1. Ana Sayfa
  2. Exchange Server 2010
  3. Exchange 2010 Dağıtım Listesi ile Sınırlandırma Nasıl Yapılır? Dağıtım Listeleri Nasıl Yönetilir?

Exchange 2010 Dağıtım Listesi ile Sınırlandırma Nasıl Yapılır? Dağıtım Listeleri Nasıl Yönetilir?


Ruijie Teknoloji Günü

Belirli göndericiler için bir 2010 dağıtım listesini sınırlandırmanın nasıl olacağını bu yazıda bulabileceksiniz. 2010 Dağıtım grupları şirket içerisinde kimlik doğrulama gerçekleştirmiş olan kişinin, bütün kullanıcılara toplu mail göndermek üzere dizayn edilmiştir. Bazı kuruluşlar, dağıtım gruplarına yalnızca için yalnızca belirli kullanıcıların mail göndermesini ister.

Bu durumda 2010 üzerinde “Message Delivery Restrictions” kuralını düzenlememiz gerekir. EMC üzerinde > Receipent Configuration > Distribution Group içerisinde yönetmek istediğimiz Dağıtım grubu özelliklerine girip “Mail Flow Settings” tabına geçiyorz. “Message Delivery Restrictions” bölümünde

“Require that all senders are authenticated” seçili olmalı ve “Accept Messages” from kısmında

“Only senders in the following list” altında bu gruba mail atabilecek yetkili kullanıcıyı seçmeliyiz.

Böylece sadece belirlediğimiz kullanıcı bu mail grubuna toplu mesaj atabilecektir.


Resim-1

Deneme olarak farklı bir kullanıcı ile OWA üzerinde dağıtım listesine mail göndermek istediğimizde, bize bu dağıtım listesine mail gönderim hakkımızın olmadığını belirtecektir,

Mail attığımızda ise, aşağıdaki hata mesajı göndericiye dönecektir.

#550 5.7.1 RESOLVER.RST.NotAuthorized; not authorized ##


Resim-2

Not: Yukarıda OWA üzerinde gösterilen özellik SP1 ile birlikte gelen MailTips özelliğidir.

Exchange 2010 Dağıtım listesinin Yönetilmesi

Dağıtım listesini oluşturduğumuzda varsayılan olarak herkes bu dağıtım listesine istediği içerikte maili gönderebilir. Gönderilen öğe İçeriğini yönetici onaylı olarak dağıtım listesine teslim etmek için Exchange 2010 üzerinde “Message Moderation” özelliğini kullanabiliriz.
Bunun için, EMC üzerinde > Receipent Configuration > Distribution Group içerisinde yönetmek istediğimiz Dağıtım grubu özelliklerine girip “Message Moderation” a çift tıklıyoruz.


Resim-3

“Messages sent to this group have to be approved by a moderator” onayını işaretledikten sonra ilgili yöneticiyi listeye ekliyoruz . Daha sonra bir deneme maili atıp, ilgili yöneticimizin onayına gittiğini kontrol edelim.

Not: Exchange MailTips bizi daha önceden uyarıyor. Bu mail grubu yönetim altında ve mailimiz teslim edilebilir yada yönetici tarafından gruba teslim edilmesi reddedilebilir.


Resim-4

Distribution List yöneticimize, onay maili düşüyor. Bundan sonrası yöneticinin onayında, Atılacak olan mail içeriği ekte onay’a sunuluyor.


Resim-5

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

http://technet.microsoft.com/en-us/library/bb397214.aspx

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

1985 Adana doğumluyum. Marmara Üniversitesi ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi mezunuyum. 2005 yılından beri aktif olarak IT sektöründeyim. Şu an Microsoft TechNet Türkiye Forumlarında Modaratörlük yapıyorum. MCT, MCSE, MCTS ve HP ML/DL Series APS sertifikalarına sahibim.

Yorum Yap