-CalendarConnectivity

Bu komut ile anonim takvim paylaşımının etkin olup olmadığını bulabilirsiniz. Bu komutu CAS server üzerinde veya CAS server için çalıştırabilirsiniz. Herhangi bir parametre kullanmadan komutu çalıştırmanız durumunda bütün Outlook Web App sanal dizinleri kontrol edilecektir.


Resim-4

4. Test-EcpConnectivity

Adından da anlaşılacağı üzere Exchange Control Panel sanal dizini kontrol etmek için bu komut kullanılabilir.


Resim-5

Exchange test hesabı gerektiren komutlardan biri olan Test-EcpConnectivity komutu ile Internal ve External ECP adreslerinizin erişilebilirlik durumunu kontrol etmeniz mümkün.


Resim-6

5. Test-EdgeSynchronization

Edge Syncronization bazen baş ağrıtabiliyor. Yapınızı test etmeniz için kullanımı kolay bir komut Exchange 2010 ile bizlere sunulmuş durumda. Edge server kullanmayanlar için ihtiyaç arz etmese de Edge Server Syncronization yapan arkadaşlarımız için faydalı bir komut.


Resim-7

6. Test-ExchangeSearch

Exchange Search aktif durumda mı ve zamanında indexleme işlemlerini tamamlıyor mu sorularına cevap almak için kullanabileceğiniz test komutu.


Resim-8

Test ortamımda biraz yavaş olduğunu farkettim ama sonuçta test ortamı. J

7. Test-FederationTrust

Federation Trust’ın doğru çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için kullanabileceğiniz test komutu. Birkaç test yaparak size Federation Trust durumunuzu gösterir. Bu komutu Hub veya CAS sunucunuzda çalıştırmanız gerekiyor.

 • Microsoft Federation Gateway ile bağlantıyı kontrol ederek Exchange sunucunuz ile Federation Gateway iletişiminin sağlıklı olup olmadığını test eder.
 • Sertifikaları kontrol ederek Microsoft Federation Gateway ile kullanılabilecek bir sertifikamı test eder.
 • Microsoft Federation Gateway’den security token isteğinde bulunur. Bu test ile token alınıp kullanılabilecek olup olmadığı test edilir


Resim-9

Demo ortamımda herhangi bir Federation Trust bulunmadığından cevap olarak Federation trust bulunmamaktadır bilgisi alıyorum.

8. Test-FederationTrustCertificate

Federation Trust için kullandığınız sertifikanızın durumunu kontrol eder. Federation Trust için kullanılan sertifika bütün Hub ve CAS sunucularınıza yayılır. Bu komut bütün Hub ve CAS sunucularınızdaki Federation Trust sertifikası ile bilgi verir.


Resim-10

Demo ortamımda herhangi bir Federation Trust bulunmadığından boş cevap alıyorum. Bu komutu kullanmak için herhangi bir parametre kullanmanıza gerek yok.

9. Test-ImapConnectivity

IMAP servisinin durumunu öğrenmek için kullanabileceğiniz test komutu. Tek bir kullanıcı veya CAS bazında test yapabilirsiniz. IMAP kullanmıyorsanız servisin kapalı olduğundan emin olmak içinde kullanabilirsiniz.


Resim-11

Demo ortamında aldığım cevap IMAP testlerinin başarısız olduğunu gösteriyor. Zaten IMAP servisinin kapalı olmasını istediğimden test benim için başarılı anlamına geliyor.

Eğer IMAP kullanıyorsanız ve tek bir kullanıcı için test yapmak istiyorsanız o zaman şu komutu kullanabilirsiniz:

Test-ImapConnectivity -ClientAccessServer:Exch-1 -MailboxCredential:(Get-Credential icsbermuda\svaroglu)

Bu komutu çalıştırabilmek için kullanıcı şifresini bilmeniz gerekiyor.

10. Test-IPAllowListProvider

IP Allow List’i kontrol etmek için Hub veya Edge sunucunuz üzerinde bu komutu kullanabilirsiniz. (Transport sunucunuzda Antispam özelliklerinin ayarlı olması gerekiyor)

Test-IPAllowListProvider –IPAddress x.x.x.x –Identity swl.spamhaus.org

11. Test-IPBlockListProvider

IP Block List’i kontrol etmek için Hub veya Edge sunucunuz üzerinde bu komutu kullanabilirsiniz. (Transport sunucunuzda Antispam özelliklerinin ayarlı olması gerekiyor)

Test-IPBlockListProvider –IPAddress x.x.x.x –Identity sbl.spamhaus.org

12. Test-IRMConfiguration

Information Rights Management (IRM) ayarlarını test etmek için bu komutu kullanabilirsiniz. Active Directory Rights Management Services (AD RMS) sunucu, lisanslama ve journal report decryption testlerini de yaparak size tam bir sonuç sunacaktır.


Resim-12

Demo ortamımda AD RMS kurulu olmadığından kullanıcı için bu komutu kullandığımda RMS sertifikası Uri bilgisini bulamadı bilgisi alınıyor ve test sona eriyor. AD RMS ile doğru bir şekilde Exchange 2010 yapılandırıldığı zaman bu noktadan sonra Rights Account Certificate (RAC) ve Client Licensor Certificate (CLC) kontrolleri yapar. RMS template,RMS Licensing Uri, RMS version testlerini gerçekleştirir ve kullanıcı için Prelicence’ı RMS Licensing adresinden alıp alamadığını kontrol eder.

13. Test-Mailflow

Test-Mailflow komutu ile Mailbox sunucunuza başarılı bir şekilde kendine mesaj atıp atamadağını ve Mailbox sunucunuzdaki system mailbox’ının başka bir mailbox sunucusunda bulunan system mailbox’a mesaj atıp atamadığını test edebilirsiniz. Mailflow testinin iki ana amacı var birincisi uzun bekleme olmaksızın mesajların dağıtımının sorunsuz olarak test edilmesi. İkincisi ise sunucudan geçen mesaj yoğunluğuna göre planlama yapabilmek.

Bu komut için test yapacağınız mailbox sunucularında system mailbox bulunması gerekmektedir.

Örneğin şu komut ile Exch-1 sunucusunun svaroglu@get-mailbox.org adresine mesaj atıp atamadığını kontrol edebilirsiniz.

Test-Mailflow –identity Exch-1 –TargetEmailAddress svaroglu@icsbermuda.com

Komutu herhangi bir parametre kullanmadan çalıştırmanız durumunda sunucu üzerinde mailflow testi yapılacaktır.


Resim-13

14. Test-MapiConnectivity

Test-Mapi Connectivity komutu ile MAPI bağlantısını test edebilirsiniz. Bu komut sadece MAPI bağlantısını kontrol edecektir.


Resim-14

Farklı parametreler kullanarak Mailbox, Mailbox Database ve Sunucu MAPI bağlantılarını test edebilirsiniz.

Mailbox Testi için: Get-Mailbox <Mailbox ismi> | Test-MapiConnectivity

Mailbox database testi için: Get-MailboxDatabase <Database ismi> | Test-MapiConnectivity

Sunucu testi için: Get-MailboxServer <Sunucu ismi> | Test-MapiConnectivity

15. Test-MRSHealth

Test-MRSHealth komutu 3 farklı kontrol yapar Mailbox replication servisinin çalışıp çalışmadığını, servisin RPC ping’e cevap verip vermediğini ve replication servisinin database queue job’ları kontrol edip etmediğini test eder. Exchange Mailbox Replication servisi bütün CAS sunucuları üzerinde bulunur ve mailbox taşıma, import ve export isteklerini yönetir.


Resim-15

16. Test-OrganizationRelationship

Free\Busy bilgisi veya organizasyonlar arası mailbox taşıma gibi Federated Sharing özelliklerinin fonksiyonel başarılı olup olmayacağını test etmez sadece bu özelliklerin çalışıp çalışmadığını kontrol eder. Eğer Federated Sharing yapısını kurduysanız sıklıkla kullanacağız test komutlarından biridir.


Resim-16

17. Test-OutlookConnectivity

En sıklıkla kullandığım komutlardan birisi diyebilirim. Outlook bağlantılarının TCP/IP ve Outlook Anywhere için düzgün bir şekilde çalışmadığını bu komut ile test edebilirsiniz.


Resim-17

18. Test-OutlookWebServices

Client Access Server sunucunuzda Autodiscover servis ayarlarının sağlıklı olmadığını bu komut ile kontrol edebilirsiniz. Komutu kullanıcılar için –identity parametresini kullanarak çalıştırıp Availability Servisi, Outlook Anywhere, Offline Address Book, Unified Messaging ve Availability servisten free/busy bilgisinin alınıp alınmadığını test edebilirsiniz.


Resim-18

19. Test-OWAConnectivity

Outlook Web App’in sağlıklı çalışıp çalışmadığını test etmek için kullanabileceğiniz test komutu.


Resim-19

Tek bir kullanıcının OWA erişiminin başarılı olup olmayacağını da bu komut ile test edebilirsiniz. Kullanıcı için test yapabilmeniz için şifresini bilmeniz gerekiyor.


Resim-20

20. Test-PopConnectivity

POP servisinin durumunu öğrenmek için kullanabileceğiniz test komutu. Tek bir kullanıcı veya CAS bazında test yapabilirsiniz. POP kullanmıyorsanız servisin kapalı olduğundan emin olmak içinde kullanabilirsiniz.


Resim-21

Demo ortamında aldığım cevap POP testlerinin başarısız olduğunu gösteriyor. Zaten POP servisinin kapalı olmasını istediğimden test benim için başarılı anlamına geliyor.

Eğer POP kullanıyorsanız ve tek bir kullanıcı için test yapmak istiyorsanız o zaman şu komutu kullanabilirsiniz:

Test-ImapConnectivity -ClientAccessServer:Exch-2 -MailboxCredential:(Get-Credential icsbermuda\svaroglu)

Bu komutu çalıştırabilmek için kullanıcı şifresini bilmeniz gerekiyor.

21. Test-PowershellConnectivity

Bu komut ile Windows Remote Powershell’in düzgün çalışıp çalışmadığını ve remote olarak mailbox sunucusunda komut çalıştırıp çalıştıramadığını Client Access Server’da test edebilirsiniz.


Resim-22

22. Test-ReplicationHealth

DAG yapınızın replication durumunu kontrol etmek için bu test komutunu kullanabilirsiniz. Herhangi bir hata bulması durumunda Error kolonunda size sorunu belirtecektir. DAG yapısına sahip olan altyapılar için vazgeçilmez bir test komutu.


Resim-23

23.Test-SenderID

Belirli bir IP adresinin belirttiği SMTP adresinin yasal sahibi olup olmadığını sorgulamak için kullanabilirsiniz. (Transport sunucunuzda Antispam özelliklerinin ayarlı olması gerekiyor)


Resim-24

24.Test-ServiceHealth

Exchange sunucunuz üzerinde bulunan rollerin sağlıklı çalışması için gerekli olan servislerin çalışıp çalışmadığını bu komut ile kontrol edebilirsiniz.


Resim-25

25. Test-SMTPConnectivity

Bu komut transport sunucularınızda bulunan her bir receive connector ve bu connector’un kullandığı binding için bağlantı testi yapar. Eğer herhangi bir bağlantı sorunu var ise size bilgi verir.


Resim-26

26. SystemHealth

Bu komut Exchange Best Practice Analyzer’ın neredeyse shell üzerindeki hali diyebiliriz. Microsoft Exchange sisteminiz hakkında bilgi toplayıp bunu best practice’ler ile karşılaştırır.


Resim-27

Sisteminiz üzerinde bulunan sorunları size sunacaktır. Sunucum demo ortamında bulunduğu için bu sorunları şimdilik göz ardı ediyorum.

27. Test-UMConnectivity

Unified Messaging Sunucunuza bağlantı ve operasyonel testler yapmak için kullanabileceğiniz bir komut. Ayrıca SIP dial plan ve SIP URI’larını da kontrol edebilirsiniz. Test-UMConnectivity birçok farklı parametreye sahip ve birçok UM bağlantı testini yapmanıza imkan sağlayacaktır.


Resim-28

28. Test-WebServicesConnectivity

Exchange Web servislerinin çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için kullanabileceğiniz bir komut.


Resim-29

Tek bir kullanıcının erişiminin başarılı olup olmayacağını da bu komut ile test edebilirsiniz. Kullanıcı için test yapabilmeniz için şifresini bilmeniz gerekiyor.


Resim-30

Umarım genel olarak bu komutlar ile ilgili bilgi verebilmişimdir. Herkese bol testli günler dilerim.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

Microsoft Exchange Server 2010 Service Pack 1 (SP1)

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Serkan VAROĞLU, 1982'de İzmir'de doğdu. Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliğini bitirdi. Türkiye'de birçok farklı sektör ve firmada Sistem Yöneticiliği yaptıktan sonra 3 sene Bermuda'da Senior Consultant olarak çalıştı. Şu anda kariyerine İrlanda'da devam ediyor. MCSE/2000-2003, MCSA/2000,2003, MCITP: Enterprise Administrator, MCITP: Enterprise Messaging Administrator 2010, ITILv3 Foundation sertifikalarına ve 2012 yılından beri Exchange Server MVP ödülüne sahip.

Yorum Yap

Yorumlar (5)

 1. 8 sene önce

  Elinize sağlık teşekkürler.

 2. Çok yararlı bir makale olmuş, teşekkürler.

 3. 8 sene önce

  gerçekten fevkalade harika faydalı ve yararlı bir makale olmuş

 4. Guzel derlenmis ihtiyac olabilecek hersey var , super , eline saglik Serkan

 5. Hocam Ellerine sağlık faydalı ve başarılı bir makale olmuş