İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Windows 8
  3. Yeni Ham Diskin Windows 8’e Tanıtılması Nasıl Yapılır?

Yeni Ham Diskin Windows 8’e Tanıtılması Nasıl Yapılır?


Ruijie Teknoloji Günü

Yeni takılmış ve formatlanmamış ham bir disk Windows’ a takıldığında Windows bu diski tanımaz. Windows’ a Diski tanıtmak için Denetim Masası, Sistem Güvenlik, Yönetimsel Araçlar’dan Bilgisayar yönetimini açıyoruz.


Resim-1


Resim-2

Windows’a bir disk taktığınız da disk işletim sistemi açısından yazılımsal olarak offline dır.

Bilgisayar Yöneticisinden Disk Yöneticisini açtığınızda karşınıza diski otomatik olarak algılayan ve diski online yapmak isteyen bir sihirbaz ile karşılaşırsınız. Bu sihirbaz aynı zamanda disk veri tablolarının hangi formatta olacağını da belirler.


Resim-3

Online yapmak istediğimiz diski veya diskleri seçip, ve her ilgili disk için veri tabloları çeşidini seçip Tamam tuşuna tıklıyoruz.

Aynı işlemi sihirbaz olmadan disk üzerine sağ tıklayarak da yapabilirdik.


Resim-4

Bu işlemden sonra disk online olacaktır.

Şimdi sıra geldi bu diski formatlamaya. Formatlamak istediğimiz diske sağ tıklayıp, Yeni Basit Birim seçeneğini seçiyoruz.


Resim-5

Karşımıza birim oluşturma sihirbazı geliyor.


Resim-6

İleri tuşuna tıklıyoruz.


Resim-7

Disk de oluşturacağımız birim boyutunu seçip ileri tuşuna tıklıyoruz.


Resim-8

Sürücü harfi veya disk özel ayarımız varsa ayarlayıp ileri tuşuna tıklıyoruz.

Bir sonraki ekranda Diski hangi dosya formatını atacağımızı (NTFS/FAT/exFAT) seçiyoruz, Eğer ayarlamak istiyorsanız minimum birim boyutunu seçebilirsiniz. Veya birim ismini değiştirebilirsiniz.

 


Resim-9

Bu ekrandaki ayarlarımızı tamamladıktan sonra İleri tuşuna tıklıyoruz.


Resim-10

Son ekranımızda ayarları kontrol ettikten sonra Son tuşuna tıklayıp işlemimizi tamamlıyoruz.

Bu işlemi tamamladıktan sonra diskimiz kullanılabilir hale geliyor.


Resim-11

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Onur Yüksektepeli - Chief Technology Architect | Micosoft MVP Onur Yüksektepeli Nephocraft firmasının kurucusu aynı zamanda kendi firmasında teknoloji çözümleri mimarıdır. 15 Yıldan fazla IT tecrübesi ile temel uzmanlık alanı olan Platform ve diğer teknolojiler için müşterilerine ürün ve hizmetler sunmaktadır. Microsoft MVP ünvanına sahip Onur Yüksektepeli birçok IT etkinliğinde aktif konuşmacı olarak ve IT topluluklarında yönetici olarak aktif rol üstlenmektedir. Nephocraft firmasın da yönetici olarak oluşturduğu çözümlerde yeni teknoloji gelişmelerini de göz önünde bulundurarak, müşterilerine esnek, yenilikçi, akıllı ve üretken iş çözümleri üretmektedir.Onur Yüksektepeli bulut, platform, data, devops, development gibi konularda aktif danışmanlık ve IT eğitmenliğine de devam etmektedir.

Yorum Yap