1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Azure
  3. Azure Files (Azure Drivers) Mapping Virtual Machine

Azure Files (Azure Drivers) Mapping Virtual Machine

Geçtiğimiz aylarda Preview‏ olarak eklenen bu özellik sayesinde Azure Storage hesaplarında ağ paylaşımı sağlayabiliyoruz. Önceden Azure Drivers olarak bilinirdi fakat bu günlerde karşımıza Azure Files şeklinde çıkmakta.

5 TB kapasiteli olup, Azure üzerinde paylaşım imkanı yaratarak Storage Accountunuzun bir bölümünü bunun için ayırabiliyorsunuz. Nasıl kullanacağız sorusuna gelecek olursak, bunun için ilk öncelikle Map edeceğiniz makine üzerinde Azure Powershell kurmanız gerekiyor.


Resim-1

Powershell kurulumu bittikten sonra AzureFiles preview olarak aktifleştirmeniz gerekiyor, Bu işlemi yaptıktan sonra yeni bir storage account oluşturmanız gerekiyor, aksi takdirde var olan accountunuzda bu özelliği göremezsiniz.


Resim-2

İlk öncelikle Powershell üzerinde hesabınızı tanıtmanız gerekiyor.


Resim-3

Storage Account’u tanıtmak için ;

1) $ctx=New-AzureStorageContext account-name account-key belirtip, kod dizimiz devam etmekte.

2) $s = New-AzureStorageShare paylasim -Context $ctx

3) New-AzureStorageDirectory -Share $s -Path A

4) Set-AzureStorageFileContent -Share $s -Source C:\EXPFiles\example.txt -Path A

Not : Belirttiğiniz bir pathdeki dosyayı direkt kopyalamanızı sağlar

5) Get-AzureStorageFile -Share $s -Path A


Resim-4

İşlemler bittikten sonra ilgili makinemizi Restart ediyoruz ve açıldıktan sonra Command Prompt Administrator olarak açarak devam ediyoruz. “C” dizinine indikten sonra cmdkey /add:<storage-account>.file.core.windows.net /user:<storage-account> /pass:<account-key> belirtip Credential’i ekliyoruz. Bunun ile birlikte bağlantımız sağlanmış olacak.


Resim-5

Net use komutu ile net use z: \\akcfiles.file.core.windows.net\A diski eklemiş oluyoruz.


Resim-6

Görüldüğü gibi disk eklendi.


Resim-6

Kopyaladığım dosyayı da görüntülemiş olduk.


Resim-7

Storage Accountunda ise bu şekilde bir hiyerarşi gerçekleşti.


Resim-8

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yalova’da doğdu. Aslen Trabzon/OF’ludur. Eğitim yılları Yalova’da geçti Yalova Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde okumuştur. Kişisel Güvenlik ve Microsoft Sistem Ailesi hakkında seminerler ve eğitimler vermektedir. Bilişim Güvenliği ve Bilişim Suçlarına Karışı Mücadele Derneği Yalova İl Temsilciliği yapmıştır. Outsource kaynaklı bir çok kuruma destek vermeye devam etmektedir. Şuan da ise Stratus Bilişim Sistemleri Ticaret A.Ş Bussines Continuity tarafında çalışmaktadır. Aynı zamanda Network Akademi’de Trainer olarak görev almaktadır. MCP, MCSA ve MCSE sertifikalarına sahiptir.

Yorum Yap