1. Ana Sayfa
  2. Sanallaştırma
  3. vCenter Standard Switch Oluşturma

vCenter Standard Switch Oluşturma

vmware-1

Merhaba arkadaşlar, bu makalemizde vCenter sunucumuzda Standard Switch Oluşturma adımlarını irdeleyeceğiz. Aslında Vmware vCenter ortamınızda kullanabileceğiniz iki tip switch yapınız mevcut. Bu switch tipleri; Distributed Switch ve Standard Switch. Temel anlamda ikisi de Sanal makinelerinizin kullanabilecekleri Switchler ancak mimarileri biraz birbirinden farklı. Örneğin Distributed Switch ile Outbound Traffic Shaping, Inbound Traffic Shaping, port blocking, Private VLAN, Load based Teaming, Network vMotion, NetFlow ve Port Mirroring gibi işlerimleri yapabilirken Standard Switch ile yapamıyor veya kısmi yapabiliyoruz.

Resim-1

vCenter sunucumuza web tarayıcı üzerinden erişmek için https://vcenterservername yazıyoruz.

Resim-2

vCenter sunucumuzu yönettiğimiz kullanıcımızla login işlemini gerçekleştiriyoruz. Şimdi sıra geldi Standard Switch oluşturma işlemine. Sol tarafta bulunan Esxi hostumuzu tıklıyoruz. Sıralı bir şekilde Esxi Host > Configure > Networking > Virtual Switches > Add Networking seçeneğini tıklıyoruz. (Standard Switch oluşturduğumuz için yapıdaki tüm Esxi hostlarında bu işlemi tek tek yapmak gerekiyor. Distributed Switch kullanmış olsaydık sadece vCenter genelinde oluşturmamız yeterli olacaktı.)

Resim-3

Amacımız Sanal Sunucular için Standard Switch oluşturmak olduğu için Virtual Machine Port Group of a Standard Switch seçeneğini seçip devam ediyoruz.

Resim-4

Yeni Standard Switchimizi daha önceden tanımlanmış olan Switche bağlayabildiğimiz gibi yeni bir Switch grup oluşturup ona da bağlayabiliriz. Ben mevcut olan Switch üzerinden devam ettim.

Resim-5

Sıra geldi oluşturduğumuz Standard Switch’in isminin ne olacağına. Benim tavsiyem yapınızda birden fazla vlan bulunuyorsa ve oluşturduğunuz bu Switch ilgili vLan’a hizmet verecekse, o vakit vlan numarasını dahil edebilirsiniz. Veya dilerseniz Switchin hizmet vereceği subneti yazabilirsiniz. Burada ne yazacağınız tamamen size kalmış

Ama unutmamanız gereken şey şu; bir vlan numarası geriyorsanız, sunucularınızın bağlı olduğu switch üzerinde de bu vlan numarasının trunk modda çalıştığına emin olmalısınız.

Resim-6

Gerekli ayarlamalarınızı yaptıktan sonra Standard Switch’I oluşturup Sanal Sunucularınızı bağlayabilirsiniz. Bu makalemizde Vmware ortamında Standard Switch oluşturulur sorusuna cevap aramaya çalıştık. Bir sonraki makalemizde oluşturduğumuz Standard Switch’in özelliklerini inceleyeceğiz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı http://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: Vmware Esxi Standard Switch, Create Standard Switch, vCenter Switch

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Bilişim gönüllüsü olarak sektörün bir çok kademesinde farklı görevlerde çalıştı. Sahip olduğu sertifikalar; Vmware vExpert, Microsoft Certified Trainer(MCT), Microsoft Certified Solutions Expert (MCSE), Microsoft Certified Solutions Associate (MCSA), Microsoft Certified IT Professional(MCITP), Microsoft Certified Technology Specialist(MCTS).

Yorum Yap