1. Ana Sayfa
  2. Exchange Server 2010
  3. Exchange 2010 Mailbox Yetkilerini Raporlamak için Powershell Script

Exchange 2010 Mailbox Yetkilerini Raporlamak için Powershell Script


Microsoft Exchange Server 2010 yapımızda bulunan mailboxlar üzerindeki yetkileri takip etmek birçoğumuz için zor olabiliyor. Geçen haftalarda benden inheritance dışında mailboxlara verilmiş Send as, Full Access ve Send on Behalf yetkilerinin raporu istendi. Kullanıcı sayısı çok fazla olmasına rağmen bu raporu hazırlamak birkaç script ile çok kolay ancak bunları görsel olarak sunmak ve kolay kullanım ile düzenli olarak raporlayıp, Sharepoint üzerinde güncellemek gerekiyordu.

Bu nedenle Report-MailboxPermissions scriptini yazdım ve sizler ile paylaşmak istedim. Script’i buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Bu script ile organizasyonunuzdaki tüm kullanıcılar, tek bir database veya tek bir kullanıcı için HTML formatında Send as, Full Access ve Send on Behalf yetkileri için rapor alabilirsiniz. Tek yapmanız gereken aşağıdaki download adresinden bu script’i indirip çalıştırmak.

Kullanım Örnekleri:

Tek bir Mailbox için:

.\Report-MailboxPermissions.ps1  -Mailbox s.varoglu -HTMLReport C:\Temp\Svaroglu.html


Resim-1

Tek bir Mailbox Database içerisindeki tüm Mailboxlar için:

.\Report-MailboxPermissions.ps1  -Database DB1  -HTMLReport C:\Temp\DB1.html


Resim-2

Bütün Mailboxlar için:

.\Report-MailboxPermissions.ps1  -HTMLReport C:\Temp\DB1.html

Varsayılan durumda Inheritance ile gelen yetkiler veya Self yetkisi rapor içerisinde gösterilmeyecektir. Eğer Inheritance ile gelen yetkileri göstermek isterseniz, ShowInherited switch’ini, NT Authority\Self yetkisini göstermek isterseniz ShowSelf switch’ini kullanabilirsiniz.

.\Report-MailboxPermissions.ps1  -Database DB1  -HTMLReport C:\Temp\DB1.html  -ShowInherited

.\Report-MailboxPermissions.ps1  -Database DB1  -HTMLReport C:\Temp\DB1.html  -ShowSelf  

Ek olarak: Database ve Mailbox parametresi aynı anda kullanılamaz.

Önemli: Script Exchange ortamınızda herhangi bir değişiklik yapmayacaktır ancak script ile ilgili herhangi bir sorun çıkması durumunda yazar veya mshowto.org sorumluluk kabul etmemektedir. Lütfen öncelikle test ortamında deneyin.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

www.technet.com

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Serkan VAROĞLU, 1982'de İzmir'de doğdu. Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliğini bitirdi. Türkiye'de birçok farklı sektör ve firmada Sistem Yöneticiliği yaptıktan sonra 3 sene Bermuda'da Senior Consultant olarak çalıştı. Şu anda kariyerine İrlanda'da devam ediyor. MCSE/2000-2003, MCSA/2000,2003, MCITP: Enterprise Administrator, MCITP: Enterprise Messaging Administrator 2010, ITILv3 Foundation sertifikalarına ve 2012 yılından beri Exchange Server MVP ödülüne sahip.

Yorum Yap